Lgee

Vysvětlíte mi, co jsou Faerské ostrovy?

Říkají že tyto „ostrovy“ mají vlastní vládu, ale zároveň je to součástí Dánska, pokud by to mají ale vlastní vládu jak to může patřit k Dánsku?

PS: proto se nedá o demokracii mluvit, když královna si může zemi vzít kdykoliv zpět

Nejlepší odpověď
annas

Proč to tak je, se dovíte, pokud se seznámíte s historií. Ta nemůže být vymazaná a umožní vám poznat současnost.

"První zmínky o ostrovech jsou z přelomu 7. a 8. století, kdy zde pobývali irští mniši. Ti byli kolem roku 800 vyhnáni norskými Vikingy. V roce 1035 byly Faerské ostrovy připojeny k Norsku a v roce 1380 se v rámci dánsko-norské personální unie staly součástí Dánského království. A Dánsku ostrovy zůstaly i po odtržení Norska v roce 1814. Po německé okupaci Dánska za druhé světové války byly Faerské ostrovy obsazeny britskou vojenskou posádkou, která je chránila.

Hrdost vedla většinu Faeřanů k tomu, aby v roce 1946 hlasovali pro nezávislost. Dánský král ale poté nechal rozpustit faerský parlament a z nových voleb v roce 1948 vzešla většinová vláda, která hlasovala pro setrvání s Dánskem. V roce 1948 byla s dánskou vládou dojednána Dohoda o samostatnosti, podle které se správa věcí veřejných rozdělila mezi dánské a faerské úřady a Faeřané získali dvě křesla v dánském parlamentu (Folketing).

Dánsko financovalo výstavbu infrastruktury a hradilo část státního rozpočtu, přičemž postupně přenášelo řadu pravomocí na faerskou samosprávu. V roce 1976 získaly Faerské ostrovy poštovní svrchovanost a vydávají s velkou péčí a vkusem vlastní poštovní známky. V roce 1973 Faerské ostrovy, na rozdíl od Dánska, nevstoupily do EHS. Uzavřely ale s EU řadu smluv týkajících se rybolovu a obchodu. V posledním desetiletí se prosazují politické strany požadující úplnou nezávislost Faerských ostrovů, která je však podmíněna hospodářskou soběstačností.

Faerské ostrovy jsou autonomní součástí Dánska. Hlavním městem je Torshávn.

Faerské ostrovy se administrativně dělí na 6 krajů a mají vlastní 35členný parlament, vládu i vlastní vlajku.

Dánsko se dnes na jejich správě podílí pouze v zahraniční politice a obraně, soudnictví, bankovním sektoru, měnové politice a církevních otázkách."
¨

https://www.ak­tualne.cz/wiki/ge­ografie/staty-a-mesta/faerske-ostrovy-dansko/r~4c0f0b­a6e93511e6b0800025900fe­a04/

Další odpovědi
Alesh

A Austrálie zas patří britské královně a taky má vlastní vládu… to jsou vjecy. 😄

Pepa25

Mají širokou autonomii: Dánsko zajišťuje v podstatě jen obranu, měnovou politiku a zahraniční vztahy.
Demokracii mají samozřejmě taky, tak je o formě vlády volenými zástupci, ne o hlavě státu.

Drap

Je to snadné, mají utonomii

Zvidatel

Jednoduše. Mají vlastní vládu a jsou součástí Dáska. Slyšel jsi o autonomii. Kanada taky spadá pod VB a královnu, ale taky mají vlastní plnou samosprávu.

Zvidatel

I když s tou „plnou“ jsem se vlastně sekl, protože to úplně neplatí.