Avatar uživatele
Pokročilý

Tabulový vrch v Olomouci

Proč se Tabulový vrch v Olomouci právě takhle jmenuje?
Nejsem obyvatel Olomouce, ale nedávno jsem tam byl a tak mě to zajímá. Nevíte náhodou co je tam za hřbitov a taky tam je nějaké letiště, nebo co jsem tam viděl? :-) Díky

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tabulový vrch - po mírném stoupání se objeví rovná plocha, tabule, na níž vzniklo velké sídliště. Neředín je součásti Olomouc, ze starého Neředína moc nezbylo.
Letiště je jedno z nejstarších, je to mezinárodní veřejné letiště. Provozovatelem letiště je Statutární město Olomouc. Letiště slouží převážně pro sportovní létání, aerotaxi, parašutistům a Hanáckému aeroklubu. V blízkosti areálu letiště se nachází letecké muzeum a letecká záchranná služba.

Od roku 1968 tento areál obsadila sovětská armáda a prostory zdevastovala. Letiště sloužilo pro přistávání ruských vrtulníků. Po odchodu armády se mu vrátil původní charakter, upravil se areál, postavily domy apod.

Směrem k městu je největší olomoucký hřbitov s urnovým hájem. V něm se nachází obřadní síň krematoria, které je jediné v olomouckém okrese.

Vlastní poznatky.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

našla jsem vám toto

Neředín, něm.Neretein, obec s 9747(2005) obyvateli, od r.1919 městská část Olomouce se nachází na východním svahu Tabulového vrchu, 2 km západně od centra města. Obec má rozmanitou tvář od vesnických zákoutí po městská paneláková sídliště, olomoucké letiště, ústřední hřbitov a vojenskou pevnůstku.

Byla zde i dostihová dráha u které 21.8. 1910 odstartoval před 40 000 diváky svůj první let český aviatik Jan Kašpar. Tato část cvičiště byla v r. 1920 upravena na vojenské letiště a v letech 1937-1950 sloužilo i civilní vnitrostátní letecké dopravě

Polní cestou úvozem se dostanete k nejvyššímu bodu Tabulového vrchu, odkud je neobvyklý pohled na Olomouc a panoramatickou hradbu Jeseníků se Svatým Kopečkem pod Jedovou a na druhou stranu na Velký Kosíř a Drahanskou vrchovinu. Možná budete mít i štěstí být u startu některého z letadel na vedlejším letišti. Sochu pilota najdete na třídě Míru u restaurace AVION. U konečné zastávky tramvaje, najdete na Ústředním olomouckém hřbitově vybudovaném v r. 1901 několik plastik, náhrobků, mimo jiné ve tvaru božích muk a kapliček, dvě kaple-katolickou a židovskou a další budovy zabezpečující chod místa posledního odpočinku. Najdete zde hroby význačných politických, kulturních, sportovních osobností i osobností, které se zasloužili o hospodářský rozvoj Olomouce a širokého okolí, například bankéřské rodiny Primavesi, majitelé obchodních domů ASO a mecenáši sportu a umění rodina Androva, rodina Machánkova, obchodníků, průmyslníků a také generálního ředitele akciové společnosti „Moravskoslezská ústřední dráha" stavitele železnice z Olomouce, hrobku-kulturní památku Jana Rudolfa Demela, vědce v oblasti zemědělství, hrobky bývalých starostů města Olomouce a řada dalších význačných osobností. Našlo zde i poslední útočiště několika tisíc obětí obou světových válek různých národností i vyznání.Na společném hrobě zakladatelů Vlasteneckého spolku muzejního v Olomouci se nachází smírčí kříž, přemístěný zde od Štarnova u Šternberka. Jsou zde pochováni profesor Jan Havelka(1839-1886), MUDr. Jindřich Wankel(1821-1897) a kněz Ignát Wurm(1825-1911

Název se možná odvodil od tvaru vrchu rovný jak tabule

Zdroj: http://www.turistika.cz/mista/ olomouc-neredin-drobne-pamatky

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Cestování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Cestování

Zlatý Drap 436
Zlatý annas 362
Zlatý led 235
Zlatý hanulka11 223
Zlatý gecco 182
Zlatý quentos 173
Zlatý marci1 161
Zlatý Lamalam 152
Zlatý Kepler 125
Zlatý mosoj 125

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.