postcd

Je možné zaměstnat všechny nezaměstnané v česku?

Měli byste nějaký seriózní, reálný nápad jak by bylo možné zaměstnat nezaměstnané v Česku? Tak aby si vydělali alespoň tolik kolik je běžné mít na bydlení a základní jídlo? Co by tito lidé (stovky tisíc lidí) mohli poskytovat za službu/y, kterou/é by ostatní chtěli kupovat?

Doplňuji:

pokud by podnikali, stát by jim sebral každý měsíc počítám min. 3000kč na pojištění a pak daně 15–25% zhruba, něco z nich by byly daňově uznatelné výdaje. A nebo kdyby je zaměstnal někdo na dohodu o provedení práce, tak by musel za ně platit cca také tolik. Leda by nezaměstnaní dělali nějakou činnost, na kterou není třeba živnost?

Nejlepší odpověď
led

Tento pokus tu už bol, keď byť zamestnaný a pracovať bola povinnosť. Dnes prevláda trhový mechanizmus.
Zamestnať všetkých nezamestnaných možno, ale problém je s platením za prácu. Kto bude platiť zamestnanca, kterého práca nie je preňho (zamestnávateľa) ziskom?
V takom prípade sa vytvára umelá zamestnanosť, ktorá je dotovaná z verejných peňazí (daní), prípadne charity.
Na druhej strane tu rezonuje otázka, chcú všetci nezamestnaní pracovať? Veď určite poznáte aj ľudí, ktorí sa práci vyhybajú a peniaze získavajú iným spôsobom…

Další odpovědi
jpau

Ne a to hned ze dvou důvodů:

  1. Velká část nezaměstnaných NECHCE pracovat (např. jeden zdejší uživatel)
  2. Když byl předložen návrh zákona nechat dlouhodobě nezaměstnané makat (za cenu dávek) – např. vykonávat nějaké veřejné služby (zametat aj.) tak neprošel přes levicové (tzn. lenochodní) strany a dokonce, pamatuji-li se dobře, byl označen i za „protiústavní“…

www

Není to možné, současné zákony to ve své podstatě neumožňují, navíc není tolik pracovních příležitostí.

briketka10

já jsem nezaměstnaná sice ne vlastní vinou
mám ČID a nikdo mě ani nechce s postižením
co mám, na zkrácený úvazek taky ne, už jsem
i dost stará všude překážím na mé místo jdou
mladší a bystřejší pro všechny potenciální zam.
působím pomale apod..

arygnoc

že sú nezamestnaní, nie je iba ich vina.
problém je úplne inde.

Prása, skutočne produktívna práca, totiž nie je zaplatená – robotník, ktorý produkuje hotový výrobok z celého reťazca zamestnancov, ktorí zo zisku z výrobku profitujú, totiž dostane najmenej. 80% tohoto zisku zožerú náklady na administratívu a tzv. zisky predajcov (a x sprostredkovateľov) a ďalších 10–15% náklady na energie a dopravu. Niečo by o tom vedeli hovoriť živnostníci, ktorí platia za vedenie štátom vyžadovanej agendy (aby mohli zamestnávať „štátnych“ úradníkov) neskutočné peniaze.

Problém teda nie je v tom, „že nie je práca“, ale v tom, že „skutočná“ práca nie je zaplatená, lebo zisky zo skutočnej produkcie sa strácajú v prebujnelej práci neproduktívnej.
A za pár korún robiť (produkovať) nikto nebude – už ani Ukrajinci.

suaeda

To by byl nápad. Ale kde je zaměstnat, aby to nebylo ztrátové?
Za minulého režimu museli všichni být zaměstnaní – byl na to zákon.
Dnes je velký problém zaměstnat nezaměstnané a nahradit pracující důchodce. Zaměstnavatelé jim vykazují jen část odpracovaných hodin a zbytek jim dají bokem. Vyhovuje to oběma stranám jak důchodcům tak hlavně zaměstnavatelům. A nezaměstnaní dál přibývají a důchodci jsou čím dál tím víc urvaní. Naštěstí časem budou práceschopní důchodci vlivem důchodové reformy ubývat.

Andre5000

Pro „jpau“.

  1. Velká vetšina nezaměstnaných chce, to že nechce, je demagogie.
  2. Ten návrh o tom makání dlouhodobě nezaměstnaných byl špatný, protože by se týkal i lidí, kteří žádné dávky nepobírají a jsou evidování na úřadu práce a stát za ně platí pouze zdrav. pojištění (cca 400,–). Možná tomu nebude věřit, ale jsou i tací. Chtěl bych vás vidět zametat 4 hodiny 5 dní v týdnu za cenu zdravotního pojištění.

ponovotny

služby jsou sice hezké, ale vždycky na ně musí vydělat nějaká výroba nebo obchod. V kapitalismu se nemůžeš zabývat tím, jestli někdo jiný chcípá hlady, protože jinak budeš nešťastnej.
Doplňuji:
Jestli ti opravdu záleží na hledání řešení, ptej se proč obce nevytvoří pracovní místa na práce, které je nutné provádět a ke kterým jsou nuceni nezaměstnaní a odměnou jim mají být dávky.

anonym

To už udělal Karel IV. svou hladovou zdí.

honza19hk

šlo. Vyházet z čr všechny ukrajince,slováky ,vietnamce,rusy atd.. Na jejich pozice dosadit čechy a je to .

