quentos

Vysvětlí mi někdo ten mechanismus „bezpečných dvoumetrových rozestupů“?

Buď to celé je od počátku nesmysl, nebo to nechápu.
Příklad: Člověk nakažený koronavirem kýchne. Chudák virus prý není zvyklý létat na velkou vzdálenost, takže se po dvou metrech vyčerpaně zastaví a čeká? Nebo utíká na nejbližší povrch, kde „je schopen přežívat i hodiny“, jak se kdesi psalo? Pak ale v řádu minut nebo třeba i hodin přijde na to místo někdo další (stane-li se to na ulici, je to hned) a unavený virus se přestěhuje i tak.
Závěr: dvoumetrové rozestupy nedávaly smysl už od počátku.

Nebo je to jinak? Díky.

Nejlepší odpověď
aliendrone

No to je jednoduché. Provozujeme ohromný SZÚ (včetně epidemiologie) – co asi tak po celá ta desetiletí dělali? Co mají v popisu práce? Těch miliard vyhozených – na mzdy, na provoz – eh, škoda mluvit.

Jeden by řekl, že státní epidemiologové nemají nic lepšího na práci než připravovat plány, postupy, scénáře a řešení pro případe epidemie/pandemie, že? No a pak přijde Covid a NIKDO neví co dělat. Vše se řeší ad-hoc, nikdo není ani trochu připraven. A zoufalství plodí demeci, no. Mě zarazila jiná věc – při největších restrikcích tramvaje otevíraly dveře BEZ nutnosti zmáčknout tlačítko (logicky). Po prvním rozvolnění restrikcí (kdy se ale STÁLE jezdilo v rouškách!) již řidiči dveře neotevírali a musels na tlačítko sáhnout (stisknout) pro otevření dvěří. Hlava mi to nebrala.

Stát se tohle Stalinovi (aby mu jeho hoši po takových investivcích něco takového předvedli), tak popravčí v Ljubljance nejen že by dřeli kuevské přesčasy, ale museli by fasovat nové Tokarevy (s ohledem na životnost jejich úderníků – cca 1000–1500 výstřelů)! ;) :D :D

Jenže máme dem(ent)okracii, takže budou pršet vyznamenání a odměny na všechny strany, což ovšem je podmíněno tím, že NĚJAKÁ činnost a opatření by měla být vidět. Alespoň trochu. Hlavně o jejich smyslu nepřemýšlej, tleskej jako správný ovčan! Měl bys být zodpovědný a vzít si příklad > https://www.y­outube.com/wat­ch?v=30dsGb7Be­IU , ne se takto podvratně ptát! ;) :D :D

Další odpovědi
led

Myslím, že ide o zabránenie priameho zásahu. Nepamätám sa na ktorej stránke bola krásna animácia ako sa šíri vírus pri použití rúšky a bez použitia rúšky.
Tak si urobte vizualizáciu.
1 – Zoberte si nejakú rúrku a (ak ste fajčiar bude to jednoduchšie) pred zrkadlom, alebo iným lesklým povrchom (prípadne sklom) na vzdialenosť 1m vydýchnite dym z úst cez rúrku, na zrkadle uvidíte stopy po dyme
2 – Pred rúrku dajte toaletný papier (stači len jedna vrstva) a zopakujte pokus. Dym má kratšiu dráhu a ku zrkadlu nedoletí. Papier ho spomalil, a sčasti pohltil

Toto je princíp rúšky.
Teraz poďme k tým 2 metrom. ak máte rúšku, na vzdialenosť 2m doletí len minimum vírov, čím sa ich škodlivý účinok niekoľkonásobne znižuje.
Tie neatestované doma šité rúšky, nechránia priamo svojho nositeľa, aj keď znižujú riziko nákazy, ale hlavne chránia nevinné obete pre VAŚIMI vírmy.
ak prípadný záujemca o nákazu nepohladí vírus po chrbte alebo bruchu, ale chráni sa rúškou (aj keď nie nepriepustnou) a nechytá do holých (nechránených) rúk, čo nemusí, má šancu „unaveného víra“ nedostať do svojho tela. Znižuje riziko nákazy. Takže stanovené 2m majú zmysel.
Za život bez Covid19, Zdraviu Nazdar!

Kepler

Je to jen o kapénkové nákaze, která má dosah tak do těch dvou metrů. Samozřejmě se usazuje i na různých površích, ale moc dlouho tam nevydrží – v závislosti na jejich druhu řádově tak hodiny, max. 1 den. Zdroje se různí.

Rokio

Máš pravdu, quentosi.

