arygnoc

ste z tohoto aj vy troška zmätení?

Tak ako to vlastne je?

Říjnová revolúcia bola v listopadu [október – november].
Lenin bol Uľjanov.
Stalin bol Džugašvili (იოსებ ჯუღაშვილი)

a dnes?

Rallye Paríž – Dakar sa jazdí v južnej amerike.
Giro d'Italia má štart a prvé tri etapy v severnom írsku (a írsku) – a že si to tu v belfaste užívame, tyká zácpa tu snáď nebola tri roky, policajné manévre horšie ako pri aktivitách ira.
olomoucké sýrečky sa robia v lošticiach.
moravské víno je z maďarského hrozna.
szegedínsky guláš sa zahusťuje jíškou (a taký maďar nevie ani čo to je jíška)
budwar sa varí v amerike.

tak kto sa má v tom vyznať?
ako to vlastne s tými názvami je?

Nejlepší odpověď
annas

Všechny má nějaké logické vysvětlení, tedy svou historii – např. stěhování, jiné podmínky, přizpůsobení se …

Říjjnová revoluce – rozdílný kalendář u nás a v Rusku gregoriánský x juliánský

Lenin – není vyloučené , že si jméno „Lenin“ zvolil na důkaz opozice vůči Georgiji Plechanovovi,] který používal pseudonym Volgin, podle řeky Volhy. Uljanov si zvolil Lenu, která je delší a teče opačným směrem.

Stalin – muž z oceli – сталь – vybral mu ho Lenin

Tvarůžky – olomoucké – vlivem trhů, kde se prodávaly.

Ostatní jsem raději vyhledala

Budweiser – rozsáhlé povídání – viz odkaz
Komplikace začaly hlavně v devatenáctém století. Adolf Busch byl Němec, který emigroval do Spojených států v roce 1857. Byl to zeť Eberharda Anheusera, vlastníka bavorského pivovary v městě St. Louis ve státě Missouri. V polovině šedesátých let devatenáctého století řídil už tento pivovar Busch. Jeho kontakt s Čechami spočíval v tom, že si kupoval český chmel a jezdil do módních českých lázní. Mezi zákazníky, kteří v Americe kupovali jeho pivo, bylo mnoho evropských přistěhovalců, a německé či české jméno piva navozovalo dojem kvality. Proto začal pivovar v roce 1876 vyrábět pivo, kterému dal název Budweiser. .
http://www.brit­skelisty.cz/9806/199­80624d.html

Rallye – Závod byl poprvé odstartován roku 1979, 2 roky poté, co se v poušti při dálkovém pouštním závodě Abidjan-Nice ztratil a 3 dny bloudil motocyklový závodník Thierry Sabine, po této zkušenosti se rozhodl, že uspořádá dálkový závod napříč Afrikou. Založil T.S.O. – Thierry Sabine Organisation a 1. ledna 1979 se poprvé startovalo. Původně vedl závod z Paříže ve Francii do Dakaru v Senegalu s přerušením při převozu přes Středozemní moře. Politická situace a další faktory však způsobily, že se trasa včetně startu a cíle časem měnila. Do roku 1994 trasa začínala v Paříži. Kvůli stížnostem starosty Paříže byl cíl přesunut z Avenue des Champs-Élysées do EuroDisneylandu. To také způsobilo, že organizátoři naplánovali v následujících letech Rallye do různých míst. V roce 2007 se konal zatím poslední ročník na Africkém kontinentě, jelikož v roce 2008 byl závod kvůli hrozbě teroristických útoků zrušen. Následně byla soutěž od roku 2009 přesunuta do Jižní Ameriky, konkrétně do Argentiny a Chile. Do té doby nebyl cílovým městem Dakar jen čtyřikrát. V roce 2012 bylo k Argentině a Chile přidáno ještě Peru.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ra­llye_Dakar

Za maďarské hrozny v moravských vínech dostal dodavatel podmínku
rno.idnes.cz/soud-s-dodavatelem-hroznu-janem-bartonem-fpe-/brno-zpravy.aspx?c=A140402­_2052476_brno-zpravy_daj

--

Počátky pěstování vinné révy na jižní Moravě začínají ve 2. století a jsou spojeny s velkým rozmachem pěstování vinné révy v Pannonii za císaře Proba, za jehož vlády se hranice římské říše posunula až k Pavlovským vrchům.

