Avatar uživatele
Bronzový

vícepráce ve stavebnictví

co jsou to vícepráce? je v pořádku, že stát vydírá pomocí sdělovacích prostředků firmy k vykonávání prací které nemají ve smlouvě a argumentuje tím, že na proplacení takových prací se (možná) dohodnou později?
Doplňuji:
takže je naprosto v pořádku, že pokud se stavitel s firmou nedokáže dohodnout na proplacení vícepraci (tedy prací, které se objevili až v průběhu stavby a které jdou jednoznačně za zadavatelem a špatným projektem), že tedy taková firma odmítne takovou práci vykonávat? Je vůbec v pořádku aby média informovala o tom, že taková firma vydírá a že si jako v případě D1 bere jako rukojmí řidiče? Věříte, že s takovou informací může přijít nestranný novinář nebo televize? Jaký mají sdělovací prostředky zájem šířit takové zprávy? Budete souhlasit, že hlavní problém je ve špatných a navíc drahých projektech, které (možná i úmyslně) vytváří prostor k vícepracem jako bězné šmelině?
http://www.novinky.cz/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

práce, které se vyskytnou až v průběhu stavby...každá zakázka se předem naceňuje...dle známých informací a pak se tahle cena musí dodržet...ale pokud se vyskytnou okolnosti, o kterých se dopředu nemohlo vědět, nebo pokud si třeba investor vymyslí nějaké dodatečné změny, tak se tohle jsou vícepráce a stavebník je chce doplatit....a neznám stavbu, na které by vícepráce nebyly...
Doplňuji:
stát nikoho nevydírá...jen říká, že ne všechno je ochoten zaplatit...že prověří, co je oprávněné a co ne a to zaplatí...mimo jiné, každý týden se konají kontrolní dny, na kterém jsou zástupci všech zúčastněných stran vč. stavbyvedoucích, technického dozoru a projektantů a ti řeší případné změny...
a vícepráce jsou úplný standard...aby firma vyhrála výběrové řízení, musí cenu podseknout...no a pak se to snaží někde nahnat...v lepším případě vícepracemi (někdy trochu "přibarvenými"), v tom horším zhoršenou kvalitou...a obvykle se stane, že pak je cena vyšší, než kdyby to vyhrála jiná firma, která měla sice vyšší cenu v základu, ale dostatečnou na to, aby nemusela přihazovat potom...ona ta výběrová řízení nejsou žádný dokonalý vynález, jak to na první pohled vypadá...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

V převážné většině případů se vícepráce ve stavebnictví týkají úklidových prací po stavbě a terénních úprav. Také se mezi vícepracemi může vyskytnout i činnost související s nadstandardním vybavením oproti původnímu projektu.
Každé "dohodneme se později" pro dodavatele jakékoliv činnosti zavání průšvihem. A formulaci "určitě se dohodneme" doporučuji rovnou omlátit tomu, kdo ji vypustí z úst, o hlavu. Je třeba všechno konkrétně, jasně a srozumitelně sepsat předem a nečekat na to, že nějakou shodou planetárních seskupení se budou dodavatel a odběratel prací třeba po půlroce schopni domluvit o hodnotě vykonaného díla. Zde musí jít veškerá naivita stranou. Žijeme v tržním kapitalismu, kde se dodavatel brání konat práce bez úhrady a osdběratel se naopak snaží nezaplatit něco, co nemusí. Někdy jde snaha jedné nebo druhé (často obou) stran do extrému, kdy se taková neschopnost domluvit se řeší soudně.
Takže znovu zdůrazňuji: VŠE PÍSEMNĚ, předem. A stát si může vydírat nebo vybírat co a koho chce.
Doplňuji:
Naše sdělovací prostředky vůbec nejsou nestranné. Naopak jsou zcela zjevně poplatné politice, do níž se snaží zcela neomaleně zasahovat. Ovlivňují voliče před volbami. Manipulují s veřejným míněním, předstírají, mlží a lžou. Není žádná pravda, že nám přinášejí objektivní informace. Novináři se musejí schovávat za novin
ářská práva jako politici za imunitu. Proč asi? Že by to bylo za férově a čestně odváděnou práci? Tak to ani omylem.
Zakázka je jednou mzadána v nějakém rozsahu, pokud má být rozsah prací překročen je nutno sepsat dodatek k uzavřené smlouvě a podepsat jej opět oběma stranami. Bez tohoto dodatku nemá zhotovitel prací povinnost tyto vykonat, jestliže to není přímo v uzavřené smlouvě.
Zadržet řidiče nemá žádná osoba vyjma příslušníků policie, a to ještě ze zákonem stanovených důvodů. Takže bych na takové vykuky tu policii zavolala a začala problémy řešit z jiného úhlu. Vyhotovila bych dodatek k smlouvě a ošetřila jím sporné vícepráce, teprve na základě jeho uzavření bych pokračovala.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

ponovotny

funně také díky za odpověď z pratického pohledu

Avatar uživatele
Bronzový

ponovotny

díky ocko za krásnou odpověď, škoda, že ti nemůžu dát ještě palec

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4949
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2676
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.