Thetis2

V práci mi neustále tvrdí, že mi dají smlouvu, ale zatím se teda nic neděje?

V práci jsem od srpna do teď. Neustále tvrdí, že mi dají zpětně smlouvu brigádnickou za srpen a novou od září, kterou mi teda ještě nedali. Studovala jsem školu, tak bych měla být od září na pracáku, ale jelikož jsem zaměstnaná tak bych tam nemusela chodit. Jenže se bojím, že budu platit nějaké penále. V práci říkali, že zavolají na sociálku atd. že tam jsem zaměstnaná. Ale vzhledem k tomu, že pořád slibují a nic tak pak opravdu nevím. Dokázat můžu, že tam pracuji jsou tam všude kamery, mám čip od dveří.

Nejlepší odpověď
marci1

Obrať se na Státní ústav inspekce práce.

Zdroj: http://www.suip.cz/

Další odpovědi
anonym

Výplatu máš?
😉
Pokud s představiteli firmy není domluva, můžeš dát podnět na inspekci práce ( http://www.suip.cz/ ), ale také tím může tvá brigáda skončit…
Jako první krok bych asi zvolil důkladný rozhovor s personalistou, mistrem, vedoucím střediska (prostě koho tam ´máš´) – pěkně poránu, u prvního kafe – ať víš, na čem jsi. A klidně použij ´tvrdší´ argumenty (´jó, tohle už jste říkal před měsícem – a furt nic´…).
😉
Doplňuji:
Penále platit nebudeš – ale máš povinost se zaregistrovat do 3 dnů od ukončení předešlého ´zaměstnání´, aby za tebe ÚP pojištění odváděl – pokud jsi tak neučinila, musíš je zaplatit sama*) (penále by následovalo až tehdy, kdybys je nezaplatila).
___
*) a nebo je za tebe musí odvádět zaměstnavatel

mosoj

Nevím jak by to bylo s tím dokazováním, ale určitě těžké. Máš alespoň mzdové pásky ?

S největší pravděpodobností za tebe zaměstnavatel nic neodvádí takže nejsi zdravotně pojištěná ani nemáš sociální pojištění. Pokud to necháš bude to sociálka a zdravotní pojišťovna chtít zpětně po tobě.

Vykašli se na nějaký pohovor se šéfem. Tam, jak to vypadá, nic nepořídíš. Zajdi si na sociálku (OSSZ) nejlépe s mzdovými páskami a zeptej se jestli za tebe je odváděno sociální pojištění. Totéž udělej i na zdravotní pojišťovně.

Teprve potom řeš pracovní smlouvu na Úřadu práce.
Doplňuji:
Mowlo nestraš jenom jí a nešetři pseudopodnikatele. Ona nic neprovedla.
Zaměstnavatel má povinnost přihlásit zaměstnance k soc. a zdrav. pojištění do 8 dnů od nástupu do zaměstnání. Pokud to neprovedl, platit bude on.
O tom že nedá žádnou smlouvu ani nemluvím.

ivzez

(1)
„Brigáda“ ani „brigádnická smlouva“ neexistují.
(Pravděpodobně půjde o DPP nebo DPČ)

(2)
Žádnou smlouvu ani dohodu nelze uzavřít „zpětně“. Pokud na
to přistoupíte, budete se podílet na podvodu zaměstnavatele.

(3)
Zaměstnavatel „nedává“ smlouvu ani dohodu.
Dohodu i smlouvu sjednávají obě strany dobrovolně.

(4)
Nikdy nevěřte zaměstnavateli, který s Vámi neuzavře pracovní
smlouvu, DPČ nebo DPP nejpozději v den nástupu do zaměstnání.

(5)
Bez uzavřené pracovní smlouvy (DPČ, DPP) pracujete
na černo, za což Vám hrozí pokuta od 10.000 do 100.000 Kč
(zaměstnavateli od 250.000 do 10.000.000 Kč).

  • ––––

Z důvodů 2 – 5 nedoporučuji se obracet na inspektorát práce,
kvůli práci na černo byste si zbytečně přivolala další problémy.

Počkejte si na výplatu za srpen a hned po ní skončete
(s penězi za část září už radši nepočítejte).

Měla byste skončit hned, ale to byste
se asi nedočkala ani peněz za srpen…

  • –––––

Mowla se výjimečně mýlí:
Protože nikdo není povinen se evidovat na úřadu práce
(evidence je právem, nikoliv povinností nezaměstnaných),
neexistuje ani žádná lhůta, během níž by tak musel učinit.

Tři dny, jež zmiňuje Mowla, se vztahují k něčemu jinému
(kdo se zaregistruje do 3 pracovních dnů, toho ÚP zaeviduje
s datem následujícím po dni ukončení zaměstnání;
z tohoto zaměstnání se pak vypočte i podpora).

Na Vás se ale vztahuje povinnost ohlásit zdravotní pojišťovně změnu.
Jestli jste po celý srpen pracovala, neměla jste už status studenta,
takže v případě DPP s odměnou do 10.000 kč měsíčně byste si
musela sama hradit zdravotní pojištění (1.148 Kč měsíčně).

Pokud jste nastoupila po 1. srpnu, měla jste i v srpnu status studenta
a zdravotní pojištění hradit nebudete.

Jestli jste až do konce srpna měla status studenta
(jestli jste v červenci ani srpnu nepracovala od 1. do 31.),
stačí se na ÚP zaregistrovat 30. září a zdravotní pojištění
hradit nebudete (za uchazeče o zaměstnání je hradí stát).

  • –––––––

@ Mowla:

Registace/evidence uchazečů o zaměstnání a jejich
povinnosti se řídí zákonem o zaměstnanosti.

Povinnost hradit zdravotní pojištění se řídí
zákonem o veřejném zdravotním pojištění.

  • ––––––

@ Mosoj:
Tazatelka od srpna pracuje na černo.

Thetis2

Díky za odpovědi ;) Včera jsem dostala už konečně smlouvu. Ale platí od 10.9. tak snad na úřadech nebude problém.

Thetis2

no to už mi bylo řečeno, že v pátek přijede vedoucí a dá mi smlouvu.. pak že další týden a stejně buď nepřijel vůbec nebo řekl že to vyřídí. Už jsem vypisovala dva dotazníky na to, že prý ten první ztratili.. Teprv bych měla dostat výplatu za srpen tak uvidím jestli zaplatí :D ale je tam víc takových lidí a platí.. Chci právě dodělat aspoň to září a pak vypadnout, když nedaj smlouvu. Jenom my jde práv o to jestli nebudu platit nějaký penále skrz toho pojištění, kdyby se z toho stal malér, tak jestli teda za to můžou jen oni, nebo i já.

mosoj

Alfou a omegou je o jaký pracovní poměr se jedná.
Žádná brigáda neexsistuje. Může jít pouze DPP a ta je omezená 300 hodinami za rok a pojištění za tebe je povinen zaměstnavatel odvést při výdělku nad 10 000 Kč, jinak jsi nepojištěná.