Jahoda

Víte, jak se vyrábí svíčky??

Řemeslo je dost těžké a naučit se vyřezávat svíčku jako mistr, trvá i přes rok. Přikládám odkaz na video. Video je super. Před takovými mistry smekám. :)))

http://www.you­tube.com/watch?v=Do9A9us­P9Sk

Odpovědi
anonym

O výrobě svíček vím opravdu hodně. Potřebuješ vědět něco konkrétního?

GM

Nádhera. Jestlipak se dá taková svíčka u nás koupit.

Doplněno: tak pěkné jsem nenašla.

ReHu

Takovéhle nádherné svíčky vytvářela paní (manželka majitele firmy, který u mně něco dělal) kousek od nás. Bohužel, už přestala z několika různých důvodů. Je to škoda. Obdarovala jsem několik známých, i v zahraničí, a sama ji nemám.
Prý bylo náročné naučit se už pouze namíchat a navrstvit hmotu. Vyřezávání musí jít celkem od ruky, než materiál hodně ztuhne.
Ke koupi jsem je viděla v Chorvatsku.
A kamarád mého kamaráda vyrábí svíčky už několik let. Ale ne tyto vyřezávané. Byla jsem tam na exkurzi. stojí to za to. Hlavně ty velké – kostelní.
Drží se modních trendů, většinu vyváží. Viděla jsem u něj, ještě než byly u nás v obchodech ty se zalitými kousky a takové, co vypadají jako plesnivé 🙂.

Terryle

Asi není svíčka jako svíčka. Já si tu zrovna jednu vyrábím, ale to dělám jen proto, že mě baví vosk tavit, relaxuju u toho a protože mi je líto vyhodit zbytky vosku. Je rozdíl vosk jen tak lít do formy (i když ho třeba záměrně vrstvíte a skládáte, aby vypadal hezky), nebo vtavovat do svíčky ozdoby… nebo ji dodatečně vyřezávat. To je umění.

Ale upatlat si vlastní svíčičku doma ze zbytků není vůbec těžký – stačí kelímek od jogurtu, provázek, plotýnka a malej plechovej kalíšek od čajové svíčičky. Do jogurtový krabičky dolů dírku, protáhnout provázek, venku zauzlovat, napnout středem kelímku a nahoře uvázat na tužku, kterou položíte na kelímek – aby provázek byl napnutý jako knot. Kelímek se musí něčím vymastit, aby pak ztuhlá svíčka šla vyklepnout. A pak už jen lejete :o)

venkovan

Základní výroba svíčka je jednoduchá – vezme se rovná díra tak akorát na knot, ta se obalí voskem či parafínem, do díry se strčí knot a svíčka je hotová.
Ale pro ty kteří si chtějí udělat hezkou, jednoduchou, ale voňavou svíčku, tak stačí si sehnat mezistěnu do včelího úlu (dají se koupit u včelařů, provázek z přírodního materiálu potopit do trochu roztaveného vosku a udělat si tak knot (nechá se i koupit hotový). A potom z mezistěny si odříznout potřebnou velikost, lehce nahřít třeba fénem, na kraj odřezku položit knot a potom vše hezky srolovat.