paul1

Vzpomněli jste si včera na 70. – té výročí?

Hodně lidí, i pamětníků již zapomnělo. Hodně jich vzpomíná na staré zlaté časy, i když …

https://www.top­ky.sk/cl/13/25­30853/Ceskoslo­vensko-na-okraji-priepasti--Reforma-v-roku-1953-ozobracila-ludi--vylucenie-z-MMF-

Nejlepší odpověď
aliendrone

Zaplaťpánbůh NE, protože jsem to nezažil. Z něčeho takového by mi asi praskla cévka. Byla to PARÁDNÍ SPROSŤÁRNA zhovadilého režimu, obzvláště Zápotocký „se vyznamenal“ svým prohlášením! 😕

Ještě štěstí, že doba pokročila a jsou vymyšleny a užívány „mnohem sofistikovanější metody“, kterak provádět TOTÉŽ. Přitom je to TAK jednoduché, stačí na to jít jen POMALEJI, zato DLOUHODOBĚ a systematicky nepřetržitě. To se pak dokonce i najdou joudové, kteří tomu budou TLESKAT! 😮 😕

Další odpovědi
elkon

Mě byl rok, tak těžko si mohu vzpomenout.

Pepa25

No jo, komunisti ☹ Víc asi k tomu netřeba dodávat, ještěže už je ta doba nenávratně pryč.

Filip84

Ne, přesné datum, jako u jiných historických událostí, u měnové reformy 1953 v hlavě nemám. Ale že to letos bude 70 let, tak to, samozřejmě, vím.

Ten Tvůj článek je hodně tendenční, jednostranně zaměřený. Je třeba si uvědomit, jaká byla doba. Že po válce si spusta zmrdů nakradla v Sudetech. Že za války, a po válce – skrze přetrvávající přídělový systém – se hodně lidí docela napakovalo na prodeji potravin mimo přídělový systém, a samozřejmě, že za nehorázné ceny. A taky bylo, nějak, potřeba ukončit přídělový systém.

No a tak I. byla doba revoluční, II. byl u nás stalinismus (docela tvrdý, tak jako v rámci srovnání!) no a III. bylo tu to státní náboženství marxismus-leninismus-stalinismus. A v rámci toho to dopadlo ještě, relativně, dobře.

Jo, a asi hodně lidí čekalo, že jako ten systém padne, nebo co já vím, co se stane, že ty peníze před měnovou reformou, které nemohli v zákonné lhůtě směnit ani za ten officiální kurs (proč asi, že?), schovávají někteří dodnes, když je můžou zloději „směňovat“ cizincům za platné devisy na Starém Městě, že? Nebo tak něco. 👌😅

aliendrone

Filip84>>> Co je na tom článku tendenční? Podle mne vystihl DOST dobře všechny podstatné aspekty věci, aniž by něco brutálně překroutil či zamlčel (jak se to běžně dělá DNES). Já zpravidla bolševiky hájím (žádná „láska“, jen v zájmu objektivního pohledu, bo havloidi minulost téměř VŽDY překrucují či zamlčují – jenže K ČEMU je nám „vymyšlená minulost“), ale toto je doslova EXEMPLÁRNÍ ukázka svinstva, kterého se bolševický režim dopustil.

Ač se dnes obvykle mluví o „strašlivé bolševické zlodějně“, tak:

  1. VĚTŠINA byla rozkradena ještě před „vítězným únorem“ za Beneše (a s jeho VÝZNAMNOU podporou!) – na to se dnes prakticky nepoukazuje, bo tehdy panovala „demokracie“, na bolševické rozkrádání toho tedy už MOC NEZŮSTALO (prakticky jen právě peněžní vklady obyvatelstva).

Továrny, banky – vlastně CELÝ „velký“ průmysl/všechny ekonomické subjekty byly ukradeny (pardon „znárodněny“, PCHE!) ještě před bolševickým pučem za vydatné podpory a jásání tehdejších dem(ent)okratů!

  1. na bolševiky tudíž „zbyla jen“ střední třída, jako např. majitelé nájemních nemovitostí (zabavením baráků si ale režim významněji k aktivům nepomohl), živnostníci (to samé, že stát ukradl zubní ordinaci či verpánek šveci – tam nešlo ani tak o majetky, jako o likvidaci nepříjemné konkurence, se kterou si „pokrokové sochospodářství“ nedokázalo poradit) no a přirozeně malorolníci, což byl podobný případ (velcí držitelé pozemků byli již dávno vyvlastněni za Beneše).

Takže to JEDINÉ, co „velkého“ mohli ještě bolševici ukrást byly právě ty prostředky vázané na měnu. A to také UDĚLALI, a udělali to neskutečně sprostým způsobem – přesně jak článek popisuje (včetně důvodů).

Fakt, že to režimu pragmaticky „přineslo řešení“ (dočasné, povětšinou krátkodobé vyvedení z obtíží) to NEMŮŽE OMLUVIT. Proč ne? Protože tyto obtíže si režim SÁM ZPŮSOBIL (podobně jako dnes se „balíčkově reformuje“, protože režim je PRINCIPIÁLNĚ zlodějský)! Je prostě FUK, komu UKRADNEŠ (a jak to nazveš), jestli Pepovi nebo Frantovi, POŘÁD je to KRÁDEŽ.

BTW – nějací příštipkáři odvážející po odsunu Němců nábytek a vázičky z pohraničí – sorryjako, ale ti žádné miliardy na tom nevytřískali a v celkové bilanci byli zcela zanedbatelní. Totéž platí i pro „šmelináře“, využívající neschopnosti státu a slabin přídělového systému – povětšinou to byli tak jako tak zemědělci (coby PRODUCENTI) a režim je tak jako tak „rozkulačil“ a nahnal do družstev.

A brát ohled na „byla revoluční doba“? Proč? Že vládl stalinismus přeci také NEOMLOUVÁ okrádání obyvatelstva, stejně jako dnes panující zhovadilý havlismus-debilismus NENÍ OMLUVOU pro to, co na nás stát/systém páchá!

Jistě, MŮŽEŠ namítnout, že v konečném důsledku to bylo „pro bono“ – lidé na oplátku dostali zdravotnictví, školství, byty zdarma, obecně sociální jistoty a vůbec, zatímco dnes nedostanou nic a dokonce i to, co dříve bylo je jim seškrtáváno a rušeno, jen neustálé drancování a ožebračování národa. Jenže ani to z bolševického zločinu neudělá „dobrý a morální skutek“. Je prostě FUK, jestli kradeš ve prospěch „budování komunismu“ nebo kupříkladu „pro svobodu a demográcyji“ lotra Zelenského (který je beztak jen figurka zaštiťující a zdůvodňující dnešní svinstva). Nebo ty snad vidíš nějaký rozdíl mezi tím, když tě někdo oloupí „sprostě/zištně pro sebe“ ANEBO pro nějaké to „vyšší dobro“ (ať již je v módě jakékoliv)?
Myslím, že ti budou ukradené důvody loupeže, bo bys raději, kdyby „tvoje zůstalo TVOJE“.

A to ani nebudu rozebírat to, že VE SKUTEČNOSTI VŽDY každé to halasně deklarované „vyšší dobro“ znamenalo jen pro někoho [zpravidla HLASATELE a OBHÁJCE toho „vyššího dobra“] a to VŽDY na účet jiných/těch ostatních!

Tehdy jako dnes!

😄