Jsemtady

Platime spoustu nezamestnanych. Je mozne zridit napr. Statni stavebni a.s. A vsechny poslat stavet byty pro.rodiny, opravovat silnice atp., s tim ze by tedy dostali o neco navic nez je podpora. Kdo by nechtel tak nic nedostane. Vsechny nemocne nehhat znovu proverit, zda nesimuluji. Nemohouci by jasne pracovat nemuseli. Snadne reseni ktere by usetrilo dost penez a vsude by byly opravene cesty a domovy pro mlade.

led

honza19hk
ak by sa postupovalo podľa vás, myslíte, že by sa zamestnanosť zvýšila? Ste na omyle. Pozrite k susedom do Nemecka, aj oni si to mysleli a odrazu zistili, že majú množstvo neobsadených pracovných miest a nezamestnanosť sa neznížila.

ponovotny

V Německu především nemají žádné nezaměstnané, kteří by byli nějakým „povlem“, který by měl dělat veřejně prospěšné práce zadarmo. Není holt nezaměstnaný jako nezaměstnaný. ;). Samozřejmě je nešťastně řečené, že by řešení bylo je odsud vyhnat a stejnětak je něco takového prakticky neproveditelné. Jenže je v tom kus pravdy o tom, že ti kdo tuhle zem spravují, dopustili to, aby se tu část trhu odevzdala vietnamcům, aby naši zaměstnanci ve stavebnictví neměli práci, protože jí dostanou Slováci, nebo Ukrajinci (často načerno). Takové věci by se v Německu nikdy stát nemohli. Už jsem taky začal přemýšlet, že si pojedu otevřít obchod s potravinami do Hanoje ;)

arygnoc

vnímate to príliš jednostranne.
vietnamci iba našli dieru v trhu (lakomosť obyvateľstva na lacné a nekvalitné veci), slováci na českých zemiach ako remeselníci a murári pracujú už stáročia, ukrajinci sú zasa lacní a prijali prácu, ktorú predtým robili cigáni (lebo museli pracovať) a póvl (podľa vás), teda ľudia bez vzdelania. Chcem vidieť čecha, ktorý kope výkopy pre kabelovku za 50 kč za vykopaný meter dĺžky 80 čísiel do hĺbky.
to, že pracujú načierno, je charakteristický znak českej (ale i slovenskej) ekonomiky a politických chýb (prílišné dane a odvody pre podnikateľov), podnikateľskej chamtivosti (nižšie náklady, vyššie zisky) a antisociálneho cítenia zamestnávateľov (zamestnaným nenabieha sociálne, zdravotné a dôchodkové poistenie). keď prijímajú pracovníkov, ktorí pracujú načierno, lebo proste musia (akákoľvek práca je pre nich či ich rodiny JEDINÝM spôsobom, ako prežiť).

ponovotny

je možné, že to vnímám jednostranně, ale bohužel z vašeho vysvětlení moudrý nejsem. Když vietnamci iby našli díru tak proč jí našli jenom u nás a ne v měmecku, nebo v kterémkoliv jiném státě v Evropě?
Lakomost o které hovoříte je hloupost, protože kdyby našinci měli výplatu jako má němec, jistě by se k vietnamskému šuntu nemuseli obracet. Už vůbec snad nemusím vyprávět o tom, že vietnamci prodávají falzy a nezdaněné zboží, čímž způsobují obrovské škody.
Ve stavebnictví je to to samé, není hlavním problémem, že se firmy snaží sehnat někoho, kdo práci odvede laciněji, ale v tom, že se zaměstvnává načerno a tím krom toho, že čech nemá práci, jde státní kasa do pr…
Pro vaši informaci investoři platí za provedené práce v naprosto evropských cenách a zhotovitel to nechá udělat ukrajince za padesát na hodinu.
Šmelina a podvod kam se podíváte a vy mi budete povídat o jednostrannom pohledu?
Co vlasně vyplívá z toho co říkáte? Jestli tím říkáte, že o nic hrozného nejde, tak s vámi nemůžu souhlasit. Jestli tím říkáte, že to není nic nezákonného, tak si myslím, že je to čistě o tom, kdo to bude vykládat. Jelikož i u nás zanedlouho lidi budou nuceni pochopit, že budou muset řešit situace ako prežiť, tak mě až tak moc netrápí, že jsou i jiní, kteří na tom tak jsou a doporučil bych ať táhnou bojovat o přežití prací načerno do německa, protože tady už to nadělalo škody dost.

