zjentek

Víte, která osobnost je vyobrazena potiskem na obalu od sušenek z fotografie?

Zdroj obrázku pořízen mnou zakoupením v Bille, účet možno doložit.

Nejlepší odpověď
annas

Upřesňuji odpověď Ametyst

Na sušenkách je zřejmě vyobrazena jedna ze dvou sester, Anna, která Emou v roce 1929 založila pekárnu. Sušenky získaly královské ocenění.

Zaujal mě různý pravopis tvaru Anniny sušenky, tedy bez apostrofu a s apostrofem.

Annas – přivlastňování ve švédštině – ´Annas sušenky – Anniny sušenky, Koncové s se píše bez apostrofu.

Vypadá to, že Anna's – Anniny sušenky, se nepečou jen ve Svédsku, proto se zřejmě jejích název přizpůsobil zřejmě angličtině.

"Anna's Swedish Thins neboli (ve švédštině ) Annas Pepparkakor. Pepparkakor, švédská varianta našich vánočních perníčků, jsou křupavé sušenky, jejichž název v překladu znamená ,,pepřové sušenky který vyrábí švédská společností AB Annas Pepparkakor v Tyresö u Stockholmu.

Pro zajímavost ještě vysvětlení švédského názvu, I když dne je jejcih srotiment rozšířený.

“Ouha, proč zrovna pepřové, když v nich žádný pepř není? V perníčcích je spousta koření – skořice, zázvor, hřebíček, kardamom, ale ani jedno zrnko pepře. Proč se tak tedy jmenují?

15. století vládl Švédsku, Norsku a Dánku král Hans, kterému poprvé servírovali druh koláče s těmito kořeními – a také s pepřem. Tak vzniky pepřové sušenky, říká se.

Jiné vysvětlení k podivnému jménu je, že dříve se všechna exotická a silná koření nazývala souhrnným jménem ,,pepř". Tato koření byla velice drahá, protože pocházela ze vzdálených zemí. Proto byly perníčky luxusní výrobek, který mohli péct jen ti bohatí. Nakonec mohli perníčky péct téměř všichni s tím, jak se koření stávalo dostupnějším, ale jen k výjimečným příležitostem jako Vánoce, a tak se z nich stalo vánoční cukroví.

Text je s malými úpravami poctivě přeložen z knihy Ebbas julstök.“
https://www.dev­ceuplotny.cz/fo­odblog/peppar­kakor

Tím vyvracím tvrzení uživatel aliendrone, že nejsem chamtivec. Ani jsem tyto sušenky neokusila.

Ale protože ráda přicházím jako jazykář věcem na kloub, proč je to tak, nikoliv onak, ověřuji v různých ch zdrojích. pro svá tvrzení vkládám odkazy, i když se to mnohým nelíbí..

Nevymyslela jsem sice sušenky, ale mám i dobré rady pro vaření…

Zjentkovi děkuji za upozornění na sušenky, podívám se v ´Bille, ochutnám, i když jím jen hořkou čokoládu.

Další odpovědi
aliendrone

Jasně! Je to ANNAS, o tom nemůže být pochyb, stejně jako o tom, že se dotyčná v honbě za mamonem vydala cestou velkopodikatelky se zázvorovou dusivkou a to dost úspěšně, ve Švédsku tedy prý, on papír snese všechno! ;) :)

BTW – než začnete někdo spekulovat o hlubokém morálním úpadku osoby, která se v touze po vlastním obohacení vydala na cestu vykořisťování nebohé dělnické třídy, tak si vzpomeńte na to, co POŘÁD TVRDÍM > „Prachy jsou vždy až na PRVNÍM místě!“ :D :D :D

Ale i mně přijde zajímavé, že annas zvolila tento obor, já bych ji tipoval spíše na nějaké nakladatelství či podobnou činnost. A ona je zatím rafinovaně maskovanou kuchtičkou? To mi hlava nebere… ;) :D :D

Ametyst

Nějaká anonymní Anna. Tenkrát /1929/ neměli GDPR. Annas znamená Aniny (sušenky), mezi druhým A a S chybí apostrof. Hezká krabička!

Mc Merkurion

… vypadá šik, annas …

aliendrone

Zajímá mne, co na to Kepler? I když „Keplerovy kvasírny a palírny a.s.“ jedou v jiné výrobě, přesto jde o obor potravinářství. Naskýtá se příležitost spekulovat o možné fúzi subjektů! (logicky – produkty „Annas incorporated“ by mohly sloužit jakožto surovinová základna pro výrobu „Kepler a.s.“) Co to udělá s kapitálovým trhem? Bude to mít pokračování i na osobní úrovni? Analytici tápou, investoři konkurence se chvějí strachem!. ;) :D :D

dust8

Zázvorové sušenky? Hmmm. Kolik stojí? ;D

zjentek

Něco přes 30, možná 40… byly tuším v akci (;

Ale jsou hodně jítelné, šlape to. Ještě byly Annas- pomerančová (;

zjentek

Obsah 150g, jako kulaté máslové..

annas

zjentek,

díky za tip. Ještě jsem na ně nenarazila. 🙂

zjentek

Já ano a vymyslel jsem to… (;

aliendrone

annas>>> Marnost na marnost, svojí odpovědí džina vypuštěného z lahve z5 NEVRÁTÍTE! :D :D :D

Navíc, pokud cituji: „…Tím vyvracím tvrzení uživatel aliendrone, že nejsem chamtivec…“

Kdybych tvrdil, že NEJSTE chamtivec a vy jste mé tvrzení VYVRACELA, CO byste tedy tvrdila? ;) :D :D

Vidíte, zamotala jste se do toho pěkně! NJN, Kepler také neutajil, že je erotochlívák, na Dochyho vyšlo najevo, jaký je strašlivý gangster, Její velkomožnou Excelenci led snad ani nemusím zmiňovat. :)

No a teď došlo na Vás! Vsadím se, že když se v tom budu šťourat, tak vyjdou najevo DALŠÍ STRAŠLIVÁ ODHALENÍ. Namátkou tipuji, že zaměstnáváte imigranty (především samopalláhy!), veškeré provozy a technologie jsou vedeny jako přísně recyklovatelné/e­kologické (navíc naprosto bezdotačně – taková ZPOZDILOST v dnešní době) a to je jistě jen pouhý začátek bezbřehých zvěrstev, kterých se Vaše korporace na společnosti dopouští! ;) :D :D

annas

aliendrone,

třeba to byl záměr jak zjistit, , zda někdo odpovědi čte. :)) Jenže vidím, že jsem se mýlila, toho puncu se u Vás nezbavím. 🙂

Ach jo. To jsem včera rozbila hrnek, říkala jsem si, že budu mít štěstí. Už přestávám věřit.

Samozřejmě přiznávám, že spěchat se nevyplácí, nejen v tomto případě. Někdy to dopadne hůř.

Vždy je třeba 2× měřit a jednou řezat.:))