Avatar uživatele
Kazatel

Už jsme Ukrajincům odpustili, že mají naši Podkarpatskou Rus?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? paul1, da ny, aliendrone před 121 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

https://www.ctidoma.cz/…

Zavinil to Stalin.


Uloupení Podkarpatské Rusi: Sovětský podraz na Československu
Stalinův komunistický Sovětský svaz se stal jediným státem, který nedodržel slib o poválečné obnově tehdejšího Československa v předmnichovských hranicích. 29. června 1945 jsme definitivně přišli o Podkarpatskou Rus. Ta se v roce 1919 stala součástí první Československé republiky. Toho dne to stvrdila mezistátní "dohoda", respektive vnucený diktát Sovětského svazu Československu, jehož obsahem nebylo nic jiného než loupež našeho nejvýchodnějšího území, později nazvaného Zakarpatská Ukrajina.
Tato událost se nazývá jako rusínský Mnichov.

V dvacátých letech minulého století se dostaly na Podkarpatskou Rus (později se vžil termín Zakarpatská Ukrajina) tisíce Čechů. A to poté, co se území, do té doby spadající pod Uhry, po první světové válce samo po lidovém plebiscitu přidalo k Československu. A prezident Tomáš Garrigue Masaryk vyzval k jeho osídlení. Za zvýhodněných podmínek tam dostávali půdu zejména legionáři, ale také státní zaměstnanci – například pošťáci, učitelé či četníci.

V dvacátých letech minulého století se dostaly na Podkarpatskou Rus (později se vžil termín Zakarpatská Ukrajina) tisíce Čechů. A to poté, co se území, do té doby spadající pod Uhry, po první světové válce samo po lidovém plebiscitu přidalo k Československu. A prezident Tomáš Garrigue Masaryk vyzval k jeho osídlení. Za zvýhodněných podmínek tam dostávali půdu zejména legionáři, ale také státní zaměstnanci – například pošťáci, učitelé či četníci.Tisíce Čechů musely zanechat svůj majetek v Podkarpatské Rusi, která po válce připadla Sovětskému svazu. Byť za něj Sověti zaplatili takřka miliardu korun, československý stát mezi vyhnané rozdělil pouhých 13 milionů. Poslanci v roce 2009 proto rozhodli o jejich odškodnění. Jenže než se jim ho dostalo, nemalá část odsunutých Čechů zemřela. Ve Sněmovně proto nyní leží novela zákona, která nárok na odškodné přenese i na jejich vnuky.

https://zpravy.aktualne.cz/…

nám několik lidí, kteří museli tuto oblast opusit, s sebou vzít jen minimum a vše ostatní tam nechat. a jak se jim tam žilo.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Pepa25 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Snad maďarskou, ne? Dvacetiletá epizoda, kdy nám zakarpatí připadlo spíš jen proto, že nikdo nevěděl co s ním. Poraženému Maďarku (Uhrám) byla odejmuta, bolševickému Rusku ji nechtěli dát a Pšonkové už z Ukrajiny tehdy ukousli i tak velký krajíc. Tož tumáš nově zrozené Československo.

Venkoncem ti s námi chtěli být asi tak stejně, jako Slováci. Což se v obou případech prokázalo vzápětí po Mnichovu. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Nevím, jestli jste to zaznamenali, ale po revoluci nás v Praze navštívila delegace z Podkarpatské Rusy. Chtěli jednat o možnosti opětného připojení k ČR. President Havel je odmítl přijmout.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
_Bůh_

Rus by měla být v Česku, jo? 😂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Tady je něco o historii této oblasti (Ruthenia). Párkrát jsme tam byli, na Československo rádi vzpomínali, hodně se tam toho za období, kdy byli součástí ČSR změnilo k lepšímu. Odpojili se na základě zinscenovaného a zfalšovaného referenda.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/ Ruthenia

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Je to složitější.
Ono, asi tak úplně není co CCCP odpouštět. SSSR „osvobodil“ Ukrajinu z maďarského jha. V době, kdy Československo neexistovalo. Možná by Slovensko mělo, cosi odpustit Ukrajině ;D
Sporná otázka zemských hranic, kdy představitelé Rusínů nadále požadovali pro Podkarpatskou Rus severní části Spiše, Šariše a Zemplína, zůstala už navždy nevyřešena a zůstala zdrojem jistého napětí.
1919–1920 území Podkarpatské Rusi pod správou československého státu. Po složitých jednáních ústavně, ale jen formálně zavedena autonomie. Guvernér byl orgán volený pouze z občanů Podkarpatské Rusi (v Užhorodě)., Zemský prezident byl orgán jmenovaný prezidentem Československé republiky:
14. března 1939 vyhlásilo Slovensko nezávislost (Slovenský stát) a na zasedání podkarpatského sněmu je rozhodnuto bránit zemi proti případnému maďarskému vpádu.
V noci ze 14. na 15. března vtrhli Maďaři přes podkarpatské hranice, když předtím poslali do Prahy ultimátum, aby československé vojsko vyklidilo do 24 hodin Podkarpatskou Rus.
15. března 1939 pak byla vyhlášena nezávislá republika Karpatská Ukrajina.
Po zániku Československa 15. března 1939, slovensko-maďarské boje. Východní Beskydy, Vihorlat Maďaři začlenili do Podkarpatského guvernorátu.
Po osvobození, v souladu se smlouvou z prosince 1943, která ještě uznávala Československo v jeho předmnichovských hranicích.
1944 se konaly volby do národních výborů, za dozoru vojenské diktatury, která ovládala celou zem. Činnost jiných stran než komunistické byla zakázána.
12. listopadu 1944, na Podkarpatské Rusi „veřejné“ schůze, na nichž se souhlasilo s připojením k Sovětskému svazu.
Už v roce 1939 a 1941 opakovaně připustil Edvard Beneš poválečné připojení Podkarpatské Rusi k SSSR.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

hapiky>>> Ano, pamatuji si to. Hele, asi víš jak moc mám rád chrochy chrot zcepenělého Pašíka, ale rejekce tohoto území byla ROZUMNÁ. I když si myslím, že prasátko z kolaborantské rodiny na to nemělo moc velký vliv. ;) :D :D

Avatar uživatele
hapiky

Pozoruhodné je to, že zdejší Kazatel i jiní, z toho viní Ukrajince. Ti na to měli nulový vliv. Někteří stálí přívrženci CCCP vůbec nechtějí slyšet o nějaké expanzi a podrobování okolních států komunistickým CCCP.

Avatar uživatele
Pepa25

To není pozoruhodné, to je typické. Šíření lží je součást hybridní války. No a že na ukrajinské fake news skáčou ti, co věří i ostatním fake news - to je přece logické! (jinými slovy: samozřejmě, že milovníci konspirací nejsou automaticky rusofilové, ale tím, že žerou s jinými "alternativními pravdami" i tu, která se šíří z východu, tak se jini často stávají ...)

Avatar uživatele
Kazatel

Pepíku, já nikoho neviním, jen konstatuji fakt. To ty tu zase lžeš a obviňuješ bez důkazu.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava