markvetinka

Venkovní opěrná zeď-na výšku asi 2metrová -nevím vůbec, jak do toho.

Jaké musí být základy(jak hluboké), z čeho ji udělat,aby to vyšlo nejlevněji, zda stačí vybetonovat s železnými pruty(zeď bude držet příkrý svah s hlínou!) Dají se do zídky do betonu hodin kromě kamene i cihly? Ale nejsou nejnovější:-) Děkuji mnohokrát za odpověď.

Nejlepší odpověď
kropitko

Zasílám názor,který jsem našla na internetu…
Mě se vyplatil následující postup, 1m hluboký základ betonový, široký a dlouhý dle potřeby. do něj ve vzdálenostech cca 2m zapuštěny kovová íčka na výšku plotu (zdi), do kterých lze bylo zapasovat cihlu na výšku, a zdíme, jelikož jsem tak dluhý úsek rozdělil na kratší, které díky íčkům dobře drží, zeď vydrží hodně.

Zdroj: http://www.ces­kykutil.cz/dis­kuse/stavba/o­perna-zedˇ

Další odpovědi
cukrar

markvetinko, pamatujte že nejlevnější řešení se Vám zřejmě zdraží. Opěrná zeď má držet 2 metry zeminy? Mohl bych napsat podrobný postup, ale opravdu nevím podrobnosti.
Obecně: základ do nezámrzné hloubky, ztracené bednění, armování, zajitit odtokové výtoky. Mezi stěnou a zeminou je vhodné odizolovat a provést dilatační zásyp.

Zdroj: ICQ 55180641, skype: milancukrar, milan.cukrar@volny.cz

FOG

Co pise Kropitko,je sice pravda,ale jako opernou zed o vysce 2m,bych to nedoporucoval.To se spise hodi jako plotek.
Cihly brzy nasaji vodu a asi brzi by byla hlina tam,kde nechcete.
Samozrejme zaklad je nutny.Pro obycejnou stavbu v CZ byla nezamrzna hloubka cca 60 cm,ale p[ro opernou zidku byc doporucoval min jednou tolik.Muzete pouzit beton prosty- tzn.jen cement pisek a voda,ci prkladany kamenem.Cihly bych nedoporucoval,brzy se rozpadnou ,vetsinou nejsou mrazuvzdorne.
Popripade muzete prolozit vyztuzi – kulatina min prumer 1 cm.Dva pruty vespodu a dva nahore tzn. vodorovne polozene v betonu.
Vrchni cast operne zdi muze byt ruznych materialu.Napr. zamkove betonove tvarnice , ve spadu oproti svahu,„vyzdeni“ rovnez oproti svahu velkych kamenu,ty nejvetsi vespod na betonove pojivo – „maltu“.
Nejlepsi by byla betonova zidka,tez v mirtnem spadu oproti svahu a sirce – tloustce u „paty“ min. okolo pul metra a muze se zmensovat na tloustce nahore az na polovinu.Zalezi na svahu a soudrznosti puvodniho materialu a dalsich okolnostech.
V tomto pripade bych doporucoval jiz pri zakladu vlozit vyztuz – „pruty zeleza“ doprostred zakladu a to svisle na vysku necele 2m – ,aby byla vyztuz kryta okolo sebe – ochrana proti korozi.
Opernou zed tez „armujeme“ – opet vyztuzi i vodorovne. Rozmezi vyztuze by melo byt cca asi kazdeho pul metra a to vodorovne i svisle.Doufam,ze jsem Vam poradil.
PS: Zalezi na okolnostech,je mozno celou zed izolovat nebo alespon odvest vodu mimo- tzv. drenazni trubkou,kterou polozime za zdi a zasypeme drobnym sterkem,pro dobrou penetraci vody a odvedeme mimo pozemek.

Michálek1245

Máte to jako opěrnou zeď nebo by vám stačil jenom plot? Každopádně bych se tak či tak zaměřil na to, abych si našel někoho, kdo už to někdy dělal. Takže prostě zedníka. My jsme takhle taky chtěli stavět zeď, ale nakonec jsme objevili firmu https://www.lkb-ploty.cz/betonove-ploty-pardubice/ a koupili si od nich betonový plot Pardubice a jsme s tím teda maximálně spokojení. :)

Mukynda

Ahoj, máte někdo zkušenosti se zdícími maltami z tohoto obchodu? https://baumit­.cz/reseni-kategorie/zdici-malty ? Chci dělat něco podobného, jen furt nevím, kde maltu zakoupit. Na Baumit jsem slyšela fakt dobré recenze, tak to asi přesunu na manžela a řeknu mu, ať to riskne.

elektrikář

Nechte na to podívat stavaře nebo zedníka, když to uděláte neodborně může to časem spadnout. Stavaři mají skušenosti a nejlépe vám poradí, Jdou použít Kb bloky ztraceného bednení které se vyztuží armatůrou a zalejí betonem Cihly se do venkovních staveb nehodí, cihla musí být v suchu. Musely by být takzvané kanalizační nebo komínové a to je dost drahé.