fcoop

Co vlastně znamená, a jak vzniklo rčení?

„Vyvedlo ho to z míry“.
Dá se to chápat i tak,že – Něco dotyčného baflo za ruku a pomohlo mu dostat se z místa,které se jmenuje Míra?

Nejlepší odpověď
annas

Původně slov „miera“(míra) vyjadřovalo vztah:

  1. (k Bohu) – nezměřitelný, nekonečný
  2. (k panovníkuovi) nepřiměřený.

Vlastně jednotka neurčitosti.

Později se význam slova „miera“ rozšířil na další významy:
miera = míra, způsob, důvod; měřice; nálada; v tu mieru = v tu chvíli, nyní, hned; — v téj mieře = hned, v tom případě, v tom způsobu.
Dále se význam „miera“ přiblížil i slovu „mier“ (mír) – klid, pokoj.

Tedy – byl jsem vyvedený z míry – z klidu, protože se v tu chvíli něco stalo, co mě ovlivnilo – mohlo to být cokoliv, nikoliv jen bafnutí za ruku, ale i ošklivé slovo, pohled, jednání atd.

Stč. slovník

Další odpovědi
Drap

Na rčeních je krásné mimo to, že bývají pravdivá , i to že pokud se dostatečně zamyslíme, napadnou nás i jiná, zajímavá vysvětlení, než byla zřejmě původně myšleno.