gepik

Víte někdo, jak vzniklo rčení „Házet perly sviním“?

perly
Doplňuji:
Všichni asi víme co to znamená, pátral jsem po původu rčení. Proto děkuji Jikrovi za skvělou odpověď.

Nejlepší odpověď
Jikra

Tady o tom je taky něco.

Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás.
(Matouš 7:1–6)

Zdroj: http://blisty­.cz/art/33524­.html

Další odpovědi
leas

Znamena to delat pro nekoho neco jak nejlepe umis a on to vubec nedoceni,neoce­ni,pripadne ti za to jeste vynada. pripadne snazit se nekomu zavdecit aniz by si to zaslouzil a prijde to v nivec.

Jsemtady

To vzniklo tak, že si nějaký Český občan všiml jak se vlastně zachází s našimi daněmi.

vindic

Je-li pro mě, či pro nějakou skupinu lidí, něco drahého, vzácného jako perly,
pak si toho budu/budeme vážit. Tedy ani to nebudu/nebudeme dávat či házet někomu kdo si toho neváží, kdo tím pohrdá. Svině perly nesežerou, spíše zašlapou do bláta, ve kterém si hoví. Ale citát z Bible (Matouš 7:6) ještě pokračuje. „Neházejte své perly před svině, aby je snad nohama nepošlapaly, neotočily se a neroztrhaly vás“. Tedy nejen, že si něčeho vzácného neváží, ale ještě se mohou mstít těm, kdo by jim něco drahého dávali.

Zdroj: Studijní překlad Bible.