pr123

Jak vypočítat obsah obdélníku z délky uhlopříčky a poměru stran?

Obdélník má úhlopříčku délky půl metru. Určete jeho obsah v metrech čtverečních, jestliže poměr stran je 2 : 1. Takhle zní úloha, mohl by mi prosím někdo popsat postup jak takovouhle slovní úlohu vypočítat?

Nejlepší odpověď
Alesh

Pythagorova věta, ne?
a = x
b = 2×
c = 0,5

Další odpovědi
Kelt

Můžeš to počítat přes Pythagorovu větu, nebo přes goniometrické funkce.

Pepa25

Ta uhlopříčka rozpůlí obdelník na dva pravouhlé trojúhelníky, u kterých známe délku přepony i poměr stran. Z toho lze dopočítat délky stran a následně obsah.

orwell

… anebo si lze odvodit vzorec:
S = u2 / sqrt ((1+p2)*(1+(1­/p)^2))
kde u = délka úhlopříčky
p = poměr délek stran

no, ještě se to dá upravit:
S = p*u2 / (1 + p2)