Kotr

V praci nekdo pomaloval zed, co z toho bude?

V praci nekdo pomaloval zed, co z toho bude

Pracuji jako ostraha a neuhlidala jsem v tovarne cely objekt, nevsimla si niceho a resi to uz reditel a byla tu pry policie.

Jaky postih me hrozi? Tak nemohu si vsimnout vseho. Jsme jen lidi.

Odpovědi
Frontinus

Záleží na okolnostech, především na tom, jak je napsaná pracovní smlouva, jak se řeší odpovědnost (odpovědnost za věc obvykle podepisují zaměstnanci, ale třeba mají někde pekelné podmínky i pro ostrahu) a jak je podchycena práce ostrahy formálně (tedy např. máte naplánované pochůzky,…). V neposlední řadě záleží i na zaměstnavateli, jestli bude chtít hledat viníka, na kterého by hodil alespoň část nákladů na opravu, nebo jestli to vezme jako pohromu, kterou nebylo možné vyřešit, a ostraha bude jako jedna složka zpucována za špatnou organizaci práce.

Řeší to zákoník práce, viz odkaz na výklad. Obecně, pokud zaměstnavatel bude chtít škodu uhradit a ty nemáš podepsanou hmotnou odpovědnost za celou fabriku, bude muset on dokázat, že škoda vznikla tvým pochybením. Pokud máš například sedět na vrátnici a máš předepsané dvě nějaké obchůzky za noc plus sledování kamer, to jsi skutečně dodržela a na kamerách není nic, co jsi neměla přehlédnout, může ti nanejvýš na nějakou dobu sebrat prémie. Tedy pokud nějaké dostáváš. Samozřejmě pokud došlo k nějakému pochybení, může tě čekat odpovědnost, může to zaměstnavatel zkusit uhrát na škodu způsobenou nedbalostí a výhledově ti nastrhávat až čtyřiapůlnásobek tvé měsíční mzdy. Bohužel nedbalosti dost často vznikají tak, že zaměstnanci sice mají nějaké formalizované postupy, co a jak dělat, ale ve skutečnosti to ze zvyku dělají jinak…

Zdroj: https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/odpovednost-zamestnance-za-skodu-zpusobenou-zamestnavateli-108198.html

Kepler

Bude následovat hledání viníků a potrestání nevinných, tak už to chodí. Nebo pokud se viníci nenajdou a pan ředitel je rozumný chlap, zamete se to pod koberec.

Kelt

Pokud vím, tak zaměstnanci ostrahy nepatří mezi nejlépe placená místa. Mají nějaká pravidla, co mají hlídat, jak často mají provádět obchůzky a zda mají zapsané školení a přestávky, ve skutečnosti někdy nemají ani tu přestávku a nedostávají ani stravenky, takže se normální člověk nesmí divit, že se prací nepřetrhnou. To jsou obecná fakta.
Dále záleží na tom, zda pomalované místo je v areálu hlídaného objektu, nebo zda je tam přístup z ulice. A dále motiv – je to pomsta firmě, nebo ukázka umění.
Viník se asi nenajde, možná se to zamaluje a nainstaluje se tam kamera, a objekt se bude více hlídat třeba ve spolupráci s policií.