Miroslavst

Výpočet trojčlenky

Jak se počítá trojčlenka?
Vím že se tam něco orátí a něco násobí místo dělí nebo tak nějak.
Kdyžtak prosím o příklad.
Já si pamatuju že něco jako

2 5

7 8
ale víc fakt nevím.

Nejlepší odpověď
infant

Zkus tohle: http://www.mat­web.cz/trojclen­ka

Další odpovědi
anonym

Trojčlenka nejde,výpočet pravděpodobnosti ano?

martiveta

Trojčlenka-dva řádky,tři čísla a jedno číslo které máš vypočítat.

Z 200 zasetých semen okurek 8 nevyklíčilo. Kolik semen okurek pravděpodobně nevyklíčí
z 900 zasetých se­men?

200 semen....­......8 nevyklí­čilo
900 semen....­......x nevyklíčilo
Musíš rozhodnout zda je to přímá nebo nepřímá uměrnost.
Čím více semen, tím více nevyklíčí, takže přímá. 200:900 se rovná 8:x
Vnější členy krát vnitřní.
200 krát X rovná se 900 krát 8
900 krát 8 je 7200 děleno 200 se rovná 36 semen nevyklíčí.

LuckaZolta

Také mi to dělalo problémy, než mi jedna fyzikářka prozradila , že jde o rovnost dvou zlomků. Celou trojčlenku, lze přepsat tak, že místo teček uděláme rovnítko. Použiju-li zápis trojčlenky od martiveta, tak to lze přepsat na rovnici dvou zlomků takto:

200 8
----- = ------
900 x

no a pak stačí vytknout x. Více o tom zde: http://e-skola.zolta.cz/troj­clenka-a-zlomky/