tendruhy

Stačí k výrobě filtru do roušky sůl?

Dobrý den, stačí k výrobě antivirotického filtru do roušky sůl? Jakože nechat tkaninu, kterou vložím do roušky která má kapsu odstát přes noc ve slané vodě?
Viděl jsem na novinky.cz návod (https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/koronavi­rus/clanek/jak-si-doma-vyrobit-antiviroticky-filtr-do-rousky-zakladem-je-sul-40319155), jak si filtr vyrobit, ale je tam háček nemám doma troubu a nechce se mi používat ten prací prášek. Jde to i bez toho? Díky předem

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak pokud je rouška nekontaminovana (nová), nemusíš ji prát/desinfikovat. V případě, že je používaná, je praní/desinfek­ce nutná.

V praxi se to dělá tak, že roušku vymácháš v roztoku solanky (nasyceném solném roztoku) a necháš ji uschnout. Tohle vede ke zlepšení filtrační schopnosti, ale je to JEN TEORIE.

Praxe je trochu jiná. Vyloučená (zaschlá) sůl na vláknech látky vede k těžší „prodýchatelnosti“ roušky, ergo mnohem větší množství vzduchu bude procházet OKOLO případnými netěsnostmi (v místech, kde rouška nesedí dostatečně pevně na xichtě).

Závěr – dokud se neprovednou REÁLNÁ měření efektivity takového procesu, nelze zodpovědně tvrdit, že v praxi je to „výrazně lepší“. Osobně se mi to ale líbí. :)