Segedínský guláš – si upravili Češi podle svého. Tady si ani Maďaři nejsou jisti, zda jméno souvisí s městem Szeged (Szegedi gulyás) nebo se jménem maďarského spisovatele Józsefa Székelyho, který prý proslul přípravou vynikajícího guláše (Székely gulyás). Gulyás však tady dříve znamenalo „pastýř hovězího dobytka“, až později se z toho udělalo jméno pro jídlo, které si pastýři rádi vařili.
ww.metro.cz/kde-se-vzala-jmena-jidel-rusove-sve-vejce-neznaji-spanele-zase-ptacka-1ik-/metro-extra.aspx?c=A121106­_172930_metro-extra_rab

Další odpovědi
anonym

A další příklady.
Debrecínské párky nejsou z Debrecína.
Cikánská pečeně není z cikána.

anonym

To, že gIRo d´Italia se jezdí v IRsku mi přijde logické – má to i v názvu…
😉

planetka04

A dětská šunka není z dětí, tedy aspoň doufám. Brrrr!

rigormortis

Budwar se v Americe nevaří, tam se vařil do roku 2012 kdy ČR vyhrála soudní spor o jméno piva.

Drap

Tak už to zkrátka na světě chodí. I když data či názvy nesouhlasí, tak vše má své vysvětlení.

jirkajirka

Moje manželka se jmanovala za svobodna Novákova a vdaná Vomáskova,Procház­kova,Krečova.­........No je to možné?

arygnoc

mowla

oceňujem nápaditosť palčekom.

arygnoc

annas:

skutočne iba zo skúsenosti:

slovko gulyás (niekedy nesprávne gulyász, vyslov ako gujáš) sa v samotnom maďarsku nepoužíva pre názov jedla, ale pre názov pastiera (často kočovných cigánov), resp. pásztor (to už je ale názov pre pastiera nekočujúceho, majúceho vlastné pastviská, taký maďarsky kovboj).

jedlo, u nás známe ako guláš, sa označuje ako pörkölt (perkelt) – čo v našom prostredí je zasa niečo iné (porovnajte slovenské/české zelí/kapusta/kel).

faktom je, že slovko guláš používajú česi i slováci v inom zmysle ako maďari (v turisticky exponovaných lokalitách s návštevnosťou čechov a slovákov si už na to maďari zvykli, ale inak by nechápajúco krútili hlavou, keby ste v čárde vzniesli požiadavku na guláš [správne gujáš]).

annas

Historii guláše znám i rozdíly mezi naším a maďarským. ale jen jsem uvedla segedín Někde se uvádí původ perkeltu od Turků. Různé informace.

arygnoc

na slovensku sa perkeltu hovorí aj paprikáš [paprikáž], iba ak je so smotanou, tak je to perkelt.

samotní maďari slovko pörkölt používajú pre všetky druhy gulášov (niečo ako u nás napr. „údenina“ – v širokom slova zmysle), ktoré je potom upresnené (szegedin pörkölt – segedínsky guláš).

o pôvode (slova, slov), sa priznám, neviem nič, hovorím tentokrát iba zo skúsenosti.

annas

Vy máte k maďarské kuchyni blíž než my. V české kuchyni se hodně používá jíška, zahušťuje se, takže původní chuť se pak odlišuje. Já miluji segedín, ale žádnou mouku nepřidávám.

Jinak, co je červené, je u nás většinou guláš. 🙂

arygnoc

rigormortis

o tom spore viem, neviam ako dopadol.
ale americký budweisser je v británii bežne dostupný.

pozrite:

http://www.tes­co.com/groceri­es/product/se­arch/default.as­px?searchBox=bud­weisser&icid=tes­cohp_sws-1_budweisser

petra15

rigomortis
a tak se ted varí Budwar pro USA v Mexiku?

petra15

A „Stalin“ je z nemeckého „Stahl“ – ocel.