Hufnágl

Také jste si všimli barvy poštovních aut?

Nevíte proč jsou poštovní auta v modré i žluté barvě?

Také jste si toho všimli?

Co vozí od pošty modré auto a co žluté?!
Co je k nepochopení mé otázky? Vy mi tu dáváte odkazy, které mi nevysvětlily mou otázku!

Nejlepší odpověď
annas

ČP vyměnila starší modré vozy za žluté rychlejší. Všímám si aut, když mně přivezou zásilku. U nás jezdí modrá se žlutou trubkou, ale novější jsou i žluté s modrou trubkou. Ta jsem viděla v jiném městě.

Proč žlutá barva?

Myslím si, že stejně jako dopravce Jančura se inspirovat žlutou barvou newyorských taxíků kvůli viditelnosti, upoutání pozornosti, zapamatovatelnosti,
zřejmě o významu žluté uvažovali výrobci nových poštovních vozů.

Žlutá barva auta a modré logo jsou viditelné. Je stanovený určitý odstín, velikost loga atd. stejně naopak modrá barva a žlutá trubka.

Modrá barva už v minulosti existovala na poštovních schránkách, takže možná návrat k tradici, i když barva je jasnější. Modrá uklidňuje, takže třeba i obyvatelé budou trpěliví, když budou čekat na zásilku.

Různé barvy poštovního loga, které se ještě používají.
https://www.ces­kaposta.cz/ke-stazeni/logo-cp

V původn otázce a podotázce jste se ptal. Záleží na formulaci.

  1. Také jste si všimli barvy poštovních aut?
  2. Nevíte proč jsou poštovní auta v modré i žluté barvě?
  3. Ano/Ne
  4. Takže vás zajímala barva – žlutá jsou novější, víc vidět x modrá jsou starší, tradiční barva na poště. .

Další odpovědi
Bobek 2

Auta České pošty jsou v modré a žluté barvě nejspíše proto, že to je aktuálně barva loga a vůbec grafického stylu České pošty.

V dobách socialismu byla hlavní firemní barvou oranžová – oranžové s černým písmem byly tabule názvů pošt, oranžové byly i poštovní schránky a tato barva jim zůstala kupodivu dodnes. Modrá barva pošty je návratem k původní zdejší tradici, popisované i ve Wolkerově básni „poštovní schránka“. Vlastně i vagóny vlakové pošty si po dlouhou dobu držely barevnou kombinaci žlutého popisu na modrém podkladu, a byly zase nedotčené „oranžovým“ obdobím. Modrožluté automobily tak vlastně napodobovaly styl, který od nepaměti měly železniční vagóny československé i české pošty. Rovněž uniformy pošťáků byly, co pamatuji, vždy laděné spíše do modra, podobně jako uniformy železničářů a jiných dopraváků (doprava a spoje patřívaly do stejného resortu), zatímco oranžová byla typická spíše pro popeláře, případně dlaždiče, asfaltéry atd.

Česká pošta se nikde moc nechlubí tím, kdo je autorem jejího aktuálního loga a grafického stylu a proč byly nyní zvoleny právě tyto barvy. Halasnější propagaci měl pouze nový, žlutý vizuální styl interiérů poboček v roce 2009, ovšem nějak upadl do zapomenutí.

Manuál z roku 2014 stanoví pro stávající vozidla jen odstíny modré a žluté a podobu loga, pro nová vozidla stanoví přesné provedení s tím, že podkladová barva je žlutá a logo a nápisy modré.
https://docpla­yer.cz/29381650-Katalog-znaceni-vybranych-automobilu-ceske-posty-aktualizovano-11-2014.html

quizzi

Ano, také jsem si všiml.

aliendrone

To tedy netuším. Chápu modrý podklad a žluté logo (na modré nejsou tolik křiklavé kosmetické nedostatky a žlutý výrazný prvek s hlediska viditelnosti – bezpečnost, upoutání pozornosti), ale žlutý podklad a modré logo…, no je vidět, že darmožrouti za stolem musí vykazovat nějakou „aktivitu“. ;) :D

Mc Merkurion

… žlutá jsou nová, modré je staré značení, jsou dány přesné odsíny a rozměry loga (viz pdf v odkaze: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=po%C5%A1tov­n%C3%AD+auta+v+mo­dr%C3%A9+i+%C5%BE­lut%C3%A9+bar­v%C4%9B&oq=po%C5%A1tov­n%C3%AD+auta+v+mo­dr%C3%A9+i+%C5%BE­lut%C3%A9+bar­v%C4%9B&aqs=chro­me..69i57&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8 )…

… „Co vozí od pošty modré auto a co žluté?!“ >>> chápeš, že v tom rozdíl nejni, že barva nejni podle druhu zboží, psaní, doručení, ale podle stáří auta ??? co je na tom k nepochopení ??? jestliže někdo nejni schopen pochopit psaný text, neměl by ostatní urážet …
-
… i cvičená opice pochopí, že „Nevíte proč jsou poštovní auta v modré i žluté barvě?“ je otázka na barvu, a tudíž, když odpoví, proč ta barva je taková a od kdy a proč, měla by druhá strana pochopit, že to s obsahem zásilky nemá nic společného … jinak by totiž otázka musel znít: „Nevíte CO VOZÍ poštovní auta v modré i žluté barvě?“ … kapišto ???

klob1

To už dávno, je to tím, že jedny jsou starší a druhé novější. Stačí se podívat na vrakáči popř. inzerci. nějaké díly již byli zakoupeny a použité jinde. Nejsou tak opotřebované, jak by se zdálo.

annas

Hufnágl,

v původní otázce jste se ptal „Nevíte proč jsou poštovní auta v modré i žluté barvě?“

Je možné pochopit – že žlutá jsou novější, víc vidět x modrá jsou starší, tradiční barva na poště. .

Mc Merkurion

… to je s některejma těžký, chtěj se na něco zeptat, neumí se pořádně vyjádřit, ale nadávat ostatním do nechápavců jim jde …

Hufnágl

quizzi na otázku jsi odpověděl správně, a co takhle odpovědět na podotázku by nešlo? 😁

Bobek 2

Je tak těžké do políčka pro otázku vyplnit skutečně otázku, tedy to, na co se ptáš?

Hufnágl

Všiml jsem si, že je spousta takto položených otázek! Dělá ti to nějaký problém si otázku rozkliknout a přečíst si i podotázku?

Mc Merkurion

… to, že většina dělá chybu, neznamená, že je to tak správně …

Bobek 2

Pokud mi vyjede seznam spousty otázek, tak bych fakt rád viděl, co to je za otázky, aniž bych je musel po jedné rozklikávat a pak zjistil, že znění otázky bylo úplně nesmyslné nebo zavádějící.