Mp2

Je švarcsystém práce na černo?

Zaměstnavatel mi nechce dovolit dělat přesčasy ani takové, které dovolí zákon. Spíše mi hrozí výpovědí, když nebudu pracovat pouze 8 hodin denně.
Přitom práce je.
Ostatní kolegové zaměstnanci přesčasy dělat nechtějí.
Zbytek jsou OSVČ, pracující na švarcsystém – cizinci, kteří pracuji 12 hodin denně.

Oni si dokonce vozí do firmy manželky, sourozence, kamarády, kteří zde pracují na černo a jsou fakturováni na jiné členy své rodiny.

Jedná se takto také o práci na černo?
Jaký je za to postih?

Nejlepší odpověď
ivzez

Vypadá to, že Váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce „ve velkém“.
Pokuta může činit několik miliónů Kč.

Ovšem pozor, pokuta se netýká jenom zaměstnavatele, ale i osob,
které se na švarc systému podílejí jako „zaměstnanci“-OSVČ.

O práci na černo by šlo v případě práce bez pracovní smlouvy.

K práci přesčas:
Tu smí zaměstnavatel nařídit jenom výjimečně
a jenom v odůvodněných případech.

Zaměstnavatel není povinen nařizovat práci přesčas zaměstnancům,
kteří o ni mají zájem.
(Proč by ji měl nařizovat, když mu práce přesčas zvyšuje náklady?)

_______

Doplňuji po změně otázky:

Ne, švarc systém a práce na černo jsou dvě různé věci.

Práce na černo → práce bez jakékoliv smlouvy
Pod práci na černo spadá i práce s minimální mzdou
a „zbytek na ruku“ (= bez odvodů)

Švarc systém → „Zaměstnavatel" místo pracovní smlouvy se zaměstnancem
uzavře smlouvu o dílo, příkazní smlouvu apod. s OSVČ.

Další odpovědi
Kryšpín

Vrtat do šéfa a hledat si nové zaměstnání, pravděpodobně má svůj model který jemu vyhovuje

Drap

To že zaměstnavatel nedovoluje dělat přesčasy nemá s prací na černo nic společného. Ostatní uvedené je práce na černo. Jaký bude postih může určit pouze dozorčí orgán.