štamgast

Znáte odpověď na následující tři dotazy ohledně pražského metra?

  1. Z jakého důvodu se ve stanici Hlavní nádraží vystupuje na opačné straně?
  2. Proč jezdí nové soupravy M1 pouze na lince C?
  3. Proč se nejstarší linka jmenuje C a ne A (podle abecedy)?

Díky za odpověď. Doplňující dotaz: Proč v některých stanicích teče v kolejích voda?

Nejlepší odpověď
Edison

  1. Původně mělo být toto uspořádání nástupišť všude, po vzoru „podzemní tramvaje“.
  2. Kvůli použitým zabezpečovacím systémům. Ty jsou na každé lince jiné, proto na B jezděj zase rekonstruované vozy od jiné firmy, než na A.
  3. To asi už nikdo ani neví. Ale nemuselo by to souviset s věkem, ale s nějakým prehistorickým uspořádáním linek, resp. předpokladu.

Další odpovědi
Alesh

  1. Není to kvůli hmotnosti soupravy kvůli odlehčení Nuseláku?

klumprt

Neznám. 🙂

terry

Já taky neznám.

Edison

U těch M1 jsem tu souvislost s Nuselákem taky slyšel. Faktem sice je, že M1 je výrazně lehčí, než starší sovětské vozy, ale i na ně je Nuselák dimenzován. Čímž nepopírám, že provozováním M1 na C je Nuselák méně zatěžován. Ale jak píšu, na každý lince jiná zabezpečovačka.

Alesh

jo, předělávali ho kvůli tomu, že „Moskva“ rozhodla, že jako soupravy metra se budou používat ty sovětské, nikoli původně myšlené naše, které byly lehčí. I tak samozřejmě je lepší, když mu odlehčíš, protože má svůj věk a opotřebení se tím samozřejmě zpomalí. Ty další faktory už bych bral jako důsledek, ne jako příčinu.

Edison

Jj… dyk se shodujeme.

klumprt

Dovoluji si upozornit, že moje odpověď je zcela přesná a zasluhuje si nominaci. 🙂

Edison

Potíž je v tom, že tazateli je zřejmě úplně k ničemu. 😉

terry

No … ale přece jak se položí otázka, tak na ni lze odpovědět.

Edison

Sice tak lze odpovědět, jde ale o to, jestli ta odpověď má pro tazatele nějakou hodnotu.

Edison

To mi připomíná jeden vtípek: Letí takhle letadlo a najednou, před přistáním, mu vypadnou úplně všechny přístroje… Tak plachtí nad zamlženou krajinou, piloti vůbec netušej, kde jsou, jak jsou vysoko, vlastně se jen smiřují s Bohem. Najednou se takhle rozestoupí ten opar, uviděj mrakodrap a z vokna tam kouká chlápek. Tak se ho ptaj, kde jsou, protože, když budopu vědět, kde jsou, tak už se nějak na to letiště trefjej. Clápek z vokna povídá: „No přece v letadle“. Druhej pilot se rozbrečí, proč jako narazili na takovýho blba. Ale kapitán kapku zatočí, vysune klapky, přibrzdí a hladce přistane na správnym letišti. No hotovej zázrak. Tak se ho pak ptali, jak se mu to povedlo. A von povídá: „To máte tak. ten barák byla budova microsoftu a odtatud bylo potřeba otočit o 35 st, dráha je daleko 6 mil, tak to už vcelku není problém přistát.“, „Nojo, ale jak jste poznal, že to byl microsoft?“, „No ten chlápek byl pracovník helpline microsoftu. Dostal naprosto jasnou otázku a dostal jsem naprosto přesnou odpověď, která byla ovšem, vzhledem k naší situaci, naprosto k ničemu.“

klumprt

Jo, ten mám rád, trošku líp vyzněl s vrtulníkem a posádka komunikovala s chlapem pomocí cedulek přitisknutých na sklo.

Dochy

Nicméně je to správná odpověď na položenou otázku. Dokonce (zatím) jediná správná a přesná 😉