Dmitrij

Vysvětlete,pro­sím,význam výrazů:

1.jít po žních k někomu
2.nikdo si o něj ani kolo neopře
3.černý kůň
Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
kropitko

1)Subjekt tam jde zbytečně, už je vše hotovo(opraveno, uděláno)
2)Subjekt, který nestojí za nic
3)Subjekt, který nemá zřejmou šanci na vítězství, a přesto za příznivých okolností může zvítězit, se nazývá černý kůň.

Hm,,,jsem pomalá

Další odpovědi
annas

2. Je to zlý člověk, nikdo s ním nechce nic mít společného.
3. černý kůň – přeneseně – ten, koho nastrčí dopředu, jakýsi obětní beránek, který pomůže jiným vyhrát. . Jinak původní význam černý kůň je ten, kdo vyhrává.

1. po žních – v domě je všeho dost, je sklizená úroda, slaví se dožínky.

iceT

Jen doplním č.2
u nás se tak říká člověku ošklivému-je tak škaredý,že se o něj ani kolo neopře

vagra

Dmitriji,něco mi říká,že máte na mysli větu:
„Už sem řek, po žních jdeš k Turkovi!“
a Otík odpovídá:„Pane Pávek,já nechci jít k Turkovi“
Pokud ano,tak to jsou známé věty pronesené ve filmu „Vesničko má středisková“ a řidič Pávek tím chce říct svému závozníkovi Otíkovi- Turek se s tebou nebude mazat,ten na tebe bude mnohem tvrdší,než já,nevážíš si toho,jak dobře se k tobě chovám,pak budeš litovat!
Pokud ne,tak jsem úplně vedle.:-)

hanulka11

vezmu to od konce -
černý kůň se označuje někdo či něco co má šanci být nejlepší

nikdo si o něj ani kolo neopře – to je nějaký nechuťar, prostě nepříjemný člověk

jít po žních k někomu -tj .označení jako s křížkem po funuse

Dmitrij

vagro, sice nemám na mysli právě tuto větu, po Vaší odpovědi si myslím, že máte pravdu a ona věta pochází z tohoto filmu. Narazil jsem na ni v diskusi na Novinkách, kde si jeden pán posteskl, že Putin není českým presidentem a dostal na to odpověď „Chlape, po žních jdeš k Putinovi“.