Altair-AC

Také máte názor, že slovo „bezdůvodně“ vlastně nemusí existovat?

Co se dá udělat bezdůvodně? Jsem toho názoru, že vždy je nějaký důvod. Strom bezdůvodně spadl…ne. On to udělal bezdůvodně…to nejde. Vždy je nějaký důvod.

Edit:
Může to být ve větě : Nic se neděje bezdůvodně.Jen k tomu to je :!

Jinak nic…

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba, abyste si uvědomil rozdíl mezi slovy důvod a příčin.

Příčinou pádu stromu byla třeba vichřice. Proto měl člověk důvod strom uklidit. Proč by ho jinak bezdůvodně uklízel nebýt vichřice?

Takže slova bez důvodu, bezdůvodně nejsou zbytečná.

--

Důvod – vyjadřuje naše vědomé jednání, které vychází např. od jiných lidí atd. .Důvod je objektivní – vyvolala ho třeba příroda – záplavy jsou důvodem ke změně bydliště; důvodem k odchodu ze školy byl zdravotní stav studenta.
Důvod je jev, tedy něco, čím člověk interpretuje, vysvětluje lidské chování a jednání.

Příčina je něco, co nemůže člověk přímo ovlivnit, je to mimo něho, vzniká bez jeho vůle, je to něco, co stojí mimo určitého jedince.

Příčina je něco zpravidla fyzické povahy, to, co není závislé na lidské vůli, ale vyvolá něco jiného.

Příčinou záplavy byly dlouhodobé deště.

Shrnutí:
Většinou se užití slov „příčina“ a „důvod“ nerozlišuje.

Opakem příčiny je následek – příčina choroby, smrti, nehody – něco z toho vyplyne.

Důvod – jakýsi motiv, pohnutka, podklad, důkaz pro jednání atd.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-slovy-duvod-a-pricina
--

Další odpovědi
quentos

Ne. Musí existovat minimálně jako eufemismus pro „protože dané osobě hráblo“.

Drap

Určitě nemám

Kepler

Ano, všechno co se děje v přírodě má nějaký důvod. Tam můžeme napsat maximálně „bez zjevné (ze skryté) příčiny“. Ovšem co se děje v lidském mozku, na to jsme krátcí. Někdy lidé vyvádějí takové skopičiny, že ani oni sami je nedovedou vysvětlit. Prostě náhlý popud, zkratkovité jednání. Takže bezdůvodně, bez rozumné příčiny.

ivzez

Slovo „bezdůvodně“ samozřejmě existuje,
jinak byste je zde nemohl napsat.

Něco jiného je obsah (význam) slova.

Dochy

Ivzez: Zrovna jste si vybrala „ten druhý“ možný význam…

„…vlastně nemusí existovat?“ – nemusí existovat protože jej nepotřebujeme (je nadbytečný) X reálně „neexistuje“, jen jeho existenci předpokládáme