Rokio

Už jste se někdy setkali se situací, ve které jste věděli, že jste se zachovali správně, ale okolí bylo jiného názoru?

Mně se to občas stane. Příkladem jsou situace týkající se etikety. Jdu po chodníku po pravé straně a vidím důchodkyni, jak jde vlevo. Té řeknu slušně zdovolením, ale jí to pohorší a myslí si, že jí prostě musím uhnout v každé situaci. Dalším příkladem je situace, kdy pozdravím známého člověka, ale daná osoba mi neodpoví (neodpovídá mi opakovaně) a ještě se cítí, jako kdybych jí obtěžoval, nebo si pomyslí, že jsem blázen. Kromě toho je podle některých nevhodné se omluvit prodavači, kterému za nedlouho končí směna.

A tyto situace se zdaleka netýkají jen etikety. Příkladem je podání trestního oznámení v případě, kdy jsou jednoznačné důkazy, nebo přímo vidím důsledky spáchaného trestného činu. Když udělám tohle, okolí se za to schopno sekat hlavy (obrazně řečeno). Kromě těchto příkladů lidé nemají rádi, pokud někdo třídí odpad a přitom tento čin zachraňuje planetu. Řada lidí řekne, že je to zbytečné.

Odpovědi
Kelt

Nezdá se ti, že je to tvůj názor. Ty si myslíš, že když jednáš podle nějakých pravidel občas, že je to správné vždy? Taky jdu po chodníku a proti mně jede kolo, teda cyklista. Měl by jet po cestě, musím mu uhnout. Klidně bych ho mohl srazit nebo se nechat zranit, na chvíli by mi bylo dobře, ale udělám krok stranou a už to neřeším.
Rokio, a nejen pro tebe, já nemám rád, když někdo ví, jak se druhý cítí, aniž by nám to řekl. Například svěsená hlava znamená starosti, podle ostatních, ale do mých pocitů nikdo nevidí, tak nehodnoť tak ani ty toho druhého, pokud s ním nenavážeš vazbu. No a na závěr tady uvedu citát Karla Čapka.
Jaký je rozdíl mezi kulturou a civilizací. Kultura znamená, že když někomu šlápneme na nohu, že se mu omluvíme. A civilizace znamená, že děláme všechno pro to, abychom na tu nohu nikdy nikomu nešlápli.