pusinka50

Stačí, když má pes venku náhubek nebo musí být i na vodítku? A když se jedná o vzteklého pitbula?

Máme nové sousedy, kteří si sebou do panelákového (!) bytu přivedli 3 vzrostlé pitbuly. Teď v baráku po návratu s procházky s mým pejskem (menší kříženec) jsem je potkala s jejich majitelkou, vrhli se okamžitě po nás, dva z nich majitelka držela vší silou na vodítku (bez náhubků), ale třetí byl na volno a měl jen náhubek a vyjel a začal pod sebou „mydlit“ mého pejska. Toho jsem zvedla pouze na vodítku úplně do vzduchu a vzduchem asi 2 m jsem ho přítáhla k sobě. Začala jsem křičet na majitelku, proč ho nemá na vodítku a ona úplně klidně odvětila, že „má náhubek“. Ještě jsem zakřičela, že ho může utlouct tím náhubkem, ale ona na to nic. Tak teď abych se se psem bála chodit ven, vždyť co když se jí příště vyrvou z ruky ti další dva nebo ten třetí se rozhodne mého psa pod sebou uválet? Chtěla jsem ho kopnout, ale tím pádem by se mohli o to víc ti dva vzteknout a vytrhnout se a jít ho bránit?? Mám malého psa, takového spíš poseroutku a vodím ho na vodítku a náhubek opravdu neřeším, ale ptám se, jaké jsou předpisy a zda jsou odlišná pro bojová plemena?
Doplňuji:
Protože je tahle otázka už z minulého dne a těžko se k ní někdo bude vracet, dávám do doplnění informaci, kterou jsem dnes po meilu obdržela na můj tázací meil. Abyste věděli, jak se tyto věci (ne)řeší. Asi tedy půjdu za předsedkyní družstva, aby těm majitelům domluvila, že nemůže jedna žena venčit 3 pitbuly, z toho 2 bez náhubku a třetího bez vodítka.
Vkládám odpověď z Obecního úřadu:
k Vašemu dotazu si Vám zdejší odbor dovoluje sdělit, že v současné době neexistuje žádná vyhláška, která by regulovala chov psů na území hlavního města Prahy. Současně si Vás dovoluje informovat, že MČ Praha 11 nemá kompetence k vydávání obecně závazných vyhlášek, tuto pravomoc má pouze obec, kterou je hlavní město Praha. V případech, kdy dochází k napadání nebo ohrožování agresivním psem na veřejných prostranstvích, doporučuji přivolat na místo strážníky Městské policie, případně Policii ČR, kteří mohou pomoci tuto situaci vyřešit. Co se týká regulace pohybu psů uvnitř bytového domu, ta je plně v kompetenci vlastníka, popřípadě správce daného objektu, na kterého je třeba se s touto věcí obrátit.

Nejlepší odpověď
anonym

Něco takového, jako bojová plemena neexistuje, jedná se pouze o zavádějící zařazení psů určitých plemen, které s oblibou používají média a laická veřejnost. Statisticky nejvíce problémů s napadením jiných psů nebo lidí mají plemena, která nikdo mezi tzv.„bojové“ neřadí (něm. ovčáci, rotvajleři, různí kříženci ap.) Každý silný pes většího vzrůstu může být nebezpečný pokud není perfektně zvádnutá jeho výchova.
Volný pohyb psů je ošetřen v každé městské vyhlášce. Poplatky ze psů jsou také
v každém městě stanoveny jinak, ale všeobecně markantně narůstají při držení více psů. Např. za prvního psa se platí 1200Kč, ale za druhého již 2400Kč
a za každého dalšího také 2400Kč nebo i více. Je to jen orientačně, ale platí,
že každého dalšího psa jsou poplatky razantně vyšší. Toto vše se dá zjistit na příslušném úřadě. Všeobecně platí, že majitel psa je povinnen dodržovat zásady občanského soužití tak aby nedocházelo k obtěžování, rušení nebo znečišťování atd. Chov a držení psů je také součástí nájemních smluv, někteří majitelé nebo bytová družstva chov psů nepřipouští nebo je jejich počet omezen.
Vždy je lepší se s problémovým majitelem domluvit a dohodnout nějaké zásady, které by byly schopné akceptovat všechny zúčastněné strany. Sama si nedovedu
z vlastní zkušenosti představit, jak jedna žena zvládne ve vypjaté situaci tři silné psy! Každý jeden takový pes dokáže za určitých okolností utáhnout mnohonásobek vlastní hmotnosti . Má-li jedna žena „zapřažené“ tři takové psy nemůže být v jejich fyzických silách je zvládnout za každých i nepředvídatelných okolností. Zkus se
s novými nájemníky v klidu rozumně domluvit a uvedené argumenty (poplatky, vyhláška, počet psů…) použij až tehdy, když s nimi nebude kloudná řeč.
Nejsem zastánce přehnaných ukvapených reakcí, ale situaci rozhodně nepodceňuj! Kdyby došlo k dalšímu konfliktu, může být pozdě něco řešit!

ad. Layoutman: taková „rada“, kterou zde poskytuješ je k ničemu! Tvoje názory založené na neznalosti problematiky a předsudcích pusince50 nepomohou!

