kuldatomas

Souhlasili by jste s vyřazením vykání ze spisovné češtiny?

Nikdy jsem doopravdy nepochopil smysl, proč ve společnosti musím s různými lidmi mluvit různým způsobem, někomu tykat a někomu vykat. Čím více lidí znám (doma, v práci, i jinde), tak vůbec nezvládám si pamatovat, s kým si tykáme nebo vykáme, tak abych se bál bavit třeba v práci s lidmi, abych si to pořád nepletl. Přínos nevidím žádný, akorát to plete lidem hlavy. Navrhuji úplně vyřadit vykání ze spisovné češtiny, i s tykáním se dá bavit se vší zdvořilostí „Dobrý den, mohla by jsi mi prosím tě půjčit …“ a podobně bych se mohl bavit úplně se všemi lidmi a nebylo by potřeba se obávat komunikace s lidmi.
Doplňuji:
Průběžné výsledky mě zklamaly, že můj názor většina lidí nesdílí. Já jsem tykání/vykání nikdy nevnímal jako nějakou úctu k někomu nebo kdo ví co, jenom jako další zkomplikování mezilidské komunikace. Navíc s úctou se dá mluvit i tykáním, zatím co vykáním se dá mluvit i neslušně nebo vulgárně. Navíc, lidem, kterých si v životě vážím nejvíce, všem tykám a naopak vykám spíše těm ostatním, takže výraz úcty k někomu je spíše tykání

Nejlepší odpověď
anonym

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Nerada bych se toho dočkala. Tomu, který takové inovace navrhuje, to asi těžko vysvětlím. Prostě mi to připadá, jako bych se ve společnosti vytasila s papírovým kapesníkem. Hygiena dodržena, ale jakým prostředkem? Kultivovanost jazyka (a dodržování etikety) je také jakousi personální „hygienou“…:D
Doplňuji:
K doplnění otázky také doplním svoji odpověď. Dost dlouho mi trvalo než jsem si zvykla, že na netu se jaksi samozřejmě tyká. Ty svůj postoj a názor obhajuješ z tvojí pozice . Ty někomu tykáš a vykáš, ale jaké by ti to bylo opačně? Když ti bude každý spratek, zákazník, klient, žák, prodavačka …tykat, bude ti to příjemné a bude ti to připadat přirozené? Možná jsi ve věku nebo pozici, kdy ti opravdu vyká málokdo, proto s tím máš problém?

Další odpovědi
Damiana

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Komunisti by z tebe jistě měli radost. Protože to už tady bylo a naštěstí se to neujalo. Tohle jsou totiž přesně ty „inovace“, které shazují a mažou jakoukoli úctu a slušnost mezi lidmi. Spíš mi to zní jako prohlášení někoho, kdo má problém s úspěšnějšími a váženějšími lidmi a chce jim „tykačkou“ dát najevo, že oni nejsou něco víc on. Je smutné si myslet, že se právě tohle pozná pouze podle vykání. Pravidla etikety a společenského chování by se měla dodržovat, už tak je tu dost pitomců, kteří o nich nemají ani páru. A pak – burana se to netkne, ten tyká stejně každému (a často i patřičně jadrně). Tenhle „nápad“ je blbost, s takovým přístupem bychom mohli za chvíli začít znovu jen hýkat a ohánět se kyjem.

iceT

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Tím,že někomu vykám,mu vyjadřuju jakousi úctu a krom toho si dost dobře neumím představit,že budu někde tykat někomu,kdo má třeba 50 let a víc.Svojí babičce jsem normálně vykala taky a moje mamka svým rodičům vykala taky.