Můj soused pan C., který má IQ 143, tvrdí, že člověk, který má koronavirus, infikuje prostředí asi na 3 hodiny a pak z okolí virus zmizí.

Jinými slovy, jestli osoba s koronavirem stojí v ulici bez roušky a pak místo opustí, tak v té ulici tam přežívá tento vir asi tři hodiny. Když tam projde člověk bez respirátoru do tří hodin, tak se nakazí.

Pepa25

Celé je to o statistice: počet virů se vzdáleostí klesá a dva metry jsou už statisticky vzato bezpečné. Samozřejmě striktně vzato je pevná hranice nesmysl (stejně jako „včera jste nemohli … a dnes už můžete“), ale nějaká byla zapotřebí.
P.S. Stejné je to i s těmi rouškami, opět statistika a cost/benefit analýza.

mosoj

Ohleduplný člověk když kýchne, tak si má dát něco před ústa!! 100% ochrana daná odstupem není, ale každé snížení možnosti nákazy je užitečné. Co je na tom k nepochopení?

quentos

mosoj: kdybys trošku zagooglil, dozvěděl by ses, že dávat ruku před ústa při kýchnutí není nic platné. Jediné, co se změní, je to, že bacily nepůjdou dopředu, ale do stran.

led

Rokio, pan C., který má IQ 143, má síce pravdu ale nehovorí, ale vírus je škodlivý, ak ho riamo vdýchnete, alebo iným spôsobom dostanete do tela.

Vaše následné vysvetlenie, v druhom odseku, platí v prípade nechráneného holého človeka.

Rokio

led: Aha.

aliendrone

A aliendrone si myslí, že je jedno, jestli se virus dostane do těla skrzevá plíce nebo oči či z rukou přes potravu apod. ;) :D :D

Dokonce si aliendrone myslí, že je celkem fuk, jestli ho atakuje 10, 100, 1000 nebo 10000 či dokonce 100000 virů, projeví se to výhradně v rychlosti náběhu nemoci, v konečném důsledku STEJNÉ. Tudíž o nějaké „statistický bezpečné vzdálenosti“ nemá smysl mluvit. ;) :D :D

A tak bych rád věděl, JAK mě ochrání dvojmetrový rozestup v případě výtahu nebo obecně místa, které před pár minutami řádně vykýchal infikovaný. Stačí tím místem projít (a to dokonce i s rouškou, o jejíž „účinnosti“ nebudeme diskutovat, natož BEZ ní!)

Třeba nám to Rokio naše půvabná rusalka muže do zhouby vábící VYSĚTLÍ. Nebo taky ne – venkoncem to je jejím smysl života, trápit a soužit chlapy! ;) :)

led

Alik, zaostrite si čočky, píšem o znížení rizika nákazy, nie o plnom zabránení.

led

Chlapi, chlapi, kde by ste boli, keby nebolo nás, žien!
Priateľ z oblakov, u vás tak maximálne zhrdzavejú nechránené súčiastky.
U Rokia (ľudí) je to iné, ano ak je niekto nakazený (nemusí to byť len coronavírus) a nezodpovedne sa pohybuje medzi ľuďmi, ako bacilonosič je schopný nakaziť iných aj spôsobom opisovaným tým alzákom aliendronovským. Všetky doporučované ochranné prostriedky sú vlastne na zníženie rizika nakazenia.
Ak chceme mať istotu, že sa v infikovanom prostredí nenakazíme, musíme použiť 100% bezpečné ochranné prostriedky, najlepšie kozmické skafandre, prípadne nechodiť medzi ľudí a do verejných priestorov, alebo nechodiť výťahom.
PS. Preto používam lietajúcu metlu

aliendrone

led>>> Ó naše orchiedo nedostižně žádoucí a něžná, já nezpochybňuji ochranné pomůcky, jakkoliv vím, jak tristní je jejich účinnost (roušky). Dokonce jem navzdory ní jejich nošení obhájcem, což jsem zde již myslím psal. ;) :)

Jen zpochybňuji 2m idiotopatření, které se jednak prakticky NEDÁ dodržet v reálu, natož aby nějak chránilo. Kapénky se šíří na delší vzádlenost, než 2m (o následném průchodu „zamořenou oblastí“ – byť jen po pár minutách nemluvě), o kontaktím přenosu přes předměty nemluvě.

Jak píši – je v podstatě lhostejné, jestli „dostanu čočku“ ze vzdálenosti 1m nebo to „schytám méně“, třeba ze 3m. On stačí JEDINÝ virus k rozvoji nákazy. ;) :D :D

Je to prostě šaškárna pro blbečky, místo aby se poslalo pár lidí do krimu, tak dělají furóre k odvedení pozornosti. Můj názor. ;) :D