hapiky

Víte, kterou horu ještě nezdolal žádný horolezec?

Je to údajně (a jak jinak) než posvátná hora.

Nejlepší odpověď
annas

„Posvátnou horu Kailas zatím nikdo nezdolal“

Nejposvátnější místa na světě obvykle zároveň představují vyhledávané cíle věřících i turistů. Pro posvátnou horu Kailas to ale rozhodně neplatí. Zatím ji totiž nikdo nezdolal

Pro místní i pro horolezce představuje hora Kailas, ležící v západním Tibetu asi 960 km západně od Lhasy, dosud nepokořenou výzvu – přestože čínská vláda v minulosti opakovaně vydala povolení k výstupu na její vrchol. Řada odvážlivců popsala, že zdolání hory tyčící se do 6 638 m n. m. vzdala až na poslední chvíli kvůli náhlé změně počasí. Před velikánem se sklonil dokonce i legendární Reinhold Messner, který se nakonec spokojil pouze s poutním „kolečkem“ kolem úpatí.

Snahu pokořit „ledový klenot“ neboli Gang Rinpočhe, jak se Kailas nazývá v místním jazyce, líčí v temných barvách i samotní Tibeťané. Jeden z jejich starodávných textů například praví: „Žádnému smrtelníkovi nebylo dovoleno vystoupat na vrchol Kailasu, kde se mezi mraky nachází příbytek bohů. Kdo se odváží se tam vypravit a spatřit tváře bohů, bude usmrcen!“" atd.

https://www.sto­plusjednicka.cz/pris­ne-tajne-svatyne-2-posvatnou-horu-kailas-zatim-nikdo-nezdolal

Další odpovědi
Kepler

Která suchozemská hora to je nevím, ale jinak to jsou všechny podmořské hory a sopky. Dále všechny hory na Měsíci a na Marsu, včetně nejvyšší známé hory ve Sluneční soustavě Olympus Mons (24 km).

Ametyst

Řekla bych, že pokud vystoupá na nějakou horu skupina důchodců, takové hory si horolezec nevšimne. 🙂

zjentek

Díky technickýmu vybavení nám turizmus nakonec zdolá vše a svaté nakonec nezbyde ani to posvátné. Třeba Poláci v ostravské zoo jsou ještě v pohodě, ale HRUBĚ už nám teď zdolali třeba Adršpach. (;

marci1

Nezdolal, ale mohl (R. Messner). 🙂

Na vrcholu Kailásu nikdy nestanula žádná horolezecká výprava. Po čínské anexi byla oblast až do roku 1985, stejně jako celý Tibet, pro cizince zcela nepřístupná. V roce 1980 dokonce čínské úřady sdělily italskému horolezci Reinholdu Messnerovi, že žádná hora Kailás neexistuje. V roce 1987 Messner od čínských úřadů povolení k výstupu na Kailás dostal, ale z úcty k Tibeťanům a jejich víře absolvoval pouze pouť kolem hory. A tak Kailás zůstává dosud nezlezený a v očích věřících neposkvrněný.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kailas