Další odpovědi
ten který je

Jsem laik,ale v městské zástavbě mnohdy městská policie vyžaduje aby byli psi na vodítku bez rozdílu.Je na majitelích těchto bojových plemen aby měli vodítko.To co popisujete,je už smečka a potenciálně velmi nebezpečná smečka.Kolik se už stalo neštěstí…Až se něco stane tak bude pozdě.Mnohdy pozoruji že majitelé těchto bojových plemen nezvládají výchovu a mají co dělat aby tyto plemena vůbec udrželi.Někdy za nimi vlají jak papír.:-(

anonym

Pusinko, v první řadě se stav na městský úřad a zjisti si, jestli mají majitelé psy řádně přihlášené. V městském bytě bude pálka za tři psy docela vysoká (v Novém Jičíně to bylo před 20 lety tisíc korun za jednoho dospělého psa ročně).
Dále požádej o informace, jak městská vyhláška řeší chov psů v bytových domech a jak má být řádně zabezpečen pes bojového plemene při pohybu v domě a na volném prostranství. Také bych se na Tvém místě občas mrkla, zda tito chovatelé řádně oklízejí psí exkrementy. Neuklízet znamená riziko až 5 tisíc pokuty.
No a teď to hlavní – nečekej až bude pozdě a na úřadě oznam, co se dnes stalo.
Kamarádka měla se svým sousedem v Loučce stejný problém. Nafoukaný majitel pitbula všechny ignoroval (je zvláštní, že silná bojová plemena si většinou pořizují ignoranti a omezenci), pes pobíhal bez vodítka a bez košíku až napadl kamarádčina jezevčíka a dost škaredě ho potrhal. Operace a léčení vyšly Lenku přes dva tisíce. Majitel pitbula jí navíc vyhrožoval, že si to s ní vyřídí, kdyby ho chtěla udat. Pikantní, že?
Doplňuji:
Takže závěr je jasný: dotaž se majitele nemovitosti, zda vůbec udělil majitelce pitbulů souhlas k jejich chovu v domě. Po městě chtěj informaci, zda jsou psi přihlášeni a příslušným úředníkům sděl, že díky neexitujícím předpisům činíš město odpovědné za veškeré škody, které tímto mohou na Tvém majetku vzniknout. Do Tvého majetku patří i pes.
Máš-li přivolávat k řešení potíží se psy PČR, tak se na policii obrať rovnou a požádej o pomoc, jak máš v této záležitosti postupovat.
Je opravdu k smíchu, jestliže vyhlášku o chovu psů mají města a obce menší velikosti a důležitosti a hlavní město Praha napíše, že takovouto vyhlášku nemá.
Trvala bych na tom, že je nutné, aby byla neodkladě sepsána, schválena a uvedena v platnost. Praha má podobných „výjimek“ více, až mne zaráží, kde všude se na ně dá narazit.
Ještě by mne zajímalo, jestli se v Praze vybírá poplatek z chovu psů. Pokud ano a Ty máš psa přihlášeného, tak bych ráda věděla, na základě čeho tento poplatek město inkasuje.

lukas.zmizik

záleží na konkrétní městské vyhlášce…každé město si to upravuje jinak

Nicozjb

Předně bojové plemeno neexistuje ! takže zákon řeší psa bez ohledu na rase musí být na vodítku malí nebo velký terier. také mám za sebou situaci kdy Jsem hlídala importovaného ast s pp v ceně cca 50tisíc kterého napadla čivava můj pes na vodítku s košíkem malí bez voditka několikrát jsem majitelku upozornila že pes je jednak drahý a že blbě šlápne a je po tom jejím nereagovala tak mi ruplo volám policii no smáli se do doby než jsem řekla že mému sundám košík pak jim to trvalo cca 10 minut přijeli a baba dostala pokutu .
Doplňuji:
Layoutmane Ono záleží na lidech bydleli jsme v staré zástavbě v přízemí měli jsme 3 psy z toho 2 kteří na slovo pacifikovali vetřelce a kteří upozorňovali na cizí když šel někdo do baráku jinak byli naučení že sousedí a pošťák jsou domácí no a už tam nikdo nekradl ve sklepení je to jen o lidech :)

led

Nejde ani tak o psov, ako o ľudí a ich vzájomnú komunikáciu. Skôr ten náhubok a vodítko by potrebovali nezodpovední vodiči psov. Pes ten je prirodzený, zákony a vyhlášky nečíta, správa sa tak, ako ho príroda a ľudia naučili..

