Matiselis

Co je správně: „vysokokalorický“, „vysocekalorický“, nebo „vysoce kalorický“?

Která varianta je pravopisně správně? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Tvar vysoce je knižní, i když správný. Takže se upřednosttňuje ve složeném slovu tvar vysokokalorický = vyjadřuje velkou míru vlastností.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

Docela by mě zajímalo, kde je hranice pro tvoření složených slov. Chápu slova, která mají dlouhodobou tradici, např. vysokofrekvenční, vysokonapěťový, vysokozdvižný, vysokotlaký, vysokoškolský, velkoformátový a pod. Spojení vysokokalorický mi připadá jako něco ve stylu nemáte-li místo na mezeru, napište to dohromady.

annas

jsou daná pravidla, ale je třeba se dívat na význam slov, ale neplatí obecně. V současnosti se nedodržují ani jiná pravopisná pravidla.
.
Vysoká škola – vysokoškolský.

1. Pamatuji si to ze školy. Navíc je to dané v pravidlech, mluvnici CJL, že složená slova, kdy první část končí na o- se píší jako jedno slovo bez pomlčky.

Je to vysokokalorické – není to vysoké a kalorické samostatně.. Platí jako celek

Ale pedagogicko-psychologická poradna – týká se pedagogiky i psychologie.

Pokud první část končí na e/ě- píší se zpravidla dvě slova. – – pracovně právní – právo se týká pracovních záležitostí.

Ale literáněhistorický – týká s literární historie.
Ale literárně-hudební – literatura + hudba.

Ale někdy záleží na jasnosti či pochopení, jindy dochází ke zjednodušení. Ale správně by se mělo psát v odborné terminologii.