klity

Ukončení prac.poměru zaměstnancem dohodou, po ukončení MD-mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zajímalo by mě ,jestli mám nárok na podporu v nezaměstn.,pokud odejdu z práce na dohodu?Za měsíc mi končí rodič.dovolená a dcera se nedostala do školky,nastoupí až v září 2012.Dcera je narozená v únoru,zvolila jsem si 3 letou mateřskou.Tak musím ukončit prac.poměr-zaměstnavatel řekl dohodou a zajímalo by mě, když se tedy v únoru půjdu nahlásit na ÚP ,jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanos­ti?Zaslechla jsem ,že když odejdu dohodou ,tak ne.A do září je dlouhá doba,tak mám docela velké obavy.
Děkuji za odpověd´.

Nejlepší odpověď
pusinka50

Opravdu nejde řešit situaci hlídáním dítěte babičkami nebo mu najmout chůvu a chodit do vaší práce zatím na zkrácený prac. úvazek?
Níže jsem vám okopírovala citace nových zákonů, ale šla bych se určitě zeptat nejdříve na příslušný Úřad práce, aby vám na otázku odpověděli, jak to budou konkrétně řešit- viz čtěte níže:

Lidé, kteří ukončí dohodou prac.poměr, dostanou od letošního roku nižší podporu v nezaměstnanosti. Řádově mohou přijít o tisíce korun.

Za dobrovolný odchod je přitom považována nejen výpověď podaná zaměstnancem, ale také dohoda o ukončení pracovního poměru (občas nesprávně nazývaná „výpověď dohodou“).

Standardní podpora v nezaměstnanosti však zůstane uchazečům tehdy, jestliže předchozí práci opustili sice sami, ale „z vážného důvodu“. A samozřejmě i v případě, že jim výpověď dal zaměstnavatel.

Přestože to v zákoně není výslovně uvedeno, budou úřady u dohod uznávat jako vážný důvod (pro nekrácení podpory) také fakt, že zaměstnavatel už nemá o pracovníka zájem z organizačních nebo ekonomických důvodů.

Vážné důvody, při nichž se podpora ani při dobrovolném odchodu z práce nekrátí, definuje zákon o zaměstnanosti poměrně široce.
Patří mezi ně i:

1. nezbytná osobní péče o dítě ve věku do čtyř let
a nezbytná péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby.
2. Docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte…atd.

Rozhodnutí, zda jde o vážné důvody nebo zda souhlasí se skutečností, však bude záležet na úřadu práce. Pokud se s ním uchazeč neshodne a neuspěje ani s odvoláním, nezbude mu než se obrátit na soud.

POZOR!!! Od roku 2011 se snižuje podpora v nezaměstnanosti těm, kteří z práce odejdou po dohodě nebo sami dají výpověď. Zatímco ostatním začíná podpora na 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku a postupně se snižuje až na 45 %, lidem, kteří ze zaměstnání odejdou po dohodě nebo na vlastní žádost, se sníží již od začátku pobíraní podpory na 45 %.

A také POZOR!!!

Úřad práce může nabídnout nezaměstnanému vykonávat veřejné služby. Pokud budete v evidenci nepřetržitě déle než 2 měsíce, tak vám úřad práce může nabídnout vykonání veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně. Jestliže to bez vážného důvodu odmítnete, budete vyřazeni z evidence uchazečů o zaměstnání (přijít tak můžete o podporu v nezaměstnanosti, případně o dávky v hmotné nouzi). „Veřejná služba neznamená jen úklid veřejných prostranství a komunikací, ale třeba i práci v nemocnicích a jiných veřejných budovách, ve školství, v oblasti životního prostředí a ochrany zvířat, v sociální, charitativní, sportovní oblasti,“.