Z praxe:
Bez ohľadu na to, či je na to stanovený zákon, či iné nariadenie…Všade tam, kde hrozí stret dvoch psov, to znamená aj na spoločnej chodbe domu, treba mať psa na vodítku. Je jednoduchšie psov aj násilím pritiahnúť k sebe, než po nich úplne zbytočne kričať (pes v takomto „utočno-obrannom“ rozpoložení, nepočuje nič a šteká si svoje). Nebezpečný môže byť aj pes do kabelky, aj pes do kočiara, nezáleží na veľkosti.
U nás na sidliskovom dvore je zvykom, že psi behajú voľne (napriek vyhláške), ale v momente priblíženia k „nepriateľskému“, či k neznámemu psovi, idú na vodítko Detské ihrisko je pre ne tabu, napriek tomu, že nie je fyzicky oddelené. „Vrah malých psov“, zhodou okolností fenka pitbula, chodí vždy na vodítku a všetci ostatní sa vtedy presúvajú do iných častí, aby nik nedal zámienku na spor.

anonym

Jsem pro úplný zákaz chovu psů v bytech. Bydlet vedle vás dvou, tak vylítnu ven a všechny čtyři psy naházím na hromadu i s vámi. Psi patři k baráku minimálně se zahradou, ne do paneláku!

kia111

Od mala se psů strašně bojím, úplně bych zakázala jejich chov ve městě. Na venkově prosím…kamarádka mám psa, ale chová se aspoň svědomitě. Bez náhubku a vodítka http://www.qrpet­s.cz/nylonova-voditka-pro-psy/ (ispirace pro ty, co ho ještě nemají) s ním ven nevyjde.

briketka10

pusinko,

no to bych se z těch psů zcvockla, jak můžeš
volat policii, když máš co dělat, abys chránila
svého pejska !!
moc hezká odpověď z úřadu ať si to jdou zkusit !!

pusinka50

ad Layoutman: vidím, že jste muž „činu“, nechcete mi přijít na pomoc s těmi rozvzteklenými pitbuly? Ráda bych vás viděla, jak jednoho po druhém vyhazujete z baráku, i za cenu, že mě vyhodíte taky, za ten pohled, jak si s nimi určitě hravě poradíte by mi to stálo.

pusinka50

očko, bydlíme těsně vedle lesa, tak na lesní cestě a v blízké zeleni exkrementy moc neřešíme, nehledě na to, že až je příště uvidím, tak jim půjdu rychle z očí. U nás se platí 1.500 ročně za psa. Ale máš dobrý nápad, já teď nemám čas ani nervy jezdit na úřad kvůli stěhování, ale napíšu tam aspoň meil a pokusím se něco konkrétního zjistit a hlavně si musím zjistit jména nových majitelů. Tohle je přece naprosto nezodpovědné, ta ženská ty dva psy sotva udržela a ještě k tomu třetí, který dá „facku“ tlapou menšímu psovi a zabije ho!:-( Už mě na ty psy upozorňovala sousedka, která má taky psa, tak asi měla podobný zážitek:-( Máš pravdu, je to otázka času, než se něco stane…

anonym

Já mám z takových psů docela vítr. Nevěřím jim a v TV se také každou chvíli objeví zpráva o napadení zvířat nebo lidí bojovými plemeny psů.
Já kdysi na MěstÚ poplatky za psy vybírala, takže vím, že spousta majitelů své psy v bytech chová „načerno“. Platit tolik peněz se nikomu nechce. Hodně lidí lhalo, když přišla kontrola z úřadu, že psa mají v bytě krátkodobě, nebo že je to štěně ani ne půlroční, protože za štěňata se poplatek nevybíral. Když se cítíš ohrožena, jednej. Nečekej, až se něco stane.
Zatím bude asi stačit zpráva e-mailem o incidentu a žádost o poslání informací. Hodně bych se divila, kdyby s tím úřad nezačal dělat pořádek hned.