Avatar uživatele
paul1

Už jste prožili na vlastní kůži nějaké přísloví?

Já, před mnoha lety přísloví: „Na každém šprochu je pravdy trochu“.
Je to už dávno, dámské punčochy byla vzácnější, i dražší věc. Naše sousedka byla na mateřské dovolené. Byla šikovná a přivydělávala si opravováním punčoch. Někde se to naučila a měla na to takovou zvláštní jehlu s pohyblivým háčkem. Dokázala na punčochách opravit puštěná očka, i opravit menší díry tak, že to nebylo poznat. Zákazníků měla poměrně málo, většinou známé, nebo sousedy z činžáku. Já jsem tenkrát dělal ve firmě, kde pracovalo hodně žen, tak jsem se nabídnul, že jí nějaké kšefty (nezištně) seženu. A dařilo se, ony ty punčochy, jak jsem napsal, byly těžko sehnatelné (vyráběly je ve Varnsdorfu), stále jich byl, jako i jiného zboží nedostatek a také byly poměrně drahé a často pouštěly očka. Oprava u naší sousedky stála tuším jen 3 Kčs.
No nějaký zlomyslný „dobrák“ o mne rozšířil, že opravuji doma punčochy. Těžko se pomluvě bránit, nedá se to vysvětlit všem.
Doplňuji pro nechápavce typu aliendrone: pomluva je jasně uvedena na konci článku. Prostě šlo o snahu mne zesměšnit, že já (kromě toho vedoucí) si přivydělávám opravováním punčoch. Toť vše.
https://czech­theworld.com/kla­sicka-lidova-prislovi-a-rceni/

Upravil/a: paul1

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, Rokio, aliendrone, Ametyst před 429 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Roman71

Ano.. Jedno z těch posledních zní: „Hledáš-li pomocnou ruku, najdeš ji na konci své paže.“

Je to smutné, ale funguje to naprosto spolehlivě v okamžiku, kdy potřebujete pomoct. Samozřejmě, že existují i naprosté výjimky, lidi, kteří si udělají čas, i když právě něco dělají. Za takové jsem VELMI vděčný.

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Prožila jsem je úplně opačně, než znějí. Proto je nerespektuji a ignoruji. Na jejich neplatnost někdy stačí i fakt, že vznikly v úplně jiné době a za jiných, třeba i nepředstavi­telných, okolností.
Nejvíc mě dráždí přísloví Co tě nezabije, to tě posílí. Taková blbost: těch “posílených” jsou plné psychiatrické léčebny.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Ano, když manželka kojila syna, když se narodil. Kdybych se jmenoval Vlk, tak by to bylo. Vlk se nažral a koza zůstala celá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Ano, a to hlavně přísloví: „Za dobrý skutek po zásluze potrestán.“

Na základce jsem půjčoval školní pomůcky, občas jsem dával peníze chudým žákům a jedné spolužačce jsem dával sladkosti. Dočkal jsem se pouze nevděku.

Takový jsem lidumil. Konám dobro i za cenu opovržení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

No jéje, mohl bych psát traktáty. Zvláště pikantní jsou podle mne ty o „Kdo jinému jámu jámu, sám do ní sám!“ 😉 😄

paul1 >>> Hele, i když už jsem také na světě „délesloužící“ (byť ne tolik jako ty), tak mi uniká pointa – KDE je ta „pomluva“? NEBO je to „špatné zlo“ o tom, že „opravuješ punčochy“? (Jsi z těch „s vojáky netančím, jsem úřednice“?) 😮
Či snad je špatné to, že někdo uvedl jiné v omyl tím, že „tě dělal lepším“, zatímco tys to nedělal/neuměl? Popřípadě ti přišla hanlivá ta cena, za kterou jsi to měl údajně dělat? (to neumím posoudit, nwm kolik tenkrát stály punochy)
Pochop, že když to nechápu já, tak jak to asi pochopí dnešní mladí? 😉

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

paul1>>> Ahá, nemusíš se hned čertit, nemyslel jsem to ve zlém. Už je mi to jasné. 😉 😁 😁

Avatar uživatele
aliendrone

Rokio>>> OK, navrhnu Filipovi84, aby ti k jeho stávajícím přívlastkům (či přídomkům?) přidal ještě jeden – budeš SVATÝ Rokio, ty lidumile, muehehehe! 😉 😁

Avatar uživatele
aliendrone

Ametyst>>> Kdyby jen psychiatrické léčebny. JJ, starej dobrej Nietzsche, ten si žil v době, kdy ještě netušili, co třeba dokáže moderní protipěchotní mina. Nezabije, jen nohu/y máš na kaši. 😕

Avatar uživatele
Ametyst

Aliene, to je přesně ono. Co tě nezabije, to tě tak srazí na kolena, že ryješ hubou v zemi, a žít se ani nechce.

Nový příspěvek