Pavel1212

Jak se počítá obsah obdélníku s neznámými velikostmi stran?

Potřeboval bych pomoct s tímto příkladem:
Určete obsah obdélníku ABCD, jestliže délka strany AB je 84 cm a úhlopříčka AC má délku o 72 cm větší než je délka strany BC.

Nevím, jak mám přijít na ty délky jednotlivých stran, obsah už vypočítat zvládnu. Díky za pomoc 🙂
Doplňuji:
Ocko, no jasně že to vím, mám tu u toho náčrtek, ale nechápu jak to mám vypočítat, když je „něco o několik větší než to druhé“… :-/

Nejlepší odpověď
anonym

A pomůže Ti, když napíšu, že obdélník je složen ze dvou pravoúhlých trojúhelníků? Mělo by. Když ne, tak budeme pokračovat.

Další odpovědi
bolak

Pterodaktylova věta ..c2=a2+b2

Když si nakreslíš obdléník tak:

strana „a“ bude 84cm
stranu „b“ nazveš „x“, protože o ní nic nevíš
a strana „c“ bude uhlopříčka, která je o 72 větší než strana „x“, a bude mít tedy „x+72“ cm

Dosadíš do pterodaktylovy věty:
(x+72)^2=842+x2
x2+72×+72×+72­2=842+x2
144×+5184=7056
x=13

To znamená že strana BC bude (by měla) mít 13cm.
Uhlopříčka AC pak vychází na x+72 = 85cm, ale to je nepodstatný.
Obsah pak zpočteš jako AB*BC = 84 * x= 84 * 13 = 1092 cm2.

Ale jestli je to dobře, kdo ví… taky už je to 65 milionů let kdy tahle věta vznikla…

Doplňuji:
http://img.pic­tureup.cz/19062012­/0052b84b91cf06385855d5c­33e5c01098ec2342e­.jpg

Michal Kole

  1. nakresli si to
  2. vypiš si vztahy z matematicko-fyzikálních tabulek
  3. vyjádři si neznámou ze vzorců
  4. dosadíš do vzorce pro obsah a vypočteš

david22

Lidi, neraďte mu. To je učivo základní školy. Na musí přijít sám !

wolftade

Já nevím
Doplňuji:
xfcfxds