Complex

Uvolňuje se hliník z plechovek do nápojů v něm obsažených?

Nejlepší odpověď
Kepler

Díky tomu, že plechovky jsou uvnitř opatřeny ochranným lakem, hliník se neuvolňuje. Samotný hliník, jako amfoterní kov, se však rozpouští v kyselém i alkalickém prostředí, což platí i pro hliníkové nádobí (zejména pánve a ešusy).

Další odpovědi
marci1

„Uvolňuje se hliník z konzerv nebo plechovek?
Z hliníku se běžně vyrábějí obalové materiály na potraviny, jako jsou plechovky na limonády a pivo, víčka na jogurty nebo kartony na ovocné džusy. Obvykle jsou tyto obaly na vnitřní straně, která přichází do styku s potravinami, vybaveny ochrannou vrstvou, která brání přestupu hliníkových iontů. V případě konzerv nebo plechovek se ale bohužel v této izolační vrstvě může vyskytovat jiná problematická látka, a to bisfenol A, který je považován za látku schopnou narušovat hormonální systém.“ 🙂
https://plzen­.rozhlas.cz/vy­hybate-se-hliniku-v-kuchyni-vime-kdy-je-opatrnost-namiste-7161881

elkon

Jak už je zde uvedeno, uvnitř je plechovka potažena slabou ochrannou vrstvou, takže nic nehrozí.

Drap

Ne, nemusíš mít strach.