arygnoc

začínam mať obavy, že nechápete písný text.
prisudzujete mi myšlienky, ktoré som nevyslovil.
Prečítajte si ešte raz, čo som napísal a potom napíšte mový príspevok.

príliš sa oháňate „češstvom“, trpíte xenofóbiou. Opakujem, nie je to problém zamestnancov (väčšina z nich by radšej pracovala „legálne“, ale proste zamesnávatelia im buď tú prácu dajú iba na čierno, v lepšom prípade minimálnu mzdu a zvyšok na dlaň – inak nie. A tí ľudia MUSIA pracovať, lebo nemajú iný zdroj príjmov [drtivá väčšina cudzincov proste nemá márok na podporu]), ale systému.
Nakoľko za týchto podmienok nie sú ochotní pracovať Česi (radi by, ale za „nemecké“ platy), je jasné, že sa podnikatelia obzerajú po iných pracovných silách.
To, že porovnávate „náš“ kapitalizmus s nemeckým, je fatálna chyba, 40 ročný rozdiel nie je možné zotrieť jedným zatrasením kľúčov.

Netvrdím, že s riešením zamestnanosti v ČR (i v SR) to je v poriadku, práve naopak. Ale vaše riešenie – vyhnať cudzincov, nie je riešením. Skôr naopak.
Treba sa naučiť konkurovať „cudzineckej pracovnej sile“, potom možno bude mať každý čech prácu – ale nie za nemecký plat.

len pár upresnení:
vietnamci: sú v celej európe, i keď nie priamo vietnamci, ale aziati, a robia to čo u nás – našli dieru na trhu.

zamestnávanie na čierno – štátna kasa ide do prdele:
máte pravdu, ale nie sú na vine zamestnaní na čierno, ale ten, kto to dovolil. Oficiálne sa existencia čiernej ekonomiky ani nepripúšťa, hoci o nej každý vie. A to je najfatálnejši­a chyba.

Pro vaši informaci investoři platí za provedené práce v naprosto evropských cenách a zhotovitel to nechá udělat ukrajince za padesát na hodinu. – ale ja o tom viem. A preto si myslíte, že by sme mali mať nemecké platy?

ať táhnou bojovat o přežití prací načerno do německa – opakujem, nie je to chyba zamestnancov načierno. Viete mi ukázať jedinú zahraničnú firmu, ktorá zamestnáva načierno? Nie, sú to iba české firmy.

Skončil som, ste zaujatý. Máte bordel v hodnotách a vo vnímaní reality.

ponovotny

s vámi je legrace ;), vy mi něco vyčítáte a sám to děláte ;) navíc jste teď napsal jinými slovy to co jsem vám předtím říkal ;) nevím kde jste ode mě čet, že můj návrh řešení je odsud někoho vyhánět (krom tedy toho, že jsem přesvědčen, že by měla být zlikvidována práce načerno a prodávání čehokoliv bez zdanění) naopak jsem psal, že je sice hezké si představit, že by tu lidé, kteří kazí ceny nebyli, ale jejich „vyhnání“ je prakticky nemožné a pro mě osobně není zádným řešením. Skutečnost je taková, že až dojde na to, že stát si začne hlídat práci načerno, tak důsledkem bude, že zde ubude pracovních příležitostí a situace se ještě zhorší.
S vietnamci je to stejné, pokud by se opravdu účinně začalo bojovat proti tomu aby sem nejezdily kontejnery falzů a dohlíželo se na to aby řádně danili, tak by odsud brzy zmizeli. Jenže důsledek by byl zdrcující pro ty kdo už dneska jsou na vietnamské šunty odkázáni.
Honzovi 19 jsem nedal palec proto, že bych si představoval, že jeho nápad je opravdu řešením, ale proto, že v myšlence, že by tu stát reguloval kdo tu bude ze zahraničí pracovat a kdo ne je dobrá myšlenka a dávno to tak mělo být, tak jako ve všech ostatních zemí v evropě.
Mluvíme oba o tom samém a oba víme, že řešení, které by bylo dobré, není. ví to skoro každý kdo o tom přemýšlí. ví to politici, kteří nás zastupují. kdo o tom nepřemýšlí, tak stejně cítí, že je něco v nepořádku. společně se pak bojíme co bude zítra a bojíme se dobře.
vaše názory, že zaměstnanec, který se nechává zaměstnat na černo za to nemůže je divná. Je to jako když někdo kupuje kradenou věc od zloděje. Dokážu si ale představit, že jste tím měl na mysli, že ten kdo na práci načerno profituje je větší zlo. Jestli chcete nějaký detail probrat tak dejte vědět.
skončil jsem – jste sprostý (český význam slova)

arygnoc

honza19hk:

koľko čechov by išlo robiť na stavbu, do supermarketu, do fabriky za 8.000?
a nielen robotnícke profesie:
programátorov, lekárov, učiteľov, umelcov atď. tu je hafo zo slovenska, a že sú to machri (aj na české pomery, lekári nie obvoďáci, ale odborníci s niekoľkými atestáciami, u vysokoškolských pedagógoch ani nehovorím).
a tak by sme mohli pozerať ďalej.
takže, nie sú česi náhodou aj trocha fajnoví? – makať ako za socíku a brať prachy ako v nemecku?