anonym

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

NE. Vykání přece neznamená obavy z člověka, jehož oslovujeme. Je projevem úcty, a ta se z chování dnešních mladých lidí (bohužel, nejen mladých) vytrácí tak rychle, že se lze obávat, kam to povede.
Zapamatovat si komu tykám a komu vykám, to opravdu nevidím jako problém. Kdo s tím problém má, měl by se zamyslet, proč to tak je. Určitě to nebude češtinou.
No a také je to o tom, že pokud budeš v práci pracovat a ne přemýšlet nad tím, jak „vylepšit“ češtinu, tak nebudeš mít tak stupidní starosti. Spíš se zamysli nad tím, jak té češtině dáváš zabrat i bez zrušení vykání.
Pokud nevidíš žádný přínos v pravidlech slušného chování, kam patří umět i slušně oslovovat lidi ve svém okolí, tak jsi nejsíš neabsolvoval kurz společenského chování, který dříve býval součástí tanečních. Jde zde tedy o Tvůj nedostatek a neměl by ses snažit vnucovat druhým lidem svou poněkud pokroucenou představu, co je a co není správné.

anonym

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Doplňuji:
Nezvykla bych si najednou tykat lidem kterým vykám a těch je nejvíce. Navíc mám vykání ráda a nechtěla bych aby vymizelo.

johana 56

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Vykání je pro mne výrazem úcty a slušnosti vůči ostatním,proto nesouhlasím.
Tykání nabídniu pouze lidem,o kterých vím,že se ani potom jejich chování ke mně nezmění,samozřejmě mladším.Pokud dostanu nabídku na tykání od staršího,trvá dlouho,než si na to zvyknu.

Funna

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

souhlasím s tím, co napsala Očko, k tomu není co dodat…
Doplňuji:
pane, budeTE se muset smířit s tím, že většina má jiný názor…o tom jestli někdo mluví vulgátně nerozhoduje tykání, nebo vykání ale „slaboduchost“ toho, kdo vulgaritu používá…pokud si lidé navzájem vykají, je okamžitě poznat, že to nejsou nějací kamárádíčkové, co spolu pásli husy, ale že mají mezi sebou buď ne úplně přátelský, nebo např. hierarchický vztah…prostě vykáním si většiniou držíme odstup od těch, se kterými se nechceme, nebo nemůžeme „kamarádit“ a nedovolíme si k němu tolik, to co k těm, kterým tykáme…ale pořád je to i projev úcty a pokory (je většinou při větším věkovém odstupu)…dřív děti vykaly rodičům a jejich slovo mělo váhu (ne jak dnes, kdy to v hodně rodinách funguje úplně obráceně – rozmazlenci ovládájí své rodiče) a nikomu to podivné nepřipadalo!

Wang

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Doplňuji:
Nevidím v tom žádnou komplikaci.
Asi proto, že si moc dobře pamatuju, s kým si vykám a s kým už tykám.

Proto bych to nechal tak, jak to je.

anonym

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Doplňuji:
Vykám lidem, kterých si vážím a lidem, které si chci udržet od těla.

mojitek

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Odůvodňovat to z důvodu „že si nepamatuju s kým TYkat a s kým VYkat“ mi přijde dost z paty vytažený. Mě se to ještě nestalo-a to nemám zrovna sloní paměť. Já bych to nechal tak jak to je,už z důvodu praktičnosti i z úcty k jazyku českému.A navíc-když mi neznámý člověk hned TYkne,tak poznám jestli je to obyčejný buran nebo ne…

terry

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Souhlasím Bohemica a ocko. Nemám co dodat.
Jen doplním, že bych neřekla ......mohla by jsi mi prosím tě půjčit.......,
ale ......mohla bys mi prosím tě půjčit..... .

Bedy

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Earl Sin

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

anonym

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Ačkoliv jsi odpovídal na včerejší otázku o vykání, zjevně sis nepřečetl odkazy.

  1. Vykání není otázka spisovného jazyka, ale kultury národa a důležitých tradic samotné civilizace (některé národy měly i onikání, jež se i u nás dříve neúspěšně aplikovalo z němčiny).
  2. Tvoje anketa je zcela bezzubá, tradice a kultura se tvoří staletí a rozhodně jeden „vzbouřenec“ na ní nemůže ani nic změnit, ani ovlivnit.

(Např. i v AJ se rozlišuje hierarchie společenského přístupu např. křestními jmény).

