Mp2

Vrací se volant auta do středové polohy, když je auto zvednuté?

Dělám si takový model auta, který budu předělávat na RC.
Aby auto bylo nerozbitné, bude se skládat z 2D dílů (výpalky), které budou z boku složené k sobě a vše bude jistit 8 koliků…
… na představu asi složité…
Ale je to jediný způsob, jak mohu udélat auto s otevřeným interiérem, kde budou vidět i pedály, sedačky a tak dále… Protože to bude asi 90 výpalků z plechů o tloustce 3mm vedle sebe

Budu to dělat tak, aby se kola v zatáčce automaticky vracela zpét vlivem fyziky, jako je to u reálného auta…

Vrtá mi hlavou ale myšlenka…
Jak je to u skutečného automobilu?
Volant se vrací do středové polohy…
Ale pokud je vozidlo zvednuté, nemá s volantem co otáčet a tudíž by kola měla zůstat v rejdu a nevracet se…
Bohužel jsem to nikdy nezkoušel a nikdy mě nenapadlo, že to budu potřebovat védét.

Díku dík

DUBRARO:

to auto bude jen skořápka :)
Všechny stěny nebudou silnější jak 5mm a samotný plech je tlustý 3mm..

Popravdě to bude strasne lehké :)

Ty tvary budou poskladane vedle sebe, bude to tzepředu takové zubaté..
Takže se to spojí a vybrousi se z toho 3d model.
Bude to výadat, jako kdyby to bylo z jednoho kusu.. :)
A do toho bude vidět interiér.. Sedačky, pedály.. Vše do detailu

Nejlepší odpověď
Kepler

Tvůj předpoklad je správný, volant se vrací do neutrální polohy jen při styku s vozovkou a ZA JÍZDY.

Další odpovědi
aliendrone

V praxi to funguje tak, že kola jsou při jízdě srovnávána do středové polohy díky konstrukčnímu provedení – tzv. závleku. To znamená, že osa kola a osa řízení není totožná. (v praxi to můžeš principiálně zkoumat např. u nákupního vozíku, i když zavěšení kolečka je jiné)

TEORETICKY by se mohla díky tomu vrátit do středové polohy i kola ZVEDNUTÉHO automobilu vlastní tíhou (stejně jako to udělají přední kolečka na nákupním vozíku) – ovšem pouze za předpokladu, že

  1. závlek bude značný a hmotnost kol taktéž
  2. převodka řízení bude hřebenová s extra strmým řízením, tedy malým převodem (k překonání odporu převodky – u jiných převodek > šnekových, maticových etc. je vyloučené, aby tíha kol překonala odpor převodu)
  3. čepy budou naprosto OK (nebudou zatuhlé/vyběhané)
  4. nebude tomu bránit jiná věc – typicky posilovač řízení

Takže v PRAXI asi při zvednutí předku auta samovolné srovnání kol do středové polohy asi NEUVIDÍŠ. ;) :)

elkon

Proč by se volant vracel do středové polohy? To se děje pouze při jízdě, pokud měníme směr jízdy a volant pustíme z ruky.

dubraro

K Aliendronovu podrobnému vysvětlení bych dodal, že na vracení kol do přímého směru (za jízdy) má vliv také sbíhavost.

BTW: 90 výpalků z 3mm plechu … jak to bude těžké??

jáára

U dospělího auta tohle řeší náklon čepu (svislého). Tj geometrie řízení.