nepozeraj na to, kto je cudzinec, ale kto maká. česi, ktorí chcú makať, makajú, keď s necítia docenení, utečú na západ.
ktorí nechcú makať, stačia im dávky.

takže tí ukrajinci, slováci, vietnamci sú ľudia, ktorí robia českú ekonomiku, na rozdiel od tých, ktorým sa makať nechce (alebo nevedia alebo nemôžu). mal by si si ich vážiť, a nie ich haniť.

problém je v podnikateľskom prostredí (a politike, samozrejme), nie v robotníkoch, zamestnancoch.

ponovotny

Andre5000– říkáš mu to přesně, jen se ale zvaž, jestli je vůbec dobrý s nějakýma pravdama začínat, když sám vidíš, že mu takovýhle výrok ostatní palcují. Je to někdy smutný koukat jaké jsou ty SPRÁVNÉ názory

ponovotny

honza19hk- mě by se to řešení taky líbilo, jenže když už NĚKDO dopustil, že tu jsou, tak se jich nepůjde zbavit. Kdyby jsme měli trochu normální vládu, tak už by dávno odstud vykopali alespoň ty co jsou tu načerno a udělali by to bez souvislosti s nějakou krizí. Teď už jen zbývá doufat, že až se tu vietnamci pořádně rozmnoží, nebudou chtít vykopat nás ;)

ponovotny

Jsemtady- a taky nezapomenout prověřit, jestli všichni zaměstnanci dělají v pracovní době svoji práci a nebo dělají něco jiného a když budou dělat něco jiného tak je hned vyhodit s paragrafem a bude hnedle dost míst pro ty co paragraf nemají. A ti co paragraf budou mít tak pak budou chodit na ty práce jak říkáš ;)

briketka10

taky beru dávky,
ale na bydlení ty můžu mít jen 10 let a co
potom kdoví ? důchod je malej a, jak jsem
psala nikde mě nezaměstnaj půjdu se pást,
ale pracovat narozdíl od cikánů bych šla ..
mám na dvoře celou rodinu a jezděj tu s
drahejma autama berou dávky přes 50 tisíc
vyvářej si a smažej řízky a okolo se válej jen
odpadky, jejich děti tu řvou a dospělí je
nechaj bejt ani je nevychovávaj od jara do
podzimu máme peklo i policie se jich bojí,
jak se rozeřve jedna cikánka začne další a
jednou to tu bylo i na nože ..

ponovotny

jpau-jak jsi došel k názoru, že většina nezaměstnaných NECHCE pracovat? A navíc chtěl bych tě chtěl vidět, kdybys měl celý měsíc hákovat za nějaké dávky, co bys o takovým zákoně povídal.

jpau

Příspěvek smazán administrátorem.

ponovotny

kdy jseš tak zaměstnanej, že dvacet hodin ze dnu dřeš tak mi prosímtě řekni kdy a kde vidíš tu spoustu cikánů, že si na základě toho dovolíš říct, že většina nezaměstnaných nechce dělat?

jpau

Třeba když jdu po ulici a vidím je, jak tam dělají akorát bordel.

ponovotny

a to je ta většina? tak to určitě studuješ vysokou. nebos myslel i tady briketku10? Ale ona říká, že by dělat chtěla. Ale taky to můžou bejt jenom kecy. Určitě by si něco dokázala sehnat, kdyby opravdu chtěla viď chytrolíne

briketka10

ponovotny,
to ty jsi chytrolín a musíš furt
někoho urážet a už si mě neber
do tý svý nevymáchaný „pusy“
nechci bejt sprostá je ti to jasný !!

ponovotny

když myslíš tak jo, tamto jsem netušil a tak se nezlob. mě zas naštve, když nějakej klučina má jasno o tom jak většina nezaměstnaných nechce pracovat a tebe jsem do toho vtáhnul jako né šťastně vybranej příklad. Fakt se nezlob, dokonce v tom nebylo nic proti tobě, jen jsem chtěl dát příklad na to že i když někdo chce pracovat, tak práci nemá a vycházel jsem z toho co jsi napsala. Do svý nevymáchaný pusy už si tě brát nebudu-slibuju ;)