Kepler

Vidět dvojitou duhu je celkem běžná věc, ale viděli jste i trojitou? Nebo tři Slunce na obloze?

Druhá duha má větší poloměr a má obrácené pořadí barev. Co ta třetí?
Druhé a třetí slunce (parhélia) patří mezi halové jevy. Už jste nějaké viděli? Nebo i jiné vzácnější atmosférické jevy?

Nejlepší odpověď
michalds

Tři duhy jsem viděl několikrát. Dvě slunce ne. Prej na vrcholu Mount Everest se dá vidět východ a západ slunce zároveň.

Další odpovědi
Edison

Za vhodných podmínek lze pozorovat také třetí, tzv. terciární duhu. Hovoří se pak o trojité duze. Terciární duha má větší úhlový poloměr než sekundární duha. Terciární duha bývá ještě méně výrazná než sekundární duha. Vyskytuje se v úhlové vzdálenosti přibližně 39°–43° kolem Slunce, takže i při vhodných podmínkách je značně odcloněna slunečním svitem. Čtvrtá duha by měla průměr 45° kolem Slunce, pátá by se vyskytovala opět na straně jako primární duha. Existují ale i vyšší řády duhy.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Duha

quentos

Tož když se pořádně vožereš…

led

je to krásny atmosferický jav založený na kvapkách vody vo vzduchu, čo určite potvrdí aj náš astronóm Kepler. škoda len, že v dávnych časoch „čundrovania“ som nenosila vždy foťák a množstvo roličiek filmov.
Jeden z neurobených záberov, neskôr mi bola vysvetlená príčina tejto fatamorgány: Alpy sú od Bratislavy vzdialené asi 200km. A tu sa stal „zázrak“ Alpy sa zjavili nad Slavínom (to je na kopci pomník na pamiatku ČA v bojoch o Bratislavu). Lom svetla pomocou (mikro)kvapiek vody v ovzduší dokázal nám spoznať Alpy na diaľku v časoch, keď sme väčšina nemala možnosť ich vidieť naozaj na vlastné oči.

MichaelOffic

U nás v Beskydech pod Radhoštěm docela často jde vidět v zimě víc než jedno slunce na obloze. Možná bych někde našel v archivu nějaký snímek.

Kepler

michalds: to s tím Everestem je nesmysl, něco takového není možné vidět ani z oběžné dráhy

Edison

A něco k dvojitým sluncím: [url]http://in­ternetweek.cz/slun­ce/dvojite-slunce-zatracene-vzacny-jev[/url]

Kepler

Nepsal jsem o dvojitém slunci – o tom jsem se dozvěděl až od tebe, docela koukám. Měl jsem na mysli trojité slunce – parhélia (halový jev), něco jako toto: https://www.o­brazky.cz/?q=par­h%C3%A9lia%20o­br%C3%A1zky&fu­lltext&mm=2#ut­m_content=obraz­ky&utm_term=par­h%C3%A9lia%20o­br%C3%A1zky&ut­m_medium=hint&ut­m_source=sear­ch.seznam.cz
Nejlepší obrázek je asi ten šestý.

briketka10

No to jsem blázem :O

led

briketka, nie ste, netešte sa 🙂
je to krásny atmosferický jav založený na kvapkách vody vo vzduchu, čo určite potvrdí aj náš astronóm Kepler. škoda len, že v dávnych časoch „čundrovania“ som nenosila vždy foťák a množstvo roličiek filmov.
Jeden z neurobených záberov, neskôr mi bola vysvetlená príčina tejto fatamorgány: Alpy sú od Bratislavy vzdialené asi 200km. A tu sa stal „zázrak“ Alpy sa zjavili nad Slavínom (to je na kopci pomník na pamiatku ČA v bojoch o Bratislavu). Lom svetla pomocou (mikro)kvapiek vody v ovzduší dokázal nám spoznať Alpy na diaľku v časoch, keď sme väčšina nemala možnosť ich vidieť naozaj na vlastné oči.

briketka10

chybička „blázen“