silesnet

Jak vypočítat tenhle příklad ?

Do čtverce 1 vepíšeme čtverec 2 tak, že jeho vrcholy leží ve středech stran původního čtverce. Do tohoto nového menšího čtverce vepíšeme podle stejného pravidla čtverec 3. Jaký je obsah čtverce 3, je-li obvod čtverce 1 32cm ?

Nepotřebuji výsledek, ale postup

Nejlepší odpověď
mosoj

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/727319/pri­klad.jpg

Další odpovědi
orwell

Vůbec nejrychleji vede k cíli úvaha z obrázku. Je jasné na první pohled, že délka strany třetího čtverce musí být polovina délky strany prvního čtverce. Délka strany prvního čtverce je čtvrtinou jeho obvodu. Obsah třetího čtverce je pak druhou mocninou délky jeho strany. Lze to spočítat i z hlavy.

gecco

  1. spočítej obsah čtverce 1.
  2. nakresli si to (přesně – v měřítku)
  3. vzpomeň na Pythágora

___
Napiš postup (do Doplnění či Diskuse) – zkontrolujeme ti jej…
😉
BTW – výsledek je 16.

arygnoc

buď použijete pythagorovu vetu alebo úvahu.

úvahou ušetríte kopec mnoho výpočtov.

;-Q

gecco

Arygnoc – úvaha, pokud to neuvidí (po nakreslení) to nevyřeší…
Ale může to řešit obecně (bez dosazování konkrétních hodnot) – což mu problematiku ´vysvětlí´ propříště…
😉

arygnoc

tak nech si to nakreslí, nepotreboval som si to nakresliť.
jedná sa o obecné riešenie (úvahou), a keď má konkrétne údaje, tak potom sa už jedná o jednoduchú rovnicu (plocha pôvodného štvorca/4).

;-Q

gecco

Jasně – pokud už máš nějaké matematické ´zkušenosti´, nepotřebuješ to kreslit…
Stejnětak – pokud máš takové zkušenosti, nebudeš se ptát na řešení…
😉