JájsemRaibek

Umíte si představit prostor a zároveň vysvětlit hledání života na jiných planetách?

Pro zodpovězení této otázky je nutná představa vesmíru a v něm, tedy v prostoru planetu Zemi.
Jak můžeme hledat život ve vesmíru, když nevíme kde je?
Nejde o to, že raketa vyletí směrem nahoru a letí dál, on ten život nemusí být stále nahoru rovně, ale třeba dolu a mírně vlevo, nebo vpravo od Země. Vychýlení byť o jeden centimetr u planety Země bude u takové vzdálenosti vychýlení o několik milionů či miliard kilometrů a tím minutí oné planety.
Zavěste si doma třeba na lustr do prostoru balónek a podívejte se na všechny směry v prostoru. Zde všude může být ta hledaná planeta (nahoru, dolu, vpravo, vlevo, vepředu, vzádu) a kam vlastně letět? Směrem ke dveřím nebo k oknu? A rovně nebo kousek vpravo?
A nějaké infračervené, ultrafialové záření a podobné udělátka jsou k ničemu, pokud ta planeta bude zakryta měsícem nebo jinou planetou, která ji neusále kryje a my díky různým udělátkům pozorujeme jen ten měsíc nebo planetu před ní a podle všech poznatků je tento objekt neobyvatelný.
Jak to tedy hledat?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Hele, když jdeš hledat třeba houby, tak také nevíš jeslti bude nějaká přímo před tebou nebo „trochu nalevo“.

Život (podobný našemu) hledáme také podobně jako houby. Chceš najít klouzka? Zapadni do modřínů, tam je velká šance, rozhodně mnohem větší, než třeba na poli.

Chceš hledat život podobný našemu? Potřebuješ planetu, která je přibližně velká jako Země (plynní obři nevyhovují, pidiplanety také ne, protože neudrží atmosféru), je ve správné vzdálenosti od mateřské hvězdy (potřeba, aby voda existovala v kapalném skupenství) a další a další mraky dodatečných podmínek které ovšem pouze zvyšují šanci, na existenci života podobného našemu, stejně tak jako modříny samotné ti najisto nezaručí, že tam klouzci budou.

Je možné, že existuje život i zcela nepodobný našemu – např. na planetách velice chladných, či naopak velice horkých. Ideální případ by byl, kdyby se život projevil nějakým technologickým způsobem (rádiové vysílání apod., což ovšem obnáší technologicky rozvinutou civilizaci – tedy značně nižší šance objevu, oproti tomu, že najdeš někde nějaké „křoví“ či baktérii)

Další odpovědi
Kepler

Dovedu si představit jakž takž vzdálenosti v rámci Sluneční soustavy, snad i k nejbližším hvězdám. Všechny ostatní představy jsou nesouměřitelné a nepředstavitelné s lidskou zkušeností. I tak mi to připadalo těžko stravitelné, a to se astronomií zabývám aspoň trochu téměř 50 let. Smysl hledat život má právě jen v rámci naší soustavy. To, co je kolem jiných hvězd, je jenom hledání exoplanet, kde by MOHL být život podle našich předpokladů. Je to jen populární téma senzacechtivých novinářů. A to ty exoplanety nikdo nikdy neviděl, jejich přítomnost se předpokládá jen na základě nepřímých důkazů.

led

Veľmi zjednodušene:
skúste za bezmesačnej a bezhviezdnej noci, alebo hustom snežení, v hustom lese ďaleko od civilizácie nájsť cestu k svojmu cieľu. Za žiadnu cenu nesmiete zastať, pretože to by bol váš koniec. Viete, že niekde niekto určite je, ale kde? Snažíte sa načúvať zvuky a pachy prírody a dešifrovať ich, skúšate ísť „podľa nosa“, sem tam narazíte, občas padnete, alebo sa zapletiete do húštin, ale nevzdávate sa a v spojení pravekého vnútorného citu lovca, ktorý v nás ostal dodnes a informačných nápovedí prírody môžme po čase, ktorý nemôžme vopred definovať, nájsť stopu cicilizácie.
No a takto asi postupujú aj naši hvezdári, aj kozmický votrelec aliendrone, ako pátrači po vesmírnej civilizácii.