  1. „Vole“ a „soudruhu“, nikdy nepatřily k opravdové slušnosti, bez ohledu na obecný úpadek (k němuž podobné postoje, bohužel přispívají).

Ovšem to ještě neznamená, že bychom měli rezignovat. Pak by nám už fakticky mohla hrozit varianta od Damiany – návrat do jeskyní a k primitivismu.

  1. V profilu máš vlastní webovky, od studovaného ve 32 letech, by se dala očekávat přece jenom větší kultivovanost a soudnost.

Na to, že je to tvá úplně 1. otázka za celé 3 roky – tak teda „žádná sláva“.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-vyrazne-starsi-osobu-pozadat-aby-mi-tykala

led

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Ak dobre pozorujete spôsob reči pri tykaní a vykaní, zbadáte aj rozdiely v správaní.
Tradícia, tu už často opakovaná, pozná niekoľko stupňov oslovení. Vykaním sa zvýrazňuje nielen úcivosť (nie podlízavosť) voči druhému, ale aj udržuje určitý kódex slušnosti, či spoločenský odstup. (ťažšie sa povie „vy vole“ než „ty vůl“).
Nesúhlasím ani s rýchlym (anglickým) tykaním ani na internete (angličtina nech si tyká, koľko chce, je to jej problém), ale ak používame slovanské jazyky, používajme ich dôsledne.
Dokonca považujem za spoločenskú netaktnosť až drzosť, pokiaľ niekomu vykám, aby mi (aj tu) tykal. Výhovorky na netiketu neuznávam.
Netiketa pravidlá
bod 2: „Dodržiavajte všetky pravidlá slušnosti z normálneho života. Čo je zlé v bežnom živote, bude určite nevhodné aj na internete.“
bod 3: …„čo je v jednej skupine na internete dovolené, iná to môže považovať za neprípustné.“
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Ne­tiketa

Pilot486

Souhlasím, nechci řešit komu tykat a komu vykat

Doplňuji:
zbytečnost, přijde mi to jako „trapárna“ i když už jsme na to všichni navyklí, určitě by to šlo i bez toho

anonym

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Někdy je lepčí říct: „Vy p*čo“, než ty „p*čo“, a skuste napsat, že píšu sprostě, když tak mluví i 8-leté děcka.

Toga

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Doplňuji:
Jak tu už někdo psal, argumentovat vyřazení velice důležitých pravidel ze spisovné čestiny jen kvůli tomu, že se ti plete tykání s vykáním, to je trochu na hlavu.

Já si teda pamatuju s kým si tykám a s kým si vykám. Takže by to asi spíš chtělo procvičit paměť a né rušit pravidla :)

huxa

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Mapel

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Jak rozlišit lidi kterých si vážím.

Natty*

Nesouhlasím, nevadí mi někomu tykat a někomu vykat

Ne. Lidé by si na to akorát špatně zvykali. Mě by třeba bylo nepříjemné, tykat si s profesory, řediteli, prodavači, doktory,… Moc nechápu, co tě na názorech ostatních zklamalo. Je to přeci každého věc, jaký na to má názor. A navíc jsi otázku uvedl tak, že můžeš buď souhlasit nebo ne… Pokud tě vykání opravdu tak dopaluje, začni všem tykat a máš to… :DD

briketka10

ad Pilot486 – palec jsem dala s přehlédnutí a tudíž neplatí !!

anonym

Já briketko taky :((

huxa

to mi připomíná, jak jsem šel do školy a nějaká dívka (více než 19 jí nebylo) vedla dítě evidentně do školky. Nějaká tetička se jí zeptala, kam jdou a dítě na ni: „co je vám do toho vy stará pí*o?“ takže vykáním evidentně nemělo problém :)

Wang

Po Vašem dodatku mi příjde, že to máte s těma mezilidskýma vazbama a vztahama nějaký celý naruby.

Wang

Neúctou, sprostotou a bezcitností k jakýmkoli „detailům“ a "tradicím"v mlu­veným slově to začíná. Sviňárnama mezi lidma ve skutcích to pokračuje a dogmatickým oháněním se vlastním názorem – jako jediným správným a velkejma prachama to končí.

