Croacker

Nahození zdi do výšky cca 1 m

Zdravím vespolek, mám doma na stěnách výkvět soli. Našel jsem si co s tím, budu muset osekat zeď na cihlu, napenetrovat, poté jádrová omítka a štuk (všechno speciální proti výkvětu). Otázka zní, jak moc technicky náročné to je? Jde v podstatě jen o to srovnat novou omítku do stejné výšky jako původní a zahladit štukem, ale protože ten materiál je poměrně drahý, nerad bych aby mi to opadalo..

Nejlepší odpověď
Drap

Otázkou je, odkud prosakuje výkvět solí. Pokud se příčina neodstraní, lze počítat s tím, že situace se bude po nějaké době opakovat. Existují i asanační omítky, které jsou však ještě více cenově náročné a taky nejsou stoprocentní.
Osobně bych se toho nebál, po osekání vše řádně vysušit a klasicky nahodit. Pokud toho je více, vyplatí se nekupovat hrubou jádrovou omítku, ale namíchat si ji sám z písku a vápna s přídavkem malého množství cementu. Pokud máte tuto možnost, cena vyjde méně než polovina. Zakoupit jenom štuk.

Další odpovědi
Sůwa

Předloni jsem si nechala udělat sanační omítky z vnější strany chalupy a vloni jsem objevila jednu zapomenutou vnitřní zeď s výkvětem sanitru. Chtěla jsem, původně jen strhnout vrchní štukovou vrstvu, ale cca 40 cm nad zemí to šlo dolů i s omítkou. Naštěstí mi zbyl pytel sanační omítky, tak jsem se do opravy pustila sama a s úspěchem. mohu předat zkušenost, fotky mám ale v netbooku. Zásady :

  • oklepat omítku ještě cca 20 cm nad mokrou částí
  • nepenetrovat !
  • první vrstva sanační podhoz – špric
  • druhá vrstva sanační omítka
  • třetí vrstva sanační štuk – ten už jsem neměla, tak jsem prostě trochu omítky prosála přes síto na štrajzant
  • používat výhradně nerezové nářadí – lžíce, natahovák…
  • omítka i štuk se připravují ŠLEHÁNÍM jako krém na dort

Napiš mi na email, můžu dodat další info.
Doplňuji:
pro mosoje : jestli se ty připomínky týkaly mé odpovědi, tak nemáš pravdu. Tazatel měl v technologickém postupu mezery, ale už jsme si to mailem vysvětlili a poslala jsem mu i fotky.

mosoj

Opět odpovědi které se otázky netýkají. Tazatel píše že potřebnou technologii si našel. Ptá se na pracnost nahazování.

Není to žádná věda, ale je třeba vědět jak se k tomu postavit!
Pokud jste to nikdy nedělal je velice pravděpodobné, že toho budete mít více na zemi než na stěně ( omítka se dá ale použít i ta spadlá). Doporučuji si to někde na nečisto zkusit. Před tím ale někde okoukat postup při nahazování, či si vzít někoho kdo již nahazoval.

cukrar

přesná odpověď na vaší otázku,
jak moc technicky náročné to je: náročné to je i není, podle šikovnosti zhotovitele…
ano pak i štuk
osobně doporučuji odstranit příčinu, pak následek…
sanační omítky jsou OK.

venkovan

Říkalo se – jsi blbej, půjdeš na zedníka.
Nicméně i to obyčejné nahazování chce trochu zkušeností a nějaký ten grif. Pokud se jedná o venkovní stěnu a navíc to bude větší plocha a nemáš zkušenosti, domluvil bych si zedníka a dělal mu maximálně přidavače. Než se nahazovat naučíš, hlavně naučíš dělat „roviny“, aby vše hrálo, tak profi zedník už bude hotový.

mosoj

Sůwa" To ale není můj nedostatek. To je nedostatek tazatele. On se na postup neptal !!!