J. z bažin

V jakých případech ukládat elektrickou energii přečerpáváním vody a kdy do baterií?

Obrazně:
Chci levnou noční elektřinu uložit na X hodin a v pozdější době přes den spotřebovat v domácnosti. První možnost jsou baterie.
Bydlím ve vícepodlažním domě a elektrickým čerpadlem mohu v levném tarifu přečerpávat dešťovou vodu do barelů ve výšce 3. patra a později samospádem vody generovat proud. Který způsob uložení energie je zde konkrétně spíše na místě?

Díky

Doplňuji: Našel jsem odpověď. Uložení energie přečerpáváním vody je v domácím měřítku neupatnitelné. Viz https://physic­s.stackexchan­ge.com/questi­ons/305563/why-dont-we-use-weights-to-store-energy

Odpovědi
aliendrone

Tak na tom přečerpávání bys pěkně prodělal, ani se nebudu unavovat s výpočty. Ty akumulátory jsou lepší možnost, záleží na mnoha okolnostech (pořizovací cena akb a jejich životnost, totéž u měniče atd.), tím chci říci, že úspora by mohla být tak nepatrná, že by to bylo podobné, jako jet přes půl Prahy pro o 1Kč lacinější benzín, chápeš?

Nejlepší je šetřit odběrem „na černo“, což v dnešní době vysoce přesných digitálních elektroměrů s dálkovým odečtem NENÍ vůbec jednoduché. (tedy pokud nechceš, aby se na to přišlo). ;) :D :D

Dochy

Tak jak už jsi zjistil s tou vodou to nepůjde. Z dovolením pro věčné časy napíšu proč. Řekněme že bys měl k dispozici byt o výměře 50m2, s výškou stropu 2,5m a z celého uděláš nádrž. To samé o 3 patra níže. Takže máš k dispozici objem 125m3 s přečerpávací výškou řekněme 10m. Jeden Joule odpovídá 1N.1m, takže v té vodě budeš mít uskladněno 125 000 . 10 . 10 = 12,5MJ (hmotnost v kg, grav. konstanta, výška čerpání, energie) to odpovídá cca 3,5kWh. Jeden běžný olověný akumulátor má 12V, 50Ah, tj. 600Wh. 3,5kWh se Ti tedy vejde do 6 běžných automobilových akumulátorů, které budou vážit dohromady pouhých cca 80kg a stát jen asi 9000,– což je myslím jednodušší než obsadit dva byty nádržema (a zajistit aby dům nespadl, se 125 tunami se běžně nepočítá)

Dále rozdíl cen denní-noční nejlepší jaký dosáhneš je asi 4,30–2,00 za kWh, takže během denního cyklu ušetříš asi 7kč a to se vyplatí… 😉