Kepler

Víte, co je to slezská vařonka?

Překvapilo mě už dřív, že to ani na Moravě moc neznají. A přitom je to tak lahodné a zahřívající alkoholické pití. Na Vánoce jak stvořené. Šípková Růženka by zavětřila a na nějakého blbého prince s našpulenými rty by se vykašlala. Pokud máte zájem, napíšu recepis.

Vařonka je známá hlavně ve Slezsku a částečně taky na Valašsku. Receptů je povícero, v diskuzi přidávám jak ji dělám já.

Nejlepší odpověď
zjentek

Jistě! Bez vařonky si my, praděcka prvních havířů, život nedovedeme ani představit!

Další odpovědi
aliendrone

Nikdy jsem se tím nesetkal, nemám tušení co to je. Nějaký „šípkový likér“ nebo podobný dryák? (usuzuji dle té Růženky) On už ti je normální svařák sprostý? I ty jeden… ;) :D :D

Klaproth

Slezskou neznám, pil jsem to v Zubří a tam tomu říkali valašská vařonka.

Pepa25

Nevíme, ale umíme si to najít 😉

Zdroj: https://ostra­va.rozhlas.cz/jak-se-vari-varonka-6955879

Drap

Ano vím. Mám část rodiny na Valašsku

Arne1

Kdysi dávno jsem to pil, ale pamatuju to jen mlhavě. Není v tom náhodou vejce ?

nyjono

Vím. Díky Odpovědím.

Kepler

Nejdřív nechám zkaramelizovat cukr do barvy světlejšího medu, pak zaliji vodou, přidám celou skořici, pár hřebíčků a sušenou pomerančovou kůru (nejlépe z bio pomerančů). Povařím asi 1/4 hodiny. Nakonec zaliju vodkou.
Super na zahřátí a rychlý drak jak vidle!

zjentek

Nepřidáváš do karamelu med??? A bez badyánu a novýho koření??? Tak to NENÍ vařonka! D;D;D;

Klaproth

Kepler > Valach a zalejvá to vodku? Slivovice by nebyla?

Kepler

Já pocházím ze Slezska, na Valachoch jsem se jenom naturalizoval. Ten recept je originál z Karvinska. Někde dokonce dávají režnou. Slivovicu taky dávají, ale mně tam nesedí.

zjentek

Chlapi, NEJ VAŘONKA je ta, kdy ingredience nakonec zalejeme poctivou STAROREŽNOU! (Režná je taky cool.)

Kepler

Můjtytondo – badyán, nové koření, med a navrch režná? To je příliš mnoho chutí najednou. Není ten recept od magistra Kellyho, když se v alchymystické dílně u dvora císaře Rudolfa snažil udělat projímadlo?