Dmitrij

Vysvětlete, prosím, význam těchto slov:

1.tutovka
2. štorc
3. hepáč
4. vykuk
Děkuji

Nejlepší odpověď
kropitko

  1. jistota
  2. křivě,na křivo
  3. ???
  4. ? vychytralec?

Ještě k tomu slovu „hepáč“ jen tuším,že to nějak souvisí s radostí,štěstím. Dobrá akce,byl to hepáč…
Doplňuji:
Štorc znamená silnější rozměr.

z odkazu http://tyfoza.no-ip.com/ceskyl id/html/knihy/ces­kylid11/texty /0225–0450.htm

Další odpovědi
rynek878

jen doplním Kropítko:

3)„hepáč“(happy end – pro neznalé žargonu).

annas

Časopis Naše řeč 3, ročník 18/1934 uvádí o významu slova toto:

Štorc (z něm. Sturz); na štorc = napříč.

Překlad slova dle slovníku on-line:
Der Sturz – pád, sráz, zřícení, násilný pád, převrhnutí, překlad, poklop, sesuv, držadlo na pluhu.

Dnes se používá v obecné češtině jen spojení na štorc, tedy napříč.

kupkina

Štorc není křivě, pouze spojení na štorc má význam napříč. Štorc je ohrnutý okraj šatů nebo čepice.

kropitko

Štorc znamená silnější rozměr.

z odkazu http://tyfoza.no-ip.com/ceskylid/html/kni­hy/ceskylid11/tex­ty/0225-0450.htm

kropitko

Kupkino budete mít pravdu,ono to ohrnuté,je totiž ve smyslu na křivo,křivě.