Avatar uživatele
Kepler

Vidět dvojitou duhu je celkem běžná věc, ale viděli jste i trojitou? Nebo tři Slunce na obloze?

Druhá duha má větší poloměr a má obrácené pořadí barev. Co ta třetí?
Druhé a třetí slunce (parhélia) patří mezi halové jevy. Už jste nějaké viděli? Nebo i jiné vzácnější atmosférické jevy?

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, briketka10, michalds, independent před 2189 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
michalds

Tři duhy jsem viděl několikrát. Dvě slunce ne. Prej na vrcholu Mount Everest se dá vidět východ a západ slunce zároveň.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Za vhodných podmínek lze pozorovat také třetí, tzv. terciární duhu. Hovoří se pak o trojité duze. Terciární duha má větší úhlový poloměr než sekundární duha. Terciární duha bývá ještě méně výrazná než sekundární duha. Vyskytuje se v úhlové vzdálenosti přibližně 39°–43° kolem Slunce, takže i při vhodných podmínkách je značně odcloněna slunečním svitem. Čtvrtá duha by měla průměr 45° kolem Slunce, pátá by se vyskytovala opět na straně jako primární duha. Existují ale i vyšší řády duhy.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Duha

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Tož když se pořádně vožereš…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

je to krásny atmosferický jav založený na kvapkách vody vo vzduchu, čo určite potvrdí aj náš astronóm Kepler. škoda len, že v dávnych časoch „čundrovania“ som nenosila vždy foťák a množstvo roličiek filmov.
Jeden z neurobených záberov, neskôr mi bola vysvetlená príčina tejto fatamorgány: Alpy sú od Bratislavy vzdialené asi 200km. A tu sa stal „zázrak“ Alpy sa zjavili nad Slavínom (to je na kopci pomník na pamiatku ČA v bojoch o Bratislavu). Lom svetla pomocou (mikro)kvapiek vody v ovzduší dokázal nám spoznať Alpy na diaľku v časoch, keď sme väčšina nemala možnosť ich vidieť naozaj na vlastné oči.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MichaelOffic

U nás v Beskydech pod Radhoštěm docela často jde vidět v zimě víc než jedno slunce na obloze. Možná bych někde našel v archivu nějaký snímek.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

michalds: to s tím Everestem je nesmysl, něco takového není možné vidět ani z oběžné dráhy

před 2189 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

A něco k dvojitým sluncím: [url]http://in­ternetweek.cz/slun­ce/dvojite-slunce-zatracene-vzacny-jev[/url]

před 2189 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Nepsal jsem o dvojitém slunci – o tom jsem se dozvěděl až od tebe, docela koukám. Měl jsem na mysli trojité slunce – parhélia (halový jev), něco jako toto: https://www.o­brazky.cz/?q=par­h%C3%A9lia%20o­br%C3%A1zky&fu­lltext&mm=2#ut­m_content=obraz­ky&utm_term=par­h%C3%A9lia%20o­br%C3%A1zky&ut­m_medium=hint&ut­m_source=sear­ch.seznam.cz
Nejlepší obrázek je asi ten šestý.

před 2189 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

No to jsem blázem :O

před 2188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

briketka, nie ste, netešte sa 🙂
je to krásny atmosferický jav založený na kvapkách vody vo vzduchu, čo určite potvrdí aj náš astronóm Kepler. škoda len, že v dávnych časoch „čundrovania“ som nenosila vždy foťák a množstvo roličiek filmov.
Jeden z neurobených záberov, neskôr mi bola vysvetlená príčina tejto fatamorgány: Alpy sú od Bratislavy vzdialené asi 200km. A tu sa stal „zázrak“ Alpy sa zjavili nad Slavínom (to je na kopci pomník na pamiatku ČA v bojoch o Bratislavu). Lom svetla pomocou (mikro)kvapiek vody v ovzduší dokázal nám spoznať Alpy na diaľku v časoch, keď sme väčšina nemala možnosť ich vidieť naozaj na vlastné oči.

před 2188 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

chybička „blázen“

před 2188 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek