dust8

Ve filmu Osvícení bylo hl. postavě řečeno vytápět střídavě mimo sezónu jednotlivé pokoje hotelu, ale proč mimo sezónu?

Ve filmu bylo řečeno, že sezóna trvá od 15 května do 30 října. Hotel Overlook. Avšak nechápu nějakou souvislost proč se má hotel vytápět v době mimo sezónu, když tam nejsou žádní lidé ubytování? Má to nějaké opodstatnění? Jaké?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jo, to má. Budovy (zvláště obytné) se nemají nechávat vymrznout, měly by se přinejmenším temperovat (udržovat v nich teplota nad bodem mrazu). Ono to totiž může škodit. Praskají malby, omítky, roste vlhkost vznikají plísně a i přechod na plný provoz je z temperované místnosti rychlejší, než ze zcela vymrzlé. Hodně při tom závisí na konstrukci budovy. Pokud např. budova provlhá (špatné izolace, zatékání), tak voda v provlhlých zdech může po zmrznutí dokonce narušit statiku budovy. :)