Avatar uživatele
annas

Víte, jak a proč se má správně zacházet s chlebem?

Existují určité pověry…
Otázka týkající se chleba byla položená, ale ve své se ptám na to, co v odpovědích nebylo.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? vagra, gnr54, iceT, hanulka11, franku před 4761 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Chléb měl v lidské historii vždy jedinečné postavení. Naši předci ho považovali za „duši domu“ a podle toho se k němu chovali. Bochník chleba se nikdy nesměl položit takříkajíc „na záda“. To do domu přitahovalo spory, neštěstí a nemoci. Nesměl být také otočen nakrojenou stranou ke dveřím, protože pak by z domu uniklo štěstí. Večer bylo třeba chléb pečlivě zabalit do ubrousku, aby mohl pokojně spát. Ubohým duším ublížil ten, kdo nechal chléb přes noc jen tak ležet na stole. Celou noc proplakaly. Nabídnutý chléb se musel beze zbytku sníst, za vypůjčený se nesmělo poděkovat, teplý darovat a nalezený zvednout. Se zlou se potázal i ten, kdo dal žebrákovi patku. Přivolal na sebe zlobu temných sil.
Pozor na ještě teplý chléb. Ve snáři ze 17. století se píše: „Sebe ve snách horký chléb jíst viděti, se strachem bohatství získati, to kvůli ohni, který chleba tak rozpálil. Chladný chléb se sýrem jísti, bohatství a blahobyt míti.“

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/211563235­300008/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

protože chléb je naše zlato a bohatství ,tak bychom s ním měli i tak zacházet

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
franku

Jako s pivem,protože obojí je naše zlato a na chleba se těžko dělá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Moje babička před zakrojením do celého bochníku chleba vždy pokřižovala a pronesla nějakou modlitbičku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rocker

Manželka okrajuje chleba ze všech stran,vždycky mi to vadilo.Tak jsem začal kupovat krájený a má smůlu:-)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek