plebs

Vojenská přítomnost v Afganistánu byla mise, nebo okupace?

Pro USA a obranný pakt NATO je to mise pro Taliban okupace.

Nejlepší odpověď
led

Záleží od toho, komu „fandíte“
1968 sovietske vojská na území ČSSR z nášho pohľadu bola okupácia. Z pohľadu TASS (Tlačová agentúra Sovietskeho zväzu) to bola (v dnešnom názvosloví – misia) bratská pomoc.
Rovnako by ste mohli chápať aj pomenovania ozbrojeného vojenského zásahu USA na území iného štátu, nielen v Afganistane

Další odpovědi
Drap

Jak tě vůbec mohlo napadnout, že by se USA a NATO mohlo účastnit okupace. Ti když někam jdou, tak vždy pouze šířit a upevnit západní demokracii. Chudáci Afgánci ani netuší o co přišli, když nás vyhnali.

Disraeli

Obojí. Nějak předpokládáš, že mise vylučuje útok nebo okupaci? Mise zní (pro tu ofenzivní stranu) mnohem líp. Obzvlášť v demokraciích se to rádo používá. Terorismus na cizím území, vybombardování nemocnic, útok na civily,… to vše se dá se zamhouřeným okem přejít, když se to hezky podá a vysvětlí.
NATO není přímo obranný pakt, ale prostě jen (vojenský) pakt, aliance.

Dá se na to dívat mnoha směry. Obranný akt, útočný a okupační akt,… z pohledu USA i z pohledu Talibánu (tehdejší i nynější vlády Afghánistánu) to bude pro každého jinak. Fakta jsou však jen jedna a byla to prostě útočná operace (avšak proti terorismu – víceméně – odplata, potrestání, reakce na teroristické činy v USA a předejítí dalším), alespoň zpočátku.
Byl to hlavně mstící se akt. Původní cíl byl ale zatočit s Al-káidou (která tam tehdy byla), pak už to byla jen nákladná (zbytečná) a mnohaletá okupace, která absolutně nic nevyřešila, nic nepřinesla atd.

Kepler

Ještě nikdy žádná okupace neskončila dobrovolným odchodem mocnosti. Takže to byla mise, bohužel neúspěšná. Teď si dříve „okupovaný“ Talibán může zase terorizovat svět. Hajzlové zasraní!

JežíšKristus

Pro afghánskou vládu to byla pomoc (Američani cvičili afghánskou armádu), bylo to něco diametrálně odlišného od sovětské okupace.
Pro Talibán, ISIS, ISIS-K a další kmeny to byla okupace/hon na škodnou.

zjentek

Zlodějna, synu, zlodějina to byla! Normální, čistokrevná krádež na drzovku! + vraždy!!!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

@drap: ???

Tak to mně poser holý záda. To jako VÁŽNĚ? No ty seš snad přestrojenej Disraeli, jinak si to nevysvětluji. ŽE JO!?

plebs

Dle mého názoru USA a obranný pakt NATO vyhlásilo válku Afganistánu po dvaceti letech se dohodlo nikoliv s vládou ale s teroristy Talibanem podali si ruce a odjeli domů jako pozornost jim tam nechali zbrojní arsenál.

JežíšKristus

„Dle mého názoru USA a obranný pakt NATO vyhlásilo válku Afganistánu“

Plebs, takže oni jim vyhlásili válku, a proto přijeli do AFG a začali cvičit afghánskou armádu, jo? 😁

plebs

A dnes na ČTK byla zpráva EU bude jednat s Talibanem o lidských právech, doufám že to nebude dvacet let.

Disraeli

Okupace to ale byla každopádně (taky to né vždy musí značit něco negativního… i když v tomto případě to taky není úplně vyjímka. Minimálně byla roky totálně zbytečná.. a nejen kvůli tomu, že se Talibán vrátil, ještě silnější, než předtím).
Byl to válečný/útočný akt na cizím území, proti vládě a konkrétním skupinám na území toho jiného státu s dlouhodobým pobytem (okupací) vojska na tom místě.

Disraeli

A mimochodem, to není okupace jen pro Talibán, ale i pro Afghánistán/Af­ghánce a vůbec všeobecně… když ona to prostě byla okupace (nehledě na účel/y a správnost/nes­právnost).

Disraeli

No nebo spíš s přimhouřeným okem. :D