A ve finále vlastně není problém vytáhnout „na oponenta“ i bouchačku, co?
Trochu to přitahuju za vlasy, ale tak nějak to kolem sebe vidím.

anonym

Zhruba na totéž narážím i ve své odpovědi, čímž ti dávám za pravdu.

Wang

A myslím to obecně, ne na Vás Tomáši.

annas

Nesouhlasím Je přece důležité, jak se ve vztah k druhým chováme, nikoliv to, zda si tykáme či vykáme.

Vykání nám umožňuje mít větší odstup od druhého.

anonym

Annas, když jsem psala svou odpověď, už tu něčí názor s nesouhlasem byl. Pokud to byt Tvůj názor a smazalas ho, je to škoda. Mám za to, že by bylo dobré, aby byl v řádných odpovědích, no a pokud to nebyla Tvá odpověď, mohla bys, prosím, napsat i tu (nejen do diskuze)? Díky.

annas

Ano. Byl to můj názor, přepsala jsem jej do diskuze. Uvědomila jsem si, že z osobních důvodů zpravidla na ankety neodpovídám.

led

ad annas „Byl to můj názor,“
dobre ste urobila,
názory a kritiky sa píšu do diskusie, aby sme s nimi mohli diskutovať,
Do odpovedí na otázku sa píšu odpovede. na otázku.
A tu bola jasná odpoveď ano/nie.

anonym

Tak to mne mrzí. Ale i tak se v tomto případě zdá být názor většiny vzácně jednotný, a to je potěšitelné. Díky za informaci.

anonym

Rozhodně by bylo více košér neschovávat své názory a vložit do odpovědi, než bezostyšně kopírovat můj odkaz ve zdroji ze včerejší otázky od huxa.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-vyrazne-starsi-osobu-pozadat-aby-mi-tykala

annas

Rozhodně by bylo … annas odpovědi Dr.Axla nečte, takže je jí lhostejné, co uvedl ve své odpovědi. Proto nemá potřebu od něho kopírovat, navíc bezostyšně.
Jde o její rozhodnutí, kam vloží svůj názor …

Sůwa

Na ten odkaz jsem se mrkla a vidím, že jde opět o jmenovitý útok.Tak bych jen lehce připomněla, že když muž napíše ženě své telefonní číslo a předpokládá, že by podle pravidel ( naučených v tanečních ) měla učinit totéž, tak to s etiketou rozhodně nemá nic společného. To snad máš tak krátkou paměť? Ty tvoje sáhodlouhé rozklady stejně nikdo nečte, natož aby je kopíroval.

johana 56

Nejen pravidla,ale i osobní zkušenosti dokazují,že je důležité rozdíly mezi vykáním a tykáním dodržovat.

annas

Ad Johano. Je to tak. Vždyť není zase tak dávno, kdy se i rodičům, vykalo.

Často slyším, že mladí začínají rozhovor slovy. vole. Je smaozřejmé, že následuje tykání.

„Podle našich postupů v oblasti mezilidských vztahů se pozná míra a kvalita naší osobnosti i naší sociální zdatnosti. Žel, mnoho lidí má v kontaktu s druhými větší nebo menší potíže. S ohledem na současnou podobu a kvalitu výchovy v rodině i škole nejde bohužel o žádné překvapení,“ uzavírá psycholog.

Citace z článku, v němž se autorka zmiňuje o rozdílech mezi tykáním a vykáním.

http://www.eva­labusova.cz/clan­ky/vykat.php

johana 56

Ad Annas

Plně souhlasím.Právě ti,kteří se morálkou a slušností nejvíce ohání,si málokdy uvědomí,že i malá narážka v jejich spravedlivém zápalu může tomu druhému skutečně ublížit.
Život je pes,dnes už neplatí „Kdo do tebe kamenem,ty po něm chlebem“,ale pravidlo "širokých ramen a loktů ".Naštěstí má slušnost a ohleduplnost stále převahu.