Systém windows xp, SP3 – jak na problém?

Jelikož mi odešel počítač, byl jsem nucen si pořídit jiný. V tomto je nainstalován systém windows XP home edition 2002 SP3. Dříve jsem používal XP Profesional.
Sleduji následující chyby:
Po kliknutí na nějakou složku (např. dokumenty), trvá delší dobu než se otevře, když už se otevře, trvá opět delší dobu než se načte zbytek souborů a v této době pc zamrzne. To se mi u prof. nestávalo.
U některých souborů jsem zjistil, že přestože jsou pojmenovány např. „stahování“, v dialogovém okně např. při stažení nějakého souboru do této složky není napsaáno uložit do složky stahování, ale někdy nečitelné znaky.
Počítač: 2,86GHz, 496MB RAM, HDD 40GB, volné místo 32,3GB.
Dále mám nainstalovaný prohlížeč Mozilla 17.0.1
Instalace systému provedena na čistý, tedy zformátovaný disk. Vše nainstalováno nově.
Antivir microsoft Security Essentials
Kde a v čem by mohl být problém?

Nejlepší odpověď
cochee

Tady je těžká rada. Jestliže je instalace čerstvá, není důvod pro takové chyby, XP Home nejsou chybové oproti XP Professional, pouze jim chybí některé funkce jako přihlášení do domény nebo osekaná správa uživatelských práv (plný popis rozdílů v tomto článku: http://www.ad­minxp.cz/window­sxp/index.php?a­id=206 ) Osobně bych zkusil Kontrolu disku včetně fyzické kontroly povrchu ploten. A jinak to je zrovna typ chyby, kterou bych musel vidět, na dálku velmi těžké radit.
Doplňuji:
Bedy, ty ses zbláznil. Sám mám PC se stejným množstvím paměti a o třetinu pomalejším CPU (a to tu Dědvševěd vůbec nezmiňuje typ CPU, pouze jeho frekvenci) a XP běží jak fík, nemám problém s jeho výkonem s jedinou výjimkou a to jsou HD videa – a to jiný OS nevyřeší. Velikost RAM a použitý CPU je naprosto adekvátní a dostatečný k použitému OS. Nemám absolutně problém s jakýmkoliv GNU/Linuxem, ale nechápu tvoji úpornou snahu jím zde řešit naprostou většinu naprosto s OS nesouvisejících problémů. Navrhovaný Xubuntu jsem zkoušel před pěti rokama, tehdy to byl současník XP a skutečně jel pěkně, ale xfce bylo hrubě nedodělané a primitivní. Opravdu bych rád viděl, jestli se poslední distro chová k tak starému počítači taky tak šetrně a úsporně, jako to pět let staré.

Další odpovědi
Bedy

No počítač nic moc – málo paměti RAM, procesor taky není nejlepší. Osobně bych otestoval paměti Memtestem – http://www.slu­necnice.cz/sw/mem­test/
V memtestu do pole napište počet MB instalované RAM paměti, pak klikněte na Start a nechte to tak hodinku/dvě běžet a pokud to bude furt ukazovat 0 errors, tak by měly být paměti dobré.

Jinak na takový počítač bych nejradši nainstaloval Xubuntu Linux, který je úspornější na paměť, nemusíte si ho brzdit antivirem ani antispyware, nemusíte pravidelně defragmentovat disk ani čistit registr, nebudete potřebovat firewall, ovládání je podobné jako ve Windows a instalace je poměrně jednoduchá.
Jinak Xubuntu si můžete vyzkoušet ještě před instalací – stačí si v menu CD zvolit možnost Vyzkoušet Xubuntu bez instalace.

anonym

A ještě jedna věc týkající se prohlížeče:
Nevím co jsem měl předtím za verzi mozilly, ale nyní jak jsem uvedl 17.0.1 a pokud dám otevřít v novém panelu, tak se mi to přepne na nový panel. U toho minulého pokud jsem dal otevřít v novém panelu, tak se stránka otevřela v novém panelu, ale já zůstal na původním. Nyní se musím vracet na původní panel a to se mi nelíbí.

cochee

Zde je rada jednoduchá, otevřete si nastavení prohlížeče via menu: Nástroje/Možnosti, via oranžové Firefox tlačítko: FF tlačítko/Možnos­ti/Možnosti, přepněte přes ikonu na záložku Panely a zrušte fajfku u možnosti „Přepnout na nový panel otevřený z odkazu.“