hapiky

Tomu, komu zvoní hrana je už po smrti, nebo k ní spěje?

Nejlepší odpověď
gecco

Už to má za sebou…
…„zvonit hrana“… – zvonit umíráčkem na počest zemřelého.

Další odpovědi
annas

Komu zvoní hrana – román Ernest Hemigway a natočený film. Inspirovala ho k názvu knihy níže uvedená slova,anglického renesančního básníka Johna Donneho, která napsal roku 1624:

„Žádný člověk není ostrov sám pro sebe. Každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny: spláchne-li moře hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj. Smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy neptej, komu zvoní hrana.

Zvoní tobě.“ John Donne

Hrana zvoní posmrtně = vyzváněn íza zemřelého’.

Původ slova – J. Rejzek: Etymologický slovník

Hrana – psl. *gornъ je asi starý rituální termín, související s lit.evským gìrti ‘chválit, oslavovat’, sti.ndickým grṇā̺ti ‘vzývá, chválí, zpívá’ a asi i lat. grātēs, grātiās ‘díky a to z indoevorpského . *gu̯er- ‘chválit, velebit.
…’

Jinak znám z křesťanského vyzvánění umíráčkem jako oznámení, že někdo zemřel. V den pohřbu do hrobu pak vyzvánění symbolické loučení se zesnulým, poděkování mu atd..

marci1

Už je po smrti. Zvoní se umíráček. Jedna část zvonu se nazývá „hrana“.
„Hrana“ se zvoní mezi 12. a 13. hodinou polední střídavě všemi zvony a největším z nich – to podle vážnosti zemřelého; odtud rčení „komu zvoní hrana“…
Podrobněji ve zdroji:
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/zvoni-hrana

led

Umieráčik oznamuje smrť, nie umieranie.

Pri úmrtnom zvonení ‚na hranu‘ je potrebný človek – zvonár. Zvoniť treba tak, že zvon bije iba na jednu stranu (miesto, kde znie vyšší tón) a tým pomalšie a smútočne… Nesmie byť rýchly dvojzvuk, to znamená poplach…

zjentek

Tohle je neobratně formulovaná otázka. Pamatujme- hrana nezvoní, ale tiká!

led

zjentek -
hodiny tikajú, tj.pravidelný klepotajúci zvuk, ktorý vzniká miernym narážaním súčiastok nejakého stroja na seba
„Hodiny tikajú“ v symbolike to znamená „čas beží, tvoj koniec sa blíží,…“
„Zvoní hrana“ – v symbolike znamená koniec, zánik, smrť.
To znamená „Hrana zvoní, až keď čas dotiká“