Avatar uživatele
anonym

Vem si (s) sebou

Dobrý den, měl bych prozbu v jaké větě se píše Vem si s sebou třeba svačinu (a Vem si sebou? je v tom nějaký rozdíl??

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4944 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ještě doplním správné odpovědi. Předložka s se píše ve spojeních jako brát s sebou, vzít s sebou, nést s sebou, vést s sebou atp. – tedy jakési „společenství“.
Prosté sebou bývá po slovesech, jimiž se označují pohyby, které dělá původce děje svým tělem: mrskat (mrsknout) sebou, škubat (škubnout) sebou, hýbat (pohnout) sebou. Samotné sebou je též součástí spojení jistý (sám) sebou, překvapený sám sebou, rozumí se samo sebou.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

„vem si sebou“ bez S je nesmysl. Jen jde o to, že ty dvě S za sebou ve výslovnosti splývají, proto se může zdát, že se tam ta předložka nepíše. Pomozme si třeba anglickým překladem – i tam se doslovba říká „take it with you“. Když někoho berete s sebou, daná osoba jde S vámi – a když berete věc, jde obrazně řečeno „s vámi“ taky. Proto se v každém případě berou věci S SEBOU, a kdo to píše jinak, píše to špatně.

Teď koukám na popis otázky – take away tedy opět přeložíme vzít si S SEBOU. U kolegynina příkladu s kaprem si lze pomoci vložením slova „sám“ (sám sebou); tam přeložka „s“ nebude.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Eloška

s sebou jako vzal si s sebou svačinu a sebou jako kapr sebou házel

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Je v tom rozdíl. Jak popsali kolegové. S sebou si bereš třeba bačkory do nemocnice. a kapr sebou mrská, když je na souši.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce