Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jak je to s výpočtem příkladu, kdy se násobí a sčítá?

Tak určitě dost lidí zde ví, že v mém případě se nejedná o domácí úkol :DD
Dohaduji se však, jak je správný výpočet příkladu. Já příklad nejprve násobím a následně sčítám. Někdo tvrdí, že tam není závorka, tudíž jde postupně, já si však stojím za svým.
1+1×0+1=
Já tvrdím, že =2 protože, 1×0=0, takže 1+0+1=2.
Někdo tvrdí, že 1+1=2×0=0+1=1 a v mém případě výsledku by tam musela být závorka, jako 1+(1×0)+1=2. Ne, ne a ne.
Takže je můj výklad správný? 1+0+1=2 a ta nula tam je protože nejprve násobím 1*0=0 a dále 1+0+1=2.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Alesh před 2506 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Tvé znalosti jsou správné, závorky nejsou třebné. To ale platí jen v matematice. Největší p*del je když se jednička v politice popere s nějakou nulou. Výsledek není nikdy jistý.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Arne1

To naše školství. Prej se žáci nemají nic učit, co si mohou najít na netu…
Za našich časů by takovou zásadní věc (jako že násobení má přednost i bez závorek) věděl každý absolvent páté obecné.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

takovou selskou logikou by se dalo říct: jednička a jedna nula a k tomu ještě jedna jednička

Zdroj: https://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=1%2B1*0%2B1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Ano, váš výklad 1+1×0+1=1+(1×­0)+1=1+0+1=2 je správny

PS.
Kepler, v politike pravidlá a zákony matematiky a logiky neplatia. V prípade, ak by platili, politici vytvoria nový zákon, ktorý to poprie, aby mohli potom vytvoriť nový zákon, ktorý potvrdí predchádzajúce tvrdenie. Až do najbližších volieb a výmeny politickej garnitúry. A potom znova.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Quimby

Ano, nejdřív se násobí, pak se sčítá(nečekaně), takže to má vyjít 2.
Podobná věc je levá asociativita operátorů: 3–4–5=(3–4)-5=-6, pravá asociativita: 3-(4–5)=4. V tomto případě je to pouze konvence, protože výraz v infixu bez závorek má více řešení, ale s pravou asociativitou jsem se nikde nesetkal.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mzm

Tak to je snad 4. třída základní školy, ne?

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Priorita_po%C4%8Det­n%C3%ADch_ope­rac%C3%AD

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Mám chuť to smazat!

Zde je to vysvětlené lépe a úplně.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/7-8-4x2-2-2-1-x0-7-3x11-x2

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Máš pravdu.
Bacha, některé levné kalkulačky to berou jak jim to naťukáš (každou operaci vypočtou ihned, priority jsou jim fuk – ony ani nemusí mít paměť pro uchování celé operace než bude možné podle priorit rozhodnout – musí se o to postarat člověk)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
JájsemRaibek

mosoj: Nevidím důvod to mazat. Já jsem příklad spočítal a trvám si na svém, že výsledek je 2. Bohužel mnoho lidí (ne zde) se dohaduje, že nejprve sečtou dvě jedničky a následně vynásobí nulou, což je ve výsledku nula a nakonec přičtou poslední jedničku a výsledkem je jedna.
Já jsem chtěl pouze od zde odpovídajících potvrdit, že můj postup je správný a že nejsem zas až tak blbej, protože vím, že násobení má přednost.
Toto se mi potvrdilo.

před 2505 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek