Kelt

Učí se ještě dneska těsnopis?

Učí se ještě dneska těsnopis? Je na internetu o tom nějaká informace? Existují mezinárodní značky v těsnopise, nebo jsou pro každý jazyk specifické značky? Kolik znaků je třeba znát pro zachycení nějaké informace, např minutuového projevu? Kdybych přepsal strojovou stránku A4 do těsnopisu, jaké bude zaujímat místo? O kolik se zmenší oproti původní A4. Řídí se těsnopis dle gramatických pravidel jazyka, nebo se zestručňuje i v tomto. Píše se – Já jsem byl včera doma a večeřel. Nebo – Já být včera v dům a jíst večeře.
Existují nějaké učebnice, nebo kurs na internetu? Je možné se těsnopis naučit jako samouk? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Těsnopis jsem uměla, dělala jsem zkoušky, psala jsem rychle, teď už bych text zapsala, samozřejmě při menší rychlosti, ale hůře přečetla.

Někde ve svých poznámkách najdu ještě těsnopisné záznamy. Zapisovala jsem si výklady přednášejících, stihla jsem víc než obyčejným písmem. Mám pocit, že jsem už někde vysvětlovala. .

Na všechny vaše otázky není možné odpovědětt.

Těsnoipis se vyučoval na bývalých hospodářských a ekonomických školách. Na obchodních akademiích se dala přednost jazykům před těsnopisem Možná někde ojedině. Byl totiž postrachem studentů, navíc se počet hodin snížil, neučila se již stenotypistika = ˇpřevod stenogramu na psacím stroji., takže studenti znali velmi málo. Souviselo to s rozvojem diktafonů, tedy nepotřebnosti těsnopisu. Je to omyl. Pro zachycení projevu stačí tužka a blok. Dá se psát i potmě. To se osvědčilo i v srpnu 1968 … záznam zpráv z rozhlasu, okolnosti nebudu zmiňovat. … Stejně při přepisování textu se mohu k němu snadněji vrátit, vynechat tzv. vatu, neruší hluk, která který je na záznamu …

V minulosti bylo možné složit státní zkoušky z těsnooisu, a to z rychlosti do 70 minut za minutu, začínalo se diktovat rychlostí 50 a postupně se zvyšovala. . Další zkoušky byly z vyšší rychlosti – od 80 do 100 slov za minutu. Komorním těsnopisem se pak zachycuje minimálně 110 slov za minutu. Horní hranice je samozřejmě mnohem vyšší.

Nejdříve se musíte naučit těsnopisné znaky. Český těsnoopis vychází z latinky, tedy běžného psacího písma. Bere se jeho určitá část. Třeba m se píše podonbě jako začátek malého psacího m, když je zesílené čte se jako ma, napíši dva znaky vedle = mem, oddálím je = mom, snížím = mum, zvýším ´ mim atd. Toto platí obecně i po ostatní znaky. Velká písmena se podtrhávají.

Píše se foneticky – piš, jak slyšíš. Náročnější je pak přepisování těsnopisného záznamu. Existují zkratky, které je třeba se naučit. V těsniopise komorním se krátí víc a znaky se píši jinak. Stenografující si postupem času vytváří zkratky vlastní. Důležitý je kontext, protože stejná zkratka se může číst různě podle kontextu.

Českou těsnopisnou soustavu, kterou vytvořil pánové Herout-Mikulík je možné využít pro zachycení textu německého, anglického, ruského, franouzského atd. Takovýchto jedinců je u nás málo. ,

Základy se dají naučit, i když je třeba pochopit systém. Jenže pro zvyšování rychlosti je třeba neustále cvičit, zachycovat mluvené slovo, to už není lehké.

Naučit se sám. Vyžadovalo by to osobní konzutlaci.. V začátcích je třeba totiž psát krasopisně, protože vychýlení ze základní polohy znamená něco jiného, to není někdy možné rozlišit. . V začátcích se nejdříve píše – vlastně „maluje“ d o zvlášních sešitů, pozdějí mají sešity jen základní linku a tzv. stenobloky mají jednu širokou linku, jíž se oddělují řádky. Píše se na půl stránky, aby se ruka rychleji vracela.

Záleží na hustotě písma, takže už nedovedu odhadnout, kolik strojopisných stránek se napíše z jedné stránky těsnopisné.

Doplňuji:
Když se výuka těsnopisu omezila ve školách, bylo možná navštěvovat kursy těsnopisu ve STÚ v Praze, který spaá pod Národní ústav odborného vzdělávání, jenže od r. 2012 omezil činnost. Byl hlavním organizátorem státních zkoušek z grafických dovedností.

Rovněž připravoval učitele pro výuku gtrafických předmětlů.

„Vzhledem k nutné úpravě legislativního zakotvení Státní zkoušky z psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky jsme nuceni konání státních zkoušek dočasně pozastavit“

Z toho je vidět, že od r. 2011 vláda nerozhodla …

Jak vypadá těsnopisné písmo
http://www.nu­ov.cz/statni-tesnopisny-ustav/tesnopis-pro-kazdeho

více diskuse

Další odpovědi
beer

Ano a dokonce se ještě používá https://www.go­ogle.cz/search?q=t%C4%9B­snopis&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=ZS6hVLKKMoS­wUcH7grAL#q=t%C­4%9Bsnopis+v%C3%BDu­ka
Doplňuji:
V odkazu najdeš vše co tě zajímá..

iceT

Zato děsnopis se učit nemusí,ten zvládají všichni.:-)

annas

Zapomměla jsem na vaši větu. Já být včera v dům a jíst večeře.= Já budu večer doma a budu jíst večeř napíši zkráceně:.
já – u – večr – doma – a – u – íst – večr- e. Záleží také na který řádek znak napíši.

annas

Já jsem byl včera doma a večeřel – já m l včr doma a večrl.

večr = večer x včr = včera.