alpik

Utekl někdo někdy v tanku na Západ během komunismu?

Víte o případu, že by voják základní služby států východního bloku použil k útěku na západ tank nebo jiné obrněné vozidlo?

Nejlepší odpověď
Drap

Obrněné vozidlo ano. Bylo to vozidlo amaterské konstrukce a vlastní výroby.

Další odpovědi
anonym

I když to nebyl žádný voják ve službě, několik lidí se o to pokusilo.
Mosoji, oni to psali i v RP.

Zdroj: http://cestykes­vobode.sdruze­nipamet.cz/in­dex.php/cs/pri­behy/5-pribeh-hruseckeho-tanku

kodl67

Je známý případ že si chlapík opancéřoval a vyztužil svoje osobní auto,ale při pokusu o přeražení závor a přejetí do kapitalistické ciziny mu to tam chcíplo a nešlo natočit,tak ho hned čapli

lexx

jo, takové případy evidovány byly…podomácku vyrobený obrněnec s motorem trabanta nebo rogalo…víš co byla největší tragédie ? že zpátky cesta nevedla, leda tak do kriminálu na Pankrác nebo Mírov…
PS. oprav si záhlaví, „komunismus“ na planetě Země nikdy (dosud) neexistoval, nereálná fikce, utopie je to…

klumprt

Pokud vím, tak utíkali vojáci pohraniční stráže (nvzdory tomu, jak byli prověřováni). Vojáci tankových vojsk to měli asi trochu z ruky. Amatérsky sestrojeným tankem se chtěl dostat jeden pán do Rakouska, bylo to na jižní Moravě. Známé jsou únosy letadla a velice zajímavý zdařilý pokus projet železnou oponu vlakem. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vlak_svobo­dy

Nazdar Bazar

http://www.roz­hlednahavran.cz/web/?pa­ge_id=300

honza19hk

pochybuju, tank zaprvé nejde přehlídnout, za druhá má velkou spotřebu a tím i ne moc dlouhý dojezd a jede dost pomalu. není to moc vhodný prostředek k dezerci.

mosoj

To víš že jo. Když jel na vycházku tankem. Dívej se také na jiné než emerické filmy.

Kecáte a nevíte co je tank. Otázka zněla na tank.

mosoj

Nikde nepíši, že se útěky neděly !!! Dokonce i pár vojáků z pohraniční stráže, ale voják tankem ani vojenským letadlem ne. Hej barbakane.

anonym

Přečti si odkaz.

mosoj

V SSSR jeden úlet do Japonska s moderním Migem. Typ si již nepamatuji.

led

„Viktor Ivanovič Belenko (rus. Виктор Иванович Беленко; * 15. februára 1947, Naľčik, ZSSR, dnes Rusko) je americký letecký technik a pedagóg ruského (sovietskeho) pôvodu. Pôvodne sovietsky stíhací pilot. Stal sa známy po tom, čo v roku 1976 ušiel s prísne tajným strojom MiG-25 zo ZSSR do Japonska.“ https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Viktor_Iva­novi%C4%8D_Be­lenko