Stačí základní škola na pracovní pozici kotelníka?

Nejlepší odpověď
annas

Kotelník je v pekle, jinak topení je náplní topiče. Zpravidla se nevyžaduje žádné vzdělání, jen zaučení.

Jsou různé druhy topičů – požadavky jsou v odkazu.
https://www.boz­pprofi.cz/33/od­borna-zpusobilost-topicu-kotlu-uniqueidmRRWSbk196FN­f8-jVUh4ErlJKF_LXMRU­Y3XqZoVkFCo/

Další odpovědi
Edison

To je otázka na případného zaměstnavatele.

Kepler

Ano, stačí. Dříve sice tato pozice byla často obsazována VŠ vzdělanými lidmi a pozdějšími vrcholnými politiky. Ale pozor: klasické kotelny jsou dnes opět na vymření a tak kvalifikační požadavky opět stoupají!

Klaproth

Záleží na výkonu a provedení kotle (u horkovodních kotlů je důležitý výkon v MW, u parních je hlavním kritériem množství vyrobené páry v t/h a pracovní tlak) a na pracovní pozici. Můžeš pracovat jako obsluha kotle, k tomu potřebuješ „Osvědčení k obsluze“, které získáš po zaučení. Pokud budeš topič, potřebuješ „Průkaz topiče“ příslušné třídy podle výkonu, což je úřední dokument s kulatým razítkem, vydává ho Technická inspekce ČR. K jeho získání nestačí nějaké pouhé zaučení, o